کد خبر: ۳۴۱۹
۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۲
در قالب این پروژه ۶.۳ میلیون دلاری، ۶ دستگاه ام ار آی به منظور گسترش ظرفیت مقابله کشور با کووید ۱۹ خریداری خواهد شد.

دولت ژاپن به منظور نشان دادن ادامه همبستگی خود با ملت ایران در مواجهه با فوریت کووید ۱۹، تفاهمنامه کمک مالی به ارزش ۶.۳ میلیون دلاری را برای انجام پروژه‌ای مشترک با نمایندگی سازمان جهانی بهداشت به ایران امضا کرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، سند اعطای این کمک مالی امروز (سه شنبه) توسط دکتر سید جعفر حسین نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، هیروتاکا ماتسئو کاردار سفارت ژاپن در ایران و با حضور دکتر جلال نائلی معاون اداره روابط بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امضا شد.

در قالب این پروژه ۶.۳ میلیون دلاری، ۶ دستگاه ام ار آی به منظور گسترش ظرفیت مقابله کشور با کووید۱۹ خریداری خواهد شد.

کمک ۶.۳ میلیون دلاری ژاپن به ایران برای تقویت توان مبارزه با کرونا

این دستگاه‌ها در بیمارستان‌های دولتی در پنج استان تهران (۲ دستگاه)، خوزستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و چهارمحال و بختیاری نصب و راه اندازی خواهند شد که نمایندگی سازمان جهانی بهداشت مسوولیت همه مراحل تهیه و تحویل و آموزش آن‌ها را بر عهده خواهد داشت.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران در این مراسم ضمن قدردانی از دولت و سفارت ژاپن به خاطر این کمک مالی که باعث ارتقای توان نظام سلامت کشور در مقابله با کووید۱۹ خواهد شد، اظهار داشت: این کمک ۶.۳ میلیون دلاری به پاسخ موثر دولت جمهوری اسلامی ایران به همه گیری کووید۱۹ بخصوص در حوزه تشخیص و درمان کمک شایانی خواهد کرد.

دکتر سید جعفر حسین افزود: دستگاه ام آر‌ای که سازمان جهانی بهداشت با استفاده از این کمک مالی خریداری خواهد کرد نه تنها در خدمت پاسخ به کووید۱۹ خواهد بود بلکه در بلندمدت برای بیماری‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

ماتسئو کاردار سفارت ژاپن در ایران نیز در بخشی دیگر از این مراسم تاکید کرد: عفونت ویروس کرونا به سرعت در سراسر جهان منتشر شد و نه تنها جان انسان‌ها بلکه اقتصاد جهانی را به مخاطره انداخت.

وی ادامه داد: از همان ابتدای طغیان بیماری، دولت ژاپن پاسخ فوری به منظور حفظ جان انسان‌ها و به حداقل رساندن آثار اجتماعی و اقتصادی این بیماری را ضروری قلمداد می‌کرد.

کاردار سفارت ژاپن در ایران افزود: باور دارم که این ۶ دستگاه «ام آر آی» به جلوگیری از گسترش بیشتر عفونت ویروس کرونا از طریق تشخیص و درمان آن در مناطق مختلف کشور کمک خواهد کرد.

هیروتاکا ماتسئو تاکید کرد: تقویت بخش سلامت یکی از اولویت‌های کلیدی سفارت ژاپن است و دانش و فناوری ژاپن در این بخش می‌تواند نقشی کلیدی در تقویت روابط میان ایران و ژاپن ایفا کند.

در ادامه این مراسم، دکتر جلال نائلی معاون اداره روابط بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن قدردانی از دولت ژاپن به دلیل این کمک مالی و همچنین پشتیبانی‌های پیشین این کشور از وزارت بهداشت ایران، ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های کنونی و آتی به افرادی که بیشترین نیاز را به این کمک‌ها دارند یاری رساند.

از زمان پیدایش کووید۱۹، دولت ژاپن به منظور پشتیبانی از ایران در مبارزه با این همه گیری حدود ۳۴ میلیون دلار از طریق دستگاه‌های مختلف سازمان ملل از جمله سازمان جهانی بهداشت، برنامه توسعه سازمان ملل، سازمان بین المللی مهاجرت، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، برنامه جهانی غذا و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ کمک کرده است.

کمک‌های اعطایی ژاپن تا به امروز شامل تعداد قابل توجهی دستگاه سی تی اسکن، سونوگرافی، آنالیز گاز‌های خون شریانی، ونتیلاتور‌های ثابت و قابل حمل و همچنین تامین بخشی از هزینه خرید یک دستگاه آنژیوگرافی بایپلین و یک سیستم رادیوگرافی دیجیتال قابل حمل می‌شود.

دولت ژاپن همچنین با اهدای سریع حدود سه میلیون دز واکسن استرازنکا ژاپنی از طریق ماکانیزم کوواکس در جولای ۲۰۲۱ در شرایطی که کشور با موج پنجم مهیب همه گیری درگیر بود از مردم ایران حمایت کرد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر