کد خبر: ۱۰۱۰۵
۰۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱
سخنگوی وزارت امور خارجه:
آمریکایی‌ها حتماً می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران از شرایط جاری عبور کرده است و اگر روی تحولات داخلی ایران شرط‌بندی کردند، اشتباه می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها در موضوع مذاکرات همچنان دچار دوگانگی هستند، گفت: آمریکایی‌ها حتماً می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران از شرایط جاری عبور کرده است و اگر روی تحولات داخلی ایران شرط‌بندی کردند، اشتباه می‌کنند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، ناصر کنعانی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران درباره واکنش ایران به حمایت علنی آمریکا از آشوبگران در ایران و ادعای کنار گذاشته شدن مذاکرات گفت: رفتار آمریکایی‌ها بسیار ریاکارانه است، هم ریاکاری می‌کنند و هم رسما دروغ می‌گویند؛ آن‌ها و بار‌ها از کانال‌های مختلف پیام داده و بر آمادگی خود برای بازگشت به توافق تاکید می‌کنند و مذاکراتی هم در این زمینه انجام می‌دهند.

کنعانی با تصریح اینکه صورت مسئله روشن است، گفت: پاسخ ایران در این زمینه واضح است و دیدگاه‌ها و مطالبات جمهوری اسلامی کاملاً قانونی، روشن و منطقی است. اگر آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند که امکان بازگشت به توافق وجود ندارد یا مذاکرات متوقف شده یا برنامه‌ای ندارند، چرا پیغام می‌دهند؟ چرا بر آمادگی خود برای از سرگیری توافق از طریق واسطه‌ها تاکید می‌کنند؟

وی تاکید کرد: مشخص است که آمریکایی‌ها هم می‌خواهند به توافق برگردند هم می‌خواهند هزینه‌های توافق را پرداخت نکنند، آن‌ها همچنین روی موضوعاتی شرط‌بندی کردند که بار‌ها و بار‌ها از آن نتیجه گرفتند.

شرط بندی روی تحولات داخلی ایران اشتباه است/ نیروهای ایرانی در شبه جزیره کریمه حضور ندارند

سخنگوی وزارت امور خارجه اقدام آمریکا در حمایت مستقیم از اغتشاشات در داخل ایران را تکرار سیاست اشتباهی دانست که آن‌ها سالیان سال در قبال جمهوری اسلامی ایران انجام دادند.

کنعانی افزود: آن‌ها از روش‌های غلطی که همواره به نتایج نامناسبی منتهی شده است، نتیجه نگرفتند.

وی ادامه داد: در حال حاضر آمریکایی‌ها یک سوی اغتشاش و حمایت از اغتشاشات در داخل ایران هستند و تحریم‌های آن‌ها تکرار همین اشتباهات غلط است، بنابراین آن‌ها باید راجع به این دوگانگی به افکار عمومی توضیح بدهند که اگر توافق نمی‌خواهند پس برای چه پیام می‌دهند؟

سخنگوی وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه زمینه بازگشت به توافق کاملا مشخص است، گفت: آمریکایی‌ها می‌توانند در چهارچوب توافق شده و ابعادی که در وین مورد تاکید قرار گرفته، به توافق و مذاکرات بازگردد، اما به نظر می‌آید آمریکایی‌ها همچنان دچار دوگانگی هستند و از یک سو به مسائل سیاسی و داخلی خود نگاه می‌کنند و از سوی دیگر نیم نگاهی هم به تحولات داخلی ایران و حمایت از اغتشاشات دارند.

کنعانی با بیان اینکه ایران کشور مقتدری است، تصریح کرد: با ارعاب، تحریک و تهییج، نمی‌توانند جمهوری اسلامی ایران را وادار به دادن امتیازات یک جانبه کنند. مسیر توافق یک مسیر دو جانبه و تعهد در برابر تعهد است.

سخنگوی وزارت خارجه تعهد به برجام را پیام واضح ایران دانست و تاکید کرد: ایران متعهد به برجام است مشروط بر اینکه طرف آمریکایی هم متعهد به شروط‌ها و مفاد برجام باشد. آمریکا با توجه به رصد تحولات و اطلاعاتی که دراند، حتماً می‌دانند که جمهوری اسلامی از شرایط جاری عبور کرده است و اگر روی تحولات داخلی ایران شرط‌بندی کردند، اشتباه می‌کنند.

کنعانی به دولت آمریکا توصیه کرد که معقولانه رفتار کنند و به تعهدات خود در مذاکراتی که از طریق واسطه‌ها انجام داده و می‌دهند، متعهد بمانند و به توافق برگردند و این پاسخ روشن و محکم ما به طرف آمریکایی است.

اراده سیاسی آمریکایی‌ها همچنان محل تردید است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار سی بی اس آمریکا درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها اظهار داشت: در چارچوب برجام مذاکرات لازم صورت گرفته، توافقات لازم هم انجام شده است؛ ما مذاکره برای مذاکره انجام نمی‌دهیم بلکه مذاکره برای توافق و اجراست؛ با مذاکراتی که صورت گرفته و پیش نویس‌ها زمینه برای جمع بندی توافقات و بازگشت طرف‌ها به توافق و اجرای برجام فراهم است.

کنعانی تاکید کرد: اشکالی که ما می‌بینیم دوگانگی در مواضع و عمل طرف آمریکایی است. آمریکایی‌ها در مواضع نکته‌ای را مطرح می‌کنند، اما رفتار دیگری انجام می‌دهند. اگر در طرف مقابل اراده سیاسی وجود داشته باشد زمینه برای اجرای توافق مهیا است. ما برای مذاکرات مجدد هم نیازی به مذاکره نداشته باشیم با این صورت مساله روشن است اسناد رد و بدل شده و جزییات فنی و گام‌های طرفین واضح است، ولی به نظر می‌آید اراده سیاسی آمریکا همچنان محل تردید است. اگر این اراده سیاسی شکل بگیرد زمینه برای برداشتن گام بعدی فراهم خواهد بود.

وی ادامه داد: ما منتظر زمستان یا موضوع دیگری نیستیم و در اولین روزی که طرف آمریکا اراده سیاسی خود را در حوزه عملی نشان دهد آماده هستیم. ایران برای از سرگیری توافق نیازی به بازه زمانی و فرصت ندارد. ما در عمل اثبات کرده‌ایم که پایبند به میز مذاکره هستیم و صرفا مذاکره برای مذاکره انجام نمی‌دهیم و اعلام کرده‌ایم که بازگشت به توافق برای ما یک انتخاب است و مذاکره می‌کنیم که به اجرای توافق برگردیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: ایران کشوری است که نشان داده اگر توافق کند به روند و اجرای آن پایبند است و به تعهداتش عمل کرده است، اما با طرفی مواجهیم که یکبار توافق کرد عمل نکرد و از توافق خارج شد برای اینکه به توافق برگردیم نیازمند تضمین هستیم. چه تضمینی وجود دارد الان برگردیم و طرف آمریکایی خطای گذشته را تکرار نکند. اگر ضمانت قوی داده شود جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت به توافق مشکل و محدودیتی ندارد.

در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی در مسیر خوبی قرار داریم

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات امیرعبداللهیان درباره مشخص شدن چارچوب همکاری ایران با آژانس اظهار کرد: رابطه ایران و آژانس رابطه‌ای سازنده است و به‌رغم اشکالات و خللی که درخصوص برخی موضوعات فنی و در نتیجه شیطنت لابی رژیم صهیونیستی در روند تعامل و مناسبات میان ایران و آژانس رخ داده بود خوشبختانه با نگاه سازنده جمهوری اسلامی ایران به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مجددا در مسیر خوبی قرار داریم.

کنعانی با اشاره به سفر اخیر رییس سازمان انرژی اتمی ایران به وین و شرکت در اجلاس آژانس و دوجانبه سازنده با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: خوشبختانه در مسیر مذاکرات فنی و همکاری با آژانس هم در مسیر خوبی قرار داریم.

وی خاطرنشان کرد: مقامات آژانس آقای بهروز کمالوندی و محمد اسلامی دراین زمینه توضیحات لازم را ارائه کرده‌اند؛ معتقد هستیم همکاری در مسیر خوبی قرار دارد و می‌توانیم در چارچوب همکاری و گفتگو‌های سازنده میان ایران و آژانس گام‌های مثبت و خوبی را به سمت جلو و در مسیر همکاری دوجانبه برداریم.

رفتار‌های کشور‌های غربی و اروپایی علیه ایران غیرقانونی و غیرمشروع است

سخنگوی وزارت امور خارجه با انتقاد از رویکرد غربی‌ها در قبال تحولات اخیر در ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که در مقابل اقدامات غیرسازنده طرف‌های غربی مشخصا دولت آمریکا و اتحادیه اروپا و برخی کشور‌های برجسته اتحادیه اروپایی واکنش متقابل و متناسب نشان خواهد داد و اقدام سازنده در مقابل اقدام سازنده و اقدام متقابل در مقابل و متناسب در مقابل اقدام غیرسازنده آن‌ها نشان خواهد داد.

وی با اشاره به تحریم برخی نهاد‌ها و اشخاص انگلیسی از سوی ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل رفتار غیرسازنده دولت انگلستان در اعمال تحریم علیه برخی نهاد‌ها و شخصیت‌های ایرانی اقدام متقابل و متناسب انجام داد، زیرا متاسفانه دولت انگلستان در ارتباط با تحولات اخیر ایران رفتار غیرسازنده‌ای داشته است.

کنعانی با برشمردن اقدامات دولت انگلستان در قبال آشوب‌های اخیر در ایران اظهار داشت: اولا در آنجا به برخی جریان‌ها و افراد و گروه‌های اغتشاش و آشوب طلب میدان دادند و آن‌ها به نمایندگی و سفارت ایران تعرض کردند این اقدام کاملا مخالف مسئولیت‌های قانونی و بین‌المللی دولت انگلستان در ارتباط با حفاظت از اماکن اماکن دیپلماتیک است.

وی خاطرنشان کرد: انگلیس همچنین نسبت به اعمال تحریم علیه برخی شخصیت‌ها و نهاد‌های جمهوری اسلامی اقدام غیرسازنده داشت و بنابراین هفته گذشته اقدام متقابل انجام دادیم و وزارت خارجه لیست تحریم‌ها علیه نهاد‌ها و شخصیت‌های تندروی دولت انگلستان را که هم در حمایت از جریان‌ها و گروه‌ها و اقدامات تروریستی علیه ایران نقش داشتند را تحریم کرد.

وی با بیان اینکه برخی رسانه نما‌های مستقر در لندن نیز مشمول تحریم‌های ایران شدند، اظهار داشت: این‌ها اسم رسانه دارند، اما فعالیت و رفتار تروریستی از خودشان نشان می‌دهند؛ هم بی‌بی سی فارسی و هم رسانه موسوم به ایران اینترنشنال به عنوان بازوی رسانه‌ای تروریستی گروه‌های اغتشاش و آشوب طلب و گروه‌های تروریستی علیه ایران عمل می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: در هفته گذشته لیست‌های نهاد‌های تحریم شده از جمله مرکز ملی امنیت سایبری دولت انگلیس، ستاد ارتباطات دولت بریتانیا و همچنین چند موسسه و شرکت از جمله شرکت‌های بلانت مدیا و گلوبال مدیا و بی بی سی فارسی و اینترنت اینترنشنال به عنوان شبکه‌های تابع این موسسات رسانه‌ای دولت انگلستان را به طور رسمی اعلام کردیم.

ایران در واکنش به اقدامات غیرسازنده اقدام متناسب و متقابل انجام می‌دهد

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تحریم‌های اخیر غربی‌ها و اتحادیه اروپا علیه کشورمان اظهار داشت: متاسفانه به رغم هشدار‌هایی که جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف به مقامات اتحادیه اروپا داد، اقدام غیرسازنده داشتند و به طور قطع طی روز‌های آینده اقدام متقابل و متناسب انجام خواهد داد.

کنعانی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران، دولتی مسئول و پایبندی به تعهدات بین‌المللی است. برخی از کشور‌ها اروپایی و غربی علیه ایران رفتار‌هایی انجام می‌دهند که اساساً این رفتار‌ها غیرقانونی و غیر مشروع است حمایت از اغتشاش و آشوب، ناامنی و بی‌ثباتی در کشور‌ها یک رفتار کاملاً غیرقانونی است حمایت از اغتشاشگران، ایجاد فضای رسانه‌ای و تبلیغی و میدان دادن به جریان‌هایی که سابقه فعالیت تروریستی دارند اقدام کاملاً غیرقانونی و غیرمسئولانه است.

وی با تاکید بر اینکه ایران هیچ‌گاه چنین رفتار‌هایی را انجام نخواهد داد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر عرف بین‌الملل و قوانین ملی و سرزمینی خود و با استفاده از چارچوب‌های حقوق بین‌الملل اقدام متقابل و متناسب علیه هر طرفی که رفتار و اقدام غیر مسئولانه در قبال دولت و ملت ایران انجام داده‌اند، خواهد داد و در طی روز‌های آینده اقدام متناسب و متقابل با تحریم‌های اعمال شده اخیر انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه درباره نقش سفارت آلمان در اغتشاشات اخیر اظهار کرد: برخی از سفارتخانه‌های خارجی مقیم در تهران متاسفانه در طول دوره تحولات و اغتشاشات اخیر در ایران رفتار‌های غیردیپلماتیک داشته‌اند که با رصدی که به عمل آمد تذکرات لازم داده شد.

وی با بیان اینکه به سفارتخانه‌ها درباره التزام به شروط و شرح وظایف دیپلماتیک تذکر داده شده است، اظهار داشت: برخی سفرا و روسای نمایندگی‌های برخی از کشور‌ها توسط وزارت خارجه احضار شدند و در این رابطه هم اعتراض جدی و هم توجه و تذکر لازم به آن‌ها داده شد. جمهوری اسلامی ایران در این زمینه هم دقت نظر و اشراف لازم را دارد و هم دستگاه دیپلماسی به وظیفه خود در این ارتباط به موقع عمل کرده است.

روابط تهران - مسکو ناقض هیچ چارچوب بین المللی نیست

سخنگوی وزارت خارجه درباره همکاری نظامی ایران و روسیه گفت: رابطه ایران و روسیه رابطه همه‌جانبه، در زمینه‌های مختلف، رو به رشد و مبتنی بر منافع و مصالح دو کشور و چارچوب‌های قانونی است و متعارض با هیچ روند بین‌المللی نیست.

وی تاکید کرد: کشور‌ها آزاد هستند روابط خود را مبتنی بر مصالح و منافع دو کشور پیش ببرند و بنابراین رابطه ایران و روسیه علیه هیچ جهت و طرفی و ناقض هیچ رویکرد و چارچوب بین‌المللی نیست.

کنعانی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران مغلوب جوسازی‌ها نخواهد شد، اظهار داشت: کارزار رسانه‌ای غربی و آمریکایی در ارتباط با مناسبات جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، کارزار رسانه‌ای ناظر بر دستیابی به اهداف سیاسی خاص، فرافکنی، انحراف اذهان عمومی از نقش غیرسازنده و مخرب خودشان در موضوع جنگ اوکراین است.

وی افزود: رفتار جمهوری اسلامی ایران سازنده و مسئولانه و در چارچوب منافع و مصالح است و به عنوان کشور مستقل روابط خود را با کشور‌های مختلف تنظیم کرده و پیش می‌برد و مغلوب کارزار‌های رسانه‌ای و جوسازی رسانه‌ای نمی‌شود.

تکذیب حضور ایران در شبه جزیره کریمه

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر حضور پرسنل ایرانی در کریمه و کمک به استفاده از پهپاد‌ها اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران این خبر را شدیدا تکذیب می‌کند.

کنعانی تاکید کرد: اینگونه ادعا‌ها جنگ رسانه‌ای برای انحراف اذهان عمومی از نقش مخربی که خودشان در جنگ اوکراین دارند و قرار گرفتن در یک طرف جنگ و صادرات سنگین تسلیحات و تجهیزات در اوکراین است. این خبررسانی کذب با اهداف سیاسی برای انحراف افکار عمومی صورت می‌گیرد.

اتهامات علیه ایران در خصوص جنگ اوکراین مردود و بی اساس است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تحولات اوکراین نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران بار‌ها بار‌ها دیدگاه خود را در ارتباط با موضوع اوکراین و جنگ جاری در این کشور اعلام کرده است؛ مواضع ما صریح و روشن است. متاسفانه آمریکا و اروپا خودشان با اقدامات تحریک‌آمیز مشخصا دولت آمریکا آغازکننده شرایطی شدند که منجر به آغاز جنگ در اوکراین شد.

کنعانی بیان کرد: اکنون با گسترش جنگ، جمهوری اسلامی ایران را بر مبنای اطلاعات غلط به حمایت از یکطرفه درگیر و جنگ در اوکراین متهم می‌کنند در حالی که ایران بار‌ها اعلام کرده که ما یک طرف جنگ در ارتباط با موضوع اوکراین نیستیم. ما صادرکننده تسلیحات به هیچ‌کدام از طرف‌ها برای جنگ در اوکراین نیستیم و رابطه ما با هر دو طرف جنگ رابطه دوستانه‌ای بوده است.

وی ادامه داد: متاسفانه اوکراین در نتیجه فضاسازی و جوسازی غلط طرف‌های دیگر وارد یک رفتار غیر سازنده در ارتباط با ایران و تقلیل سطح رابطه شده است، اما همچنان ارتباطات ما برقرار است.

کنعانی عنوان کرد: ما آمادگی داریم به پایان جنگی که از نظر ما جنگی غیرضروری است، کمک کنیم، اما کسانی که با فضاسازی رسانه‌ای و یک رفتار فرافکنی و اتهام زدن بی‌حاصل جمهوری اسلامی ایران را متهم به طرفداری از یک طرف جنگ می‌کنند، خودشان در یک طرف جنگ قرار دارند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: صدور میلیارد‌ها دلار تجهیزات و تسلیحات به یک طرف جنگ آیا تلاشی در جهت پایان دادن به جنگ است؟ قطعاً این تلاش در جهت پایان دادن به جنگ نیست این رفتار به عبارتی رفتار یک طرف جنگ و قرار گرفتن در یک طرف منازعه است؛ بنابراین ما اتهامات بی‌حاصل را علیه جمهوری اسلامی ایران رد می‌کنیم و مردود می‌شماریم و نمی‌پذیریم.

مخالفت ایران با حضور نیرو‌های خارجی در منطقه

کنعانی درباره استقرار نمایندگی اتحادیه اروپا در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان نیز گفت: مرز‌های جمهوری اسلامی ایران با کشور‌های همسایه باید مرز‌های دوستی، همکاری و تبادل متناسب با مصالح و منافع مشترک دو کشور و دروازه‌های تبادل تجاری و اقتصادی سیاسی و همچنین زمینه‌ای برای همکاری مشترک برای ایجاد صلح و ثبات در مرز‌های مشترک و همکاری‌های منطقه‌ای باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما بار‌ها اعلام کرده‌ایم که استقرار نیرو‌های خارجی در منطقه کمکی به ثبات و امنیت و صلح در منطقه نمی‌کند بلکه طرف‌های خارجی عمدتاً با اهداف و منافع خاص در تلاش برای حضور در مناطق مرزی کشور‌های منطقه هستند بنابراین با حضور نیرو‌های خارجی مخالف هستیم و حضور نیرو‌های خارجی از هر کشوری از جمله در حوزه اروپا را در مرز‌های مشترک برنمی‌تابیم و آن را خط قرمز خود تلقی می‌کنیم.

کنعانی خاطرنشان کرد: مواضع و دیدگاه‌های خود را در این ارتباط به صراحت به کشور‌های ذیربط قبلا اعلام کرده‌ایم و در این زمینه وزیر خارجه هم صریح‌ترین مواضع جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است.

مانور‌های نظامی ایران علیه هیچ دولت همسایه‌ای نیست

کنعانی درباره مانور اخیر نظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: مقامات رسمی و نظامی ما در این ارتباط و درباره اهداف این مانور توضیحات و پاسخ‌های لازم را ارائه کردند. این مانور هم از قبل برنامه‌ریزی شده و هم مبتنی بر تمرینات دوره‌ای نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی است. مانور‌هایی که نیرو‌های مسلح ما برگزار می‌کنند عملا علیه هیچ دولت همسایه‌ای نیست.

وی عنوان کرد: همسایگان برای ما اهمیت و اولویت دارند توسعه مناسبات با همسایگان برای ما اولویت است. امنیت مرز‌های مشترک برای ما انتخاب راهبری است. اما کسانی که باید پیام نظامی ما را بگیرند و مخاطب این مانور‌ها هستند، پیام را گرفته‌اند و هم خواهند گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: خوشبختانه رابطه دو دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان رابطه دوستانه‌ای است و اطلاع‌رسانی درباره این مانور قبلا از طریق کانال‌های دو کشور به مقامات دولت آذربایجان صورت گرفته است.

کنعانی روابط میان دو کشور در حوزه‌های نظامی را بسیار خوب، سازنده و رو به جلو دانست و افزود: موضوعی که ما بر آن تاکید داریم، این است که مرز‌های ژئوپولتیک و بین‌المللی منطقه نباید تغییر کند و اینکه حضور بیگانگان در مرز‌های منطقه‌ای و مرز‌های مشترک مخل امنیت و ثبات و منافع جمعی کشور‌های منطقه است.

کشور‌های اروپایی از فرصت همکاری با ایران استفاده کنند

خبرنگاری از کنعانی درباره حضور نداشتن برخی شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه پلاستیک آلمان به دلیل صادر نشدن ویزا پرسید که وی در پاسخ گفت: ارتباط با جمهوری اسلامی ایران برای اروپا یک فرصت است به ویژه اروپایی که الان در شرایط سخت ناشی از بحران انرژی و مطالبات اقتصادی مردم کشور‌های اروپایی قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: اروپایی‌ها می‌توانند با یک رفتار سازنده از فرصت‌های همکاری اقتصادی و تجاری و صنعتی با جمهوری اسلامی استفاده کنند و مصالح و منافع ملت خودشان را با مسائل سیاسی بی‌حاصل گره نزنند.

وی خاطر نشان کرد: آن‌ها سالیان سال جمهوری اسلامی ایران تحریم کردند نتیجه این تحریم‌ها برای اروپا چیست؟ چه منافعی از قبل تحریم در حوزه اقتصادی و تجاری متوجه دولت‌های اروپایی تحریم‌کننده ملت ایران شد؟

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: اینگونه رفتار‌های سیاسی، استمرار رفتار‌های بی‌حاصل و غلط گذشته است و توصیه ما به آن‌ها اتخاذ رفتار معقولانه، سازنده در تنظیم مناسبات با ملت و دولت جمهوری اسلامی است؛ آن‌ها خودشان به خوبی می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران برای آن‌ها فرصت هم در حوزه سیاسی و هم در حوزه ثبات و امنیت منطقه و بین المللی و هم در حوزه مناسبات و همکاری‌های اقتصادی و تجاری و صنعتی است نتیجه رفتار غیرسازنده آن‌ها خسارت برای خود آن‌ها خواهد داشت.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره سرشماری اتباع خارجی افغان در ایران با یادآوری اینکه این موضوع در وزارت کشور دنبال می‌شود، گفت: آمار آوارگان افغان در بیش از یک سال گذشته به دلیل شرایط سخت این کشور افزایش بی‌سابقه‌ای داشته برای ایران یک موضوع اساسی اساسی است و جمهوری اسلامی ایران بر مبنای وظایف انسانی خود و مناسبات توأم با برادری و دوستی و همسایگی با ملت افغانستان در این ارتباط به مسئولیت‌های انسانی خود بیش از وظایف قانونی و بین‌المللی عمل کرده است.

بازگشت خدمه و گروه ایرانی هواپیمای ونزوئلایی به کشور

کنعانی درباره آزادی خدمه هواپیمای ونزوئلایی نیز گفت: خوشبختانه در یک تلاش و کارزار مشترک حقوقی، سیاسی و کنسولی میان جمهوری اسلامی ایران و دولت ونزوئلا، خدمه و گروه ایرانی هواپیمای متعلق به دولت ونزوئلا که در آرژانتین به طور غیرقانونی با بهانه‌ها و ادعا‌های واهی برخی طرف‌ها از جمله برخی لابی‌های وابسته به رژیم صهیونیستی هم هواپیما توقیف شده بود و هم خدمه و کادر پرواز بازداشت شده بودند، در نتیجه تلاش‌های به عمل آمده این افراد آزاد شدند.

وی ادامه داد: شهروندان ایرانی و خدمه ایرانی این هواپیما هم در دو مرحله آزاد شدند دو نفر در بازه زمانی کمتر از ۲۰ روز گذشته و سه نفر دیگر هم در هفته گذشته آزاد شدند و زمینه برای ورود آن‌ها به ایران کاملاً مهیا است. براساس خبری که من تا دیروز داشتم قرار بود عصر روز گذشته این افرادی وارد کشور شوند و به نظر من این اتفاق افتاده است. بحمدالله خبر دقیق این است که با تلاش‌های به عمل آمده مبتنی بر تلاش برای حمایت از حقوق انسانی و کنسولی شهروندان ایرانی به رغم همه شیطنت‌هایی که از سوی لابی‌های خاص انجام شده بود خوشبختانه این موفقیت بزرگ ایجاد شد و شهروندان ما آزاد شدند.

از آنچه که منجر به تامین منافع ملت چین شود استقبال می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره انتخاب گروه جدید رهبری حزب کمونیست چین گفت: چین از بزرگترین شرکای ایران در حوزه منطقه و آسیا است. رابطه با چین برای ما مهم است نقش منطقه‌ای و بین‌المللی چین برای ما حائز اهمیت است بنابراین از آنچه که منجر به تامین منافع ملت چین شود استقبال می‌کنیم.

کنعانی ادامه داد: در حوزه منافع و مصالح دوجانبه روند مناسبات رو به گسترش و توسعه است. در حوزه روابط دوجانبه با چین در شرایط بسیار خوبی قرار داریم و روند مناسبات اقتصادی دو کشور رو به رشد است و اراده سیاسی مقامات عالی دو کشور مبتنی بر توسعه مناسبات است و معتقدم آینده خوب و افق روشنی در مسیر مناسبات و همکاری‌های دوجانبه ایران و چین در چارچوب‌های دوجانبه و دسته جمعی منطقه‌ای پیش روی ما قرار دارد.

مذاکرات فنی برای آزادی دارایی‌های ایران در جریان است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تبادل زندانیان با آمریکا و نیز دارایی‌های بلوکه شده ایران و زمان آزادسازی آن گفت: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای توافقی که از طریق واسطه و واسطه‌ها با دولت آمریکا انجام داد، اعلام کرد که آمادگی داریم بر مبنای نگاه انسانی، موضوع تبادل زندانیان را انجام دهیم.

وی با یادآوری این نکته که موضوع تبادل زندانیان به عنوان یک اقدام انسانی هیچ ارتباطی با موضوعات دیگر از جمله توافق برجام و مذاکرات برای رفع تحریم‌ها ندارد و دولت آمریکا در این ارتباط توافق و تعهداتی را پذیرفت، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان حسن نیت در یک اقدام انسان دوستانه یکی از زندانیان دو تابعیتی را که اتفاقاً جرم جاسوسی وی محرز بود و دولت آمریکا هم از این موضوع مطلع بود را آزاد کرد و برای تکمیل روند تبادل زندانیان بر مبنای تعهداتی که دولت آمریکا و حتی در مذاکرات اخیر هم که از طریق واسطه‌ها صورت گرفت، اعلام آمادگی کرد.

کنعانی ادامه داد: بنابراین منتظر اقدام دولت آمریکا هستیم که در بحث و تبادل زندانیان اقدام لازم و متقابل را انجام دهند.

وی درباره آزادی دارایی‌های بلوکه شده ایران نیز اظهار داشت: مذاکرات در طرق مختلف در حال انجام است؛ پیشرفت‌هایی حاصل شده و ما در مسیر پیشرفت قرار داریم. بحث آزادسازی دارایی‌های ایران یک موضوع فنی است مذاکرات فنی ادامه دارد و همچنان خوشبین هستیم که انشاءالله در بازه زمانی معقول و نزدیک بحث آزادسازی دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد.

وی افزود: این درخواست قانونی ایران برای آزادسازی منابع مالی جمهوری اسلامی ایران که متعلق به ملت ایران است و این موضوع هیچ ارتباطی نه با برجام و نه با هیچ موضوع دیگری ندارد؛ بنابراین کشور‌هایی که دارنده دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران هستند باید این دارایی‌ها را بدون قید و شرط آزاد کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF گفت: مقامات بانک مرکزی در این ارتباط توضیحات لازم را ارائه کرده و خواهند کرد.

آخرین روند مذاکره با عربستان

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین روند مذاکرات ایران و عربستان گفت: مذاکرات در فضای مثبتی بین دو کشور صورت گرفته است و خوشبختانه زمینه برای ورود به مرحله دیگری که گفتگو‌های سیاسی بین مقامات دو کشور باشد، مهیا و فراهم است.

کنعانی تاکید کرد: با اجرای توافقاتی که در نتیجه ۵ دور مذاکرات گذشته انجام شد ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران معتقدیم امکان ورود دو کشور به مرحله بهتر و سازنده‌تر وجود دارد.

کنعانی ادامه داد: معتقدیم ایران و عربستان دو کشور مهم در منطقه هستند و برداشتن یک گام جدید در مسیر ارتقای مناسبات دو کشور هم تامین کننده منافع مشترک ایران و عربستان و هم تامین کننده منافع منطقه‌ای است فرصت‌های مشترک همکاری میان دو کشور بسیار است.

وی ابراز امیدواری کرد، روند گفتگو‌های مثبتی که تاکنون با کمک دولت عراق انجام شده، با اجرای توافقات گذشته و تشکیل جلسات جدید در حوزه سیاسی ما را به گام مناسب به سمت جلو ببرد و ارتقای مناسبات با منافع دوجانبه و منافع منطقه‌ای فراهم شود.

از روند تحولات سیاسی مثبت در عراق استقبال می‌کنیم

کنعانی درباره رایزنی‌های ایران با دولت جدید عراق عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران از روند تحولات سیاسی مثبت در عراق استقبال می‌کند و آنچه که در این روند رخ می‌دهد تامین کننده منافع و مصالح ملت عراق است و تحکیم روند سیاسی در عراق تشکیل دولت مقتدر در عراق در راستای منافع ملت عراق و ملت جمهوری اسلامی ایران و هم تامین کننده منافع و مصالح جمعی و منطقه‌ای است و مورد استقبال ما است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ابراز امیدواری کرد که در بازه زمانی کوتاه شاهد تشکیل دولت مقتدر عراق باشیم.

اگر تروریسم بد است، این تروریسم نباید به خوب و بد تقسیم‌بندی شود

وی درباره اعتراضات در فرانسه و برخی کشور‌های اروپایی در واکنش به قیمت سوخت گفت: در ارتباط با تحولات فرانسه موضع رسمی دستگاه دیپلماسی را اعلام کردیم. اگر تروریسم بد است، این تروریسم نباید به خوب و بد تقسیم‌بندی شود.

کنعانی ادامه داد: در یک ماه اخیر تمام مقامات اروپایی از جمله مقام‌های دولت فرانسه انگار هیچ مشکل دیگری در هیچ گوشه دنیا از جمله اروپا وجود ندارد و ملت و مردمشان مطالباتی ندارند و همه پیام‌ها و خطاب‌هایشان متوجه داخل ایران بود.

وی اظهار داشت: شاهد ناآرامی، اعتراض عمومی و اعتصاب سندیکایی و صنفی در بیش از ۱۰۰ شهر فرانسه هستیم. جالب است که شدیدترین برخورد خشونت‌آمیز از سوی نیرو‌های امنیتی و پلیس فرانسه علیه شهروندان فرانسه و زنان این کشور را هم دیدیم.

وی ادامه داد: جالب این است که خشونت هم مثل تروریسم به خشونت بد و خوب تقسیم شده است. اگر خشونت در جای دیگری اتفاق بیفتد که همسو و متحد آن‌ها نباشد خیلی بد است و باید آن را محکوم کنند، اما اگر در فرانسه یا آلمان اتفاق بیفتد، خشونت خوبی است و می‌توان از آن عبور کرد. تصاویر زنانی که مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند را دیدیم و ما حتی یک هشتگ حمایت از مطالبات شهروند فرانسوی و زن فرانسوی را که به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته را ندیدیم. یکبار دیگر اثبات کرده که این رفتار، رفتار دوگانه است و حقوق بشر تبدیل به ابزار سیاسی برای تامین منافع شده است، حقوق زن تبدیل به شعار برای پیگیری منافع سیاسی شده و این یک نفاق و دورویی آشکار است.

کنعانی با یادآوری اینکه کشور‌هایی غیر از فرانسه همچون آلمان، انگلستان، سوئد و کانادا نیز علیه ایران موضع گرفتند، اظهار داشت: از نخست وزیر کانادا که پیشتاز کمپین‌های سیاسی و غیرسیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران است، می‌پرسیم آیا حقوق شهروندان فرانسوی با حقوق شهروندان دیگر کشور‌ها که شما مطالبه می‌کنید، جنسشان متفاوت است؟ مشخص است که این یک شعار سیاسی برای اهداف سیاسی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: تحولات فرانسه هم رویکرد دوگانه فرانسه را اثبات کرد و هم رویکرد دوگانه کشور‌های مدعی حقوق بشر و حقوق زنان از جمله جمهوری اسلامی ایران را نشان داد.

ادامه دارد...

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر