کد خبر: ۱۰۰۶۹
۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۵
بدون تردید در راستای حفظ و ارتقای حقوق معلولان با افراد و بخش‌هایی که از اجرای قانون مزبور تخطی کنند، برخورد‌های قانونی به عمل خواهد آمد.

رئیس قوه قضاییه گفت: دستورالعمل «قانون جامع حمایت از حقوق معلولان» در قوه قضاییه در دست تدوین و نهایی شدن است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، امروز چهارشنبه (۲۷ مهر) در دیدار با منتخبین علمی، فرهنگی و ورزشی نابینا و ناشنوا سراسر کشور اظهار کرد: در یک سال اخیر این دومین مرتبه است که با اعضای جامعه نابینا و ناشنوا جلسه برگزار می‌کنیم؛ در این قبیل جلسات هدف ما آن است که بیشتر شنونده مسائل و مشکلات مدعوین باشیم و در حد توان درصدد رفع مسائل و مشکلات آن‌ها برآییم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تصمیمات جلسه پیشین با اعضای جامعه ناشنوا و نابینا، گفت: در جلسه قبلی با نمایندگان و منتخبین جامعه نابینا و ناشنوای کشور مقرر شد سازمان بازرسی اجرای دقیق و همه‌جانبه «قانون جامع حمایت از حقوق معلولان» را پیگیری و نظارت کند؛ در این راستا اقداماتی از جانب سازمان بازرسی انجام شد و جلساتی با مسئولان سازمان بهزیستی ترتیب داده شد؛ بدون تردید در راستای حفظ و ارتقای حقوق معلولان با افراد و بخش‌هایی که از اجرای قانون مزبور تخطی کنند، برخورد‌های قانونی به عمل خواهد آمد.

رئیس قوه قضاییه: دستورالعمل «قانون جامع حمایت از حقوق معلولان» در قوه قضاییه تدوین شده است

وی در همین راستا افزود: دستورالعملی در زمینه «قانون جامع حمایت از حقوق معلولان» در قوه قضاییه در دست تدوین و نهایی شدن است؛ بر همین اساس از شما منتخبین و نخبگان جامعه نابینا و ناشنوای کشور دعوت می‌کنیم نقطه‌نظرات و پیشنهادات خود را برای گنجاندن در این دستورالعمل به دستگاه قضایی ارائه دهید.

رئیس دستگاه قضا همچنین به تصمیم دیگری که در جلسه پیشین با اعضای جامعه ناشنوا و نابینا ناظر بر «برگزاری آزمون مترجم رسمی زبان اشاره ایرانی» اتخاذ شده بود، گریزی زد و گفت: به همت معاونت حقوقی قوه قضاییه، تیر سال جاری برای نخستین بار در کشور «آزمون جذب مترجم رسمی زبان اشاره» برگزار شد که این مهم نیز نتیجه جلسه پیشین ما با نمایندگان و منتخبین جامعه گرانقدر ناشنوا و نابینا بود.

رئیس عدلیه با اشاره به برگزاری جلسات مشترک میان «معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه» و «سازمان بهزیستی» برای شناسایی و رفع مسائل و مشکلات معلولان و نابینایان و ناشنوایان کشور، بر استمرار این جلسات و تشکیل کارویژه‌ها و پیشبرد طرح‌های مشترک میان دو نهاد مزبور تاکید کرد.

محسنی اژه‌ای با تاکید بر ضرورت هرچه بیشتر و وثیق‌تر شدن ارتباط میان قوه قضاییه و سازمان بهزیستی و جامعه نابینا و ناشنوای کشور، پیشنهاد داد کارگروهی با عضویت نمایندگانی از قوه قضاییه و سازمان بهزیستی و جامعه نابینا و ناشنوا به منظور شناسایی، بررسی و رفع مسائل و مشکلات این قشر گرانقدر تشکیل شود؛ وی در همین راستا تاکید کرد: دستگاه قضایی برای تحقق این مهم آمادگی کامل دارد.

رئیس قوه قضاییه با طرح سؤالاتی درباره موضوعاتی نظیر «وضعیت شاغلین نابینا و ناشنوا در همه سازمان‌ها از جمله دستگاه قضایی»؛ «وضعیت زندانیان نابینا و ناشنوا» و «نحوه ارتباط گیری اعضای جامعه نابینا و ناشنوا با دستگاه‌ها و سازمان‌های کشور برای پیشبرد امورشان»، از اعضاء و منتخبین جامعه نابینا و ناشنوای کشور خواست پیشنهادات و راهکار‌های خود را به منظور بهبود وضعیت و شرایط در قبال موضوعات یادشده ارائه دهند؛ رئیس عدلیه در همین راستا گفت: درصدد هستیم در جهت رفع مسائل مزبور اقداماتی را ترتیب دهیم بنابراین پیشنهادات و راهکار‌های ارائه شده از سوی شما منتخبین جامعه نابینا و ناشنوا، منشاء اثر خواهد بود.

محسنی اژه‌ای با اشاره به اینکه انسان با پیمودن مراحل لازم می‌تواند به کمال نائل شود، اظهار کرد: انسان به ماهوی انسان بودن می‌تواند به کمال و سعادت و قرب الهی نائل شود و طی مسیر کمال و سعادت توسط آدمی ارتباطی با اعضاء و جوراح و حواس او ندارد؛ البته بدیهی است انسانی که از حواس و جوارح بیشتری برخوردار است طبیعتاً مسئولیت بیشتری نیز دارد.

رئیس قوه قضاییه همچنین به استعداد‌ها و قدرت تمرکز و تجزیه وتحلیل بالای افراد نابینا و ناشنوا اشاره کرد و بر بهره‌گیری هر چه بیشتر از ظرفیت‌های قابل توجه اعضای جامعه نابینا و ناشنوا در بخش‌های مختلف کشور تاکید کرد.

گزارش خطا
برچسب ها: قوه قضاییه
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر