کد خبر: ۱۰۱۱۴
۰۳ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۴
حسین امیرعبداللهیان:
وزیر امور خارجه گفت: چنانچه سندی در مورد استفاده از پهپاد‌های ایرانی علیه اوکراین وجود دارد ارائه شود.

وزیر امور خارجه گفت: ایران حاضر نیست در عین توافق و پذیرش نظارت‌های گسترده و فزاینده آژانس، چند پرونده مفتوح اتهامی و بی اساس در آژانس داشته باشد.

به گزارش اکوپل نیوز؛ حسین امیرعبداللهیان عصر دوشنبه دوم آبان ماه، میزبان مدعوین هجدهمین مجمع عمومی سازمان خبرگزاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) بود با اشاره به ظرفیت‌های مهم و رو به رشد قاره آسیا در حوزه‌های مختلف، و نگاه ویژه دولت سیزدهم به این قاره، به تشریح برخی از رویکرد‌ها و دیدگاه‌های سیاست خارجی دولت دکتر ابراهیم رئیسی پرداخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی، جنگ اوکراین و اتهامات وارده به ایران از سوی طرف‌های غربی را یکی از موضوعات روز سیاست خارجی عنوان، و تاکید کرد، همانگونه که ایران مخالف جنگ و آوارگی مردم در افغانستان، سوریه، یمن و عراق بود، موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مخافت با جنگ و آوارگی در اوکراین نیز از روز نخست به صورت شفاف اعلام شده است.

اگر سندی در مورد استفاده از پهباد‌های ایرانی علیه اوکراین وجود دارد ارائه شود

امیرعبداللهیان با برشمردن تلاش‌های ایران برای میانجیگری و خاتمه جنگ در اوکراین و تداوم این تلاش‌ها تصریح کرد: ما با روسیه همکاری‌های متنوعی از جمله درحوزه دفاعی داریم و خواهیم داشت و در این راستا در گذشته امکانات و تسلیحاتی را در قالب دفاعی از روسیه دریافت کرده و یا به این کشور تحویل داده ایم. با این وجود در راستای سیاست ثابت و اصولی خود، قویا مخالف جنگ اوکراین و تسلیح هر یک از طرفین بوده ایم؛ لذا هیچ سلاحی را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نداده ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود، از طریق مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کرده ایم تا در نشستی میان تیمی فنی از ایران و اوکراین، چنانچه سندی در مورد استفاده از پهپاد‌های ایرانی علیه اوکراین وجود دارد ارائه شود و چنانچه این موضوع در آن نشست مسجل شود، ما نسبت به این موضوع بی تفاوت نخواهیم بود. اگرچه مقامات روسی تصریح کرده اند که تجهیزات استفاده شده در جنگ علیه اوکراین روسی است.

امیرعبداللهیان با اشاره به دستیابی به یک نقشه راه مشترک برای پاسخ به سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی در یک مسیر فنی و بدون انحراف، به صراحت اعلام کرد که ایران حاضر نیست در عین توافق و پذیرش نظارت‌های گسترده و فزاینده آژانس، چند پرونده مفتوح اتهامی و بی اساس در آژانس داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان به توافق با آمریکا بر سر تبادل زندانیان نیز اشاره کرد.

امیرعبداللهیان همچنین مداخلات خارجی در تشدید و حمایت از برخی آشوب‌ها و حتی اقدامات تروریستی در داخل ایران را محکوم، و آن را مغایر با رویکرد دیپلماتیک مورد ادعای این کشور‌ها و پیام‌های رسمی ارسال شده از سوی آنان دانست.

وزیر امور خارجه تاکید کرد، جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار آمادگی دارد.

امیرعبداللهیان به طرف آمریکایی نیز توصیه کرد دست از رفتار و گفتار متناقض برداشته و آنچه در تبادل پیام‌ها و مذاکرات غیرمستقیم جریان دارد را ریاکارانه تکذیب نکند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر