کد خبر: ۶۴۰۸
۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۴
نمایندگان مجلس با معافیت مشمولان نظام وظیفه عمومی مقیم خارج از کشور با پرداخت ۱۵ هزار یورو موافقت کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با معافیت مشمولان نظام وظیفه عمومی مقیم خارج از کشور با پرداخت ۱۵ هزار یورو موافقت کردند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز شنبه (۱۴ اسفندماه) در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور بازگشتی از کمیسیون تلفیق لایحه بودجه با بند الحاقی (۳) تبصره (۱۰) که مربوط به مسائل قضایی، انتظامی و دفاعی است، موافقت کردند.

مشمولان سربازی مقیم خارج از کشور با ۱۵ هزار یورو معاف می‌شوند

بر اساس بند الحاقی (۳) تبصره (۱۰) ماده واحده، مشمولین نظام وظیفه عمومی مقیم خارج از کشور که حداقل پنج سال از زمان فراخوان آن‌ها به خدمت وظیفه عمومی گذشته باشد، با رعایت اصل یکصد و دهم (۱۱۰) قانون اساسی می ­توانند با پرداخت معادل ریالی پانزده هزار (۱۵.۰۰۰) یورو­، کارت معافیت از خدمت سربازی دریافت کنند. مشمولین متأهل دارای فرزند از مادر ایرانی از ۲۵ درصد تخفیف برخوردار می‌شوند.

پیش از رای گیری «محمدرضا سلیمی» نماینده مردم محلات در اخطاری گفت: ابتدا باید تعیین تکلیف شود که در باره این بند آیا نامه‌ای از ستاد کل نیرو‌های مسلح برای تایید این بخش رسیده است یا خیر. بر همین اساس از آنجا که این موضوع با ایراد شورای نگهبان در این باره مواجه خواهد شد حذف کل را مطرح کردم.

«محمدباقر قالیباف» رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر سلیمی گفت: این بند با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی مطرح شده است. تا زمانی هم که این بند به تایید شورای نگهبان نرسد، قانون نیست.

«رحیم زارع» سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ در مخالفت با این پیشنهاد گفت: سومین بار است که پیشنهاد حذف کل این بند مطرح می‌شود و رای نمی‌آورد. چرا که کمیسیون تلفیق با توجه به این بند از نخبگان خارج از کشور دعوت کرده است که آن‌ها با پرداخت مبلغی از سربازی معاف شده و با حضور در ایران نسبت به سرمایه گذاری در بخش‌های مهم کشور اقدام کنند.

وی افزود: هدف این است که تسهیلاتی فراهم شود تا ایرانیانی که توانایی بالایی در سرمایه گذاری دارند نسبت به بازگشت به کشور ترغیب شوند.

«محمدعلی پوررحمتی» نماینده مردم ماکو و چالدران در پیشنهادی کاهش میزان مبلغ و اضافه شدن ۵ سال حضور مشمولان خارج از کشور را مطرح کرد که به تصویب نرسید.

گزارش خطا
برچسب ها: سربازی مجلس
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر