کد خبر: ۱۰۰۵۶
۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۱
حسین امیرعبداللهیان:
حسین امیرعبداللهیان درباره به تداوم رایزنی تهران و مسکو برای تدوین موافقتنامه جامع همکاری دو کشور گفت: این موافقتنامه تا پایان سال به امضا می‌رسد.

وزیر امور خارجه در مستند «میدان دیپلماسی» درباره به تداوم رایزنی تهران و مسکو برای تدوین موافقتنامه جامع همکاری دو کشور گفت: این موافقتنامه تا پایان سال در تهران یا مسکو به امضا می‌رسد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان عصر سه شنبه در مستند میدان دیپلماسی که با محوریت ناگفته‌های سیزده ماه سیاست خارجی دولت سیزدهم از شبکه یک سیما پخش شد، اظهار داشت: در اوایل فعالیت دولت سیزدهم که با بحران کرونا روبرو بودیم توانستیم با همکاری وزارت بهداشت حدود ۱.۲ میلیارد دلار برای واردات واکسن کرونا در بازه زمانی کوتاه اقدام کنیم.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از این مستند تأکید کرد: در راستای منافع کشور از هر ظرفیتی که تأمین کننده منافع مردم باشد چه غرب و چه شرق چشم‌پوشی نخواهیم کرد.

موافقتنامه همکاری جامع تهران و مسکو تا پایان سال امضا می‌شود

امیرعبداللهیان درباره رویکرد جمهوری اسلامی ایران در جنگ اوکراین نیز اظهار داشت: در ماه دوم جنگ اوکراین و روسیه، اوکراین از ایران خواست که از روسیه بخواهیم آتش بس برقرار شود.

وی با اشاره به تلاش‌های کشورمان در برقراری صلح، تصریح کرد: ایران به تلاش خود برای برقراری آتش‌بس و بازگشت طرفین به میز مذاکره ادامه می‌دهد، اما غربی‌ها به ارسال تسلیحات جنگی ادامه می‌دهند.

وزیر امور خارجه با اشاره به برگزاری نشست سران ایران، روسیه و ترکیه در تهران برای پیگیری صلح در سوریه، گفت: قطعاً برگزاری این نشست روند آستانه تصادفی نبود و این نشست قرار بود هم پیام منطقه‌ایی و بین المللی و هم دستاورد دوجانبه برای مردم کشور داشته باشد.

امیرعبداللهیان درباره آخرین اخبار مربوط به مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: هدف ما در مذاکره، رسیدن به توافق خوب و پایدار است و وقتی به برجام برمی‌گردیم باید سطح قابل اعتنایی از تضمین‌ها را در اختیار داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ما از میز مذاکره فاصله نگرفته‌ایم، اضافه کرد: ما حاضر به هر توافقی توأم با هر خسارتی نیستم بلکه به‌دنبال توافقی منطقی هستیم که منافع کشور را تأمین کند؛ یکی از مشکلات در برجام این است که تعهدات به‌طور روشن مشخص شده، اما رفع تحریم‌ها به روشنی بیان نشده است.

وزیر امور خارجه با بیان ناگفته‌هایی از درخواست‌های طرف‌های غربی در مذاکرات رفع تحریم‌ها، توضیح داد: در حاشیه برجام با درخواست آمریکایی‌ها مواجه شدیم که ۶۰ نفری که به‌خاطر دست داشتن در ترور سردار سلیمانی در لیست سیاه ایران قرار گرفتند را از این لیست خارج کنیم که خواسته نابجایی بود و به آن‌ها صریحاً گفتیم که این موضوع خط قرمز ماست.

امیرعبداللهیان درباره منازعه جمهوری آذربایجان و ارمنستان هم تأکید کرد: ایران اجازه نداد مسیر ارتباطی با ارمنستان بسته شود و تا برگزاری رزمایش در منطقه پیش رفت.

وی درباره آخرین اخبار مربوط به مذاکرات ایران و عربستان گفت: اخیراً سعودی‌ها اعلام کرده‌اند آمادگی دارند در سطح سیاسی نشستی با تهران داشته باشند که امیدواریم توافقات نشست دور پنجم دو کشور زودتر اجرایی شود.

وزیر امور خارجه با اشاره به پشت صحنه ابعاد مختلف سیاست خارجی دولت آیت‌الله رئیسی به تحرکات رژیم صهیونیستی علیه ایران با استفاده از ضعف حکام کشور‌های عربی و منطقه اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی در مقطعی تلاش کرد با لابی برخی حاکمان کشور‌های منطقه عادی‌سازی روابط خود را دنبال کند، اما هشدار‌های جدی جمهوری اسلامی و برخورد‌های قاطع و به‌موقع در میدان و واکنش مردم منطقه باعث توقف یا کُندی روند سازش شد.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنانش گفت: توجه به ویژه به امور ایرانیان خارج از کشور یکی از اقدامات دولت و دستگاه دیپلماسی کشور بوده و در همین راستا شورای عالی امور ایرانیان خارج کشور دی ماه گذشته احیا شد و در آن جلسه مصوباتی داشتیم و اعضای جدیدی هم به این شورا اضافه شدند.

وی مهم‌ترین هدف دولت از احیای شورای عالی ایرانیان خارج از کشور را رفع مشکلات هموطنان ساکن خارج کشور عنوان کرد و افزود: یکی از مشکلات ایرانیان رسیدگی به مسأله فرزندان آن‌هاست که به سن سربازی رسیده‌اند.

وزیر امور خارجه درباره سیاست خارجی متوازن دولت هم اظهار داشت: سه هفته بعد از رأی اعتماد کابینه، به مجمع عمومی سازمان ملل در نیوریورک رفتم و فقط از اروپا که درباره برجام ابهاماتی داشتند، ۲۱ وزیر خارجه به محل اقامتم آمدند و با من دیدار کردند و ما تلاش کردیم در این مدت هیچ تریبون بین المللی را خالی نگذاریم و از این فرصت برای بیان مواضع جمهوری اسلامی ایران استفاده کردیم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه در دیدار خصوصی با رهبر معظم انقلاب گزارش مبسوطی از عملکرد وزارت امور خارجه به ایشان ارائه کردم و معظم له نیز توصیه‌های ارزشمندی داشتند، تصریح کرد: رضایت مقام معظم رهبری و بیان دلگرم کننده ایشان نسبت به مجموعه وزارت امور خارجه سرمایه بزرگی برای همه ماست و مسئولیت ما را سنگین‌تر کرده است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر