کد خبر: ۷۵۵
۲۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۵
سخنگوی دولت:
بخش اصلی مذاکرات انجام شده و تفاهم‌های اولیه در رفع قسمت عمده تحریم‌ها صورت گرفته است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام، همواره بر اساس دستورالعمل‌های نهاد‌های بالادستی تهیه و پیگیری شده است.

به گزارش اکوپل نیوز، علی ربیعی سخنگوی دولت روز سه شنبه در نشست خبری هفتگی خود که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تعطیلی ناشی از محدودیت‌های ویروس کرونا، به صورت مکتوب برگزار شد به سوالات پاسخ داد.

وی در ادامه افزود: عید قربان امسال، با تعطیلات بیشتری مواجه هستیم. این تعطیلات به خاطر کرونا و جلوگیری از گسترش ویروس کووید ۱۹ و کنترل موج جدید ابتلا به کرونا تصمیم گیری شده است.

ما تا آینده‌ای نامشخص ناچاریم مراقبت کنیم تا قربانیان کرونایی‌مان افزایش پیدا نکند. به ویژه از مردم دو استان البرز و تهران درخواست داریم فرصت تعطیلات را به تهدید گسترش ویروس تبدیل نکنیم.

مذاکرات برجام

سخنگوی دولت ادامه داد: ۱۶ ماه از شیوع کرونا در کشورمان گذشته و بخاطر جهش‌هایی که ویروس کووید ۱۹ دارد، هنوز زمان پایان کرونا با ابهام روبرو است.

این واقعیت اجتناب ناپذیر است که کرونا باعث تحمیل محدودیت‌های اجتماعی، روحی و روانی شده، اما ناگزیریم در تغییرات سبک زندگی ممارست و پایداری داشته باشیم.

در همین راستا، ضمن تبریک اعیاد پیش‌رو، امیدواریم بتوانیم با همکاری شما مردم عزیز، مانع از فراگیرشدن موج جدید بشویم.

در پاسخ به سوالی مبنی بر این که این روز‌ها و همزمان با پایان کار دولت دوازدهم، گمانه‌زنی‌های متعددی درباره دلایل امضا نشدن تفاهمی مجدد بر سر بازگشت به برجام مطرح می‌شود؛ علت اصلی این امر چیست و توفیقات دولت در این مسیر تا چه حد و در چه مواردی بود؟ افزود: تا جایی که به محدوده اختیارات دولت دوازدهم مربوط بوده، بخش اصلی مذاکرات انجام شده و تفاهم‌های اولیه در رفع قسمت عمده تحریم‌ها صورت گرفته است.

سخنگوی دولت ادامه داد: با این حال، کمیته شکل گرفته در شورای عالی امنیت ملی مسئولیت تطبیق متن تفاهم شده با قانون مجلس شورای اسلامی مصوب در آذر ۱۳۹۹، این تفاهم را ناسازگار با آن تشخیص داده است.

به این ترتیب، با نظر نهایی نهاد‌های عالی تصمیم گیر مبنی بر تداوم مذاکرات تا دستیابی به همه خواسته‌های مطروحه در این قانون، مذاکرات به بعد از انتقال کامل دولت موکول شده است و مسئولیت آن نیز بر عهده تیم جدید مذاکرات خواهد بود.

ربیعی تاکید کرد: مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام، همواره بر اساس دستورالعمل‌های نهاد‌های بالادستی تهیه و پیگیری شده است.

در پاسخ به سوالی درباره شایعاتی مبنی بر ارسال نامه‌ای توسط آقای بایدن برای ایران، آیا چنین نامه‌ای وجود دارد؟ محتوای آن چیست؟ گفت: این خبر در حد گمانه زنی رسانه‌ای است و مراجع رسمی چنین چیزی را تایید نمی‌کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تبادل ۱۰ زندانی بین ایران و امریکا و این که آیا آمریکا به دنبال این است که این تبادل زندانی را گروگان مذاکرات وین تا روی کار آمدن دولت سیزدهم قرار دهد؟ افزود: جمهوری اسلامی ایران بار‌ها و بطور مکرر در سال‌های گذشته برای تبادل زندانیان با هدف حفظ کرامت انسانی افراد محبوس و خانواده‌های آنان اعلام آمادگی کرده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: اعلام آمادگی ما محدود به دولت آقای بایدن نبوده و اگر تا امروز چنین اتفاقی رخ نداده بخاطر عدم آمادگی دولت پیشین و کنونی آمریکا بوده است. متاسفانه به نظر می‌رسد برخلاف تفاهم‌های صورت گرفته دولت آمریکا به دلایلی که برای ما ناروشن و غیرقابل قبول است، آزادی زندانیان را به مذاکرات برجام پیوند زده که از نظر ما غیرضروری و بی مبناست.

ربیعی گفت: ما دولت آمریکا را تشویق می‌کنیم که با کنار گذاشتن این رویکرد غیرسازنده به حقوق انسانی زندانیان و عزیزان آنان، بیش از مسائل سیاسی رایج اهمیت دهد. لازم به گفتن نیست که مسئولیت هرگونه تاخیری در آزادی زندانیان طرفین بر عهده دولت آمریکاست.

ذخایر استراتژیک در وضعیت مناسبی است

ربیعی در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر این که برخی نمایندگان در اظهارات خود مدعی شده اند که ذخایر استراتژیک کشور در زمان انتقال قدرت به دولت بعدی برای ۲۵ روز کافی است. نظرتان درباره این ادعا‌ها چیست؟ زمانی که دولت را از دولت قبل (دولت دهم) تحویل گرفتید ذخایر استراتژیک کشور برای چند روز کافی بود؟ گفت: مثل اینکه بنا نیست برخی اظهارنظر‌های نادرست و نپخته و نگران‌کننده برای افکار عمومی، تمام بشود؛ ظاهرا تا پایان دولت، همچنان شاهد شایعات و اخبار کذب خواهیم بود. ادعای وجود ذخائر استراتژیک برای ۲۵ روز هم جزو همین حرف‌های نادرست و کذب است.

وی ادامه داد: بنا بر گزارش مسئولان وزارت صمت، در مورد کالا‌های اساسی کشور، مثل گندم، روغن، شکر و نهاده‌ها با تمهیدات صورت گرفته در وزارت صمت و جهاد کشاورزی وضعیت مناسبی خواهیم داشت. همه تلاش بر این امر استوار بوده که دولت آینده در ماه‌های اول نگرانی از این بابت نداشته باشد.

سخنگوی دولت گفت: برخلاف این ادعای نگران کننده ۲۵ روزه، در حال حاضر ذخائر استراتژیک گندم برای بیش از ۱۲۰ روز موجود است و در حال حاضر به اندازه اطمینان بخش گندم در بنادر و انبار‌ها وجود دارد. ذخیره روغن و شکر هم همچنین برای دوره مطمئن وجود دارد. در مورد اکثر کالا‌ها علاوه بر دولت، بخش خصوصی هم ذخایر خوبی از کالا‌های اساسی دارد. درباره برنج نیز علاوه بر ذخایر کشاورزان، میزان قابل توجهی به عنوان ذخائر بخش دولتی موجود است.

ربیعی افزود: همچنین باوجود برآورد مصرف سه ماهه، هفتصد تن نیز اضافه بر مصرف، در حالا حاضر کالا در انبار‌ها موجود است و بیش از ۴ میلیون و ۷۰۰ تن کالا هم در گمرک وجود دارد که در آمار بالا به آن اشاره نشده است.

وی ادامه داد: تاکید می‌کنم که در ستاد اقتصادی دولت همچنین تمهیداتی اتخاذ شده که کالا‌های مورد نیاز روزانه در حال حمل به داخل کشور هستند.

سخنگوی دولت گفت: میزان ذخائر استراتژیک در سال ۹۲ به خوبی به یاد دارم و در جلسات حضور داشتم که بعد از اعلام نتایج آرا، گزارشات متعدد و نگران کننده و دقیقی از وضعیت کالا‌ها از سوی کارشناسان و مسئولان رسمی و مدیران وقت به رییس جمهور منتخب ارائه شد که بنا ندارم وارد جزییات آن روز و تلاش‌های دوران انتقال شوم.

در زمان برداشت برنج وارداتی وارد بازار نخواهد شد

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که در روز‌های گذشته گمرک خواستار واردات برنج در فصل برداشت این محصول در داخل کشور شده و گفته که میزان واردات کم شده است آیا این موضوع در دولت مطرح شده و تصمیمی گرفته شده است؟ گفت: به نظر من برخی‌ها در مورد ضرورت واردات برنج در این فصل به علت عدم توجه به الزامات برنامه ریزی خرید و توزیع به موقع دچار برداشت نادرست شده اند.

از این رو برخی پیشنهاد داده‌اند که در فصل برداشت، برنج وارد نشود و در این زمینه اظهار نگرانی کردند. در جلسه ستاد تنظیم بازار این موضوع کارشناسی و دقیق مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

ربیعی افزود: آنچه که ممکن است قیمت برنج داخلی را دستخوش تغییر کند، مسئله واردات نیست بلکه «توزیع برنج» در زمان برداشت است؛ بنابراین به هیچ وجه در زمان برداشت برنج وارداتی وارد بازار نخواهد شد.

وی با بیان این که این واردات دلایلی کارشناسی دارد ادامه داد: پیشنهاد ممنوعیت واردات برنج، به منزله این است، در حال حاضر که برنج را با قیمت پایینی که در بازار‌های جهانی دارد، خریداری نکنیم و چند ماه بعد، با قیمت بالاتر ناچار به خرید شویم.

زمان و فرصت برداشت برنج، فقط برای ما در ایران نیست بلکه در مورد بقیه کشور‌های تولیدکننده برنج هم صادق هست؛ برای همین قیمت جهانی برنج در این ایام در پایین‌ترین سطح قرار می‌گیرد و بهترین زمان برای خرید در بازار‌های جهانی است.

سخنگوی دولت افزود: برنامه مسئولان صمت بنابر این است که برنج خریداری و در زمان مناسبی که فصل برداشت برنج در ایران نبوده و به نحوی به کشاورزان عزیز لطمه وارد نکند توزیع شود.

واکسیناسیون مطابق برنامه پیش می‌رود

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره بی توجهی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با کرونا اکنون به ۴۸ درصد در سطح کشور رسیده است که این رقم باید بالای ۹۰ درصد باشد تا تلفات ناشی از کرونا کاهش یابد. دولت به جز تعطیلی و ممنوعیت ورود به شهرها، چه برنامه ریزی دیگری در این زمینه دارد؟ برخی مسئولین وزارت بهداشت به روند واکسیناسیون انتقاداتی وارد کردند، در این زمینه چه برنامه‌های جدیدی در دستور کار دارید؟ گفت: طبق مصوبات جلسه ستاد مقابله با کرونا باید دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود که متاسفانه روند آن در دو ماه گذشته کاهشی بوده است.

در جلسه اخیر ستاد مقرر شد ضمن پیگیری اجرای مصوبات، اقدامات جدی از طرف دستگاه‌های اجرایی برای افزایش رعایت پروتکل‌ها صورت گیرد.

ربیعی ادامه داد: به منظور تشدید اقدامات نظارتی در رعایت پروتکل‌ها مقرر شد؛ در تمام استان‌ها ذیل ستاد مدیریت استانی، کارگروهی با مسئولیت دانشگاه‌های علوم پزشکی و شامل نمایندگان نیروی انتظامی، اتاق اصناف، صمت، بسیج، هلال احمر و دستگاه قضایی تشکیل تا ضمن انجام بازدید‌های میدانی از صنوف، نسبت به اعمال قانون (پلمب و جریمه) اقدام و اطلاع رسانی لازم نیز معمول گردد.

سخنگوی دولت گفت: همچنین در این خصوص مقرر شد که کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات، اقدامات رسانه‌ای بیشتری برای همکاری مردم عزیز و دستگاه‌های اجرایی انجام دهند.

وی یادآور شد: متاسفانه از آغاز پیدایی ویروس کرونا در کشور، نزول و صعود شدید منحنی شیوع کرونا را شاهد بوده ایم. به محض ایجاد موج جدید رعایت‌ها افزایش پیدا می‌کند و به مرور بخشی از افراد جامعه با یک عادی انگاری رعایت پروتکل‌های بهداشتی را کاهش می‌دهند و مجددا با موج جدید مواجه می‌شویم این داستان ما از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز هست ضروری است همگان آنچنان رعایت پروتکل‌ها را نهادینه کنیم تا شاهد موج‌های جدید نباشیم.

ربیعی در ادامه گفت: با برخی رفع مشکلات واردات واکسن و خرید‌های صورت گرفته و همچنین به ثمر نشستن تلاش‌های تولید داخلی، روند واکسیناسیون مطابق برنامه به پیش می‌رود. مطمئن هستیم در هفته‌های آتی با رفع موانع واردات و زحمات وزارت بهداشت و امور خارجه و نیز سرعت گرفتن فعالیت پاستور در کنار برکت واکسیناسیون سرعت بیشتر و قابل قبولی خواهد داشت.

ما با تداوم رایزنی‌ها برای حل و فصل اختلافات بین دو کشور متعهدیم

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره روند گفتگو‌های ایران و عربستان افزود: مذاکرات منطقه‌ای یک ضرورت دایمی است و تا اکنون بر گفتگو‌های منطقه‌ای و گفتگوی کشور‌های منطقه با یکدیگر تاکید کرده‌ایم. جمهوری اسلامی ایران بر اساس مواضع اصولی خود، همواره خواهان حفظ صلح و امنیت منطقه خلیج فارس توسط کشور‌های منطقه بوده است. ما همواره از گفتگو برای دستیابی به نتایج ایجابی استقبال کرده و نگاهمان به مذاکره با عربستان مثبت است.

وی ادامه داد: گفتگو‌های دوجانبه ایران و عربستان سعودی از کانال‌های مناسب ادامه داشته است. ما به تداوم رایزنی‌ها برای حل و فصل همه اختلافات میان دو کشور متعهدیم و در صورتیکه نیازی برای ارتقای سطح گفتگو‌ها احساس شود و مورد توافق قرار بگیرد، محدودیتی برای آن نداریم.

ربیعی در ادامه به مصوبات مهم دولت اشاره کرد و گفت: در جلسه گذشته دولت از موضوع خشکسالی و به خصوص استان‌هایی که دارای بیشترین کم آبی در کشور هستند گزارشی ارائه شد.

در جلسه موضوع اولویت تامین آب شرب برای استان‌های درگیر مورد تاکید قرار گرفت و سازمان برنامه و بودجه و وزارت نیرو تمهیدات لازم اتخاذ خواهند کرد.

وی افزود: یکی از استان‌های با اولویت که با کاهش باران و کمبود آب شدید مواجه شده است استان عزیز خوزستان است که مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در قالب طرح‌های پنج گانه در مجموع یازده هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به استان اختصاص یافت و همچنین پیش از این دولت برای آب شرب تمام استان‌های کشور مبالغی اختصاص داده بود.

سخنگوی دولت ادامه داد: هیأت وزیران به منظور تقویت تأمین اجتماعی افراد تحت پوشش صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشگری و فولاد، عشایر و روستاییان و همچنین بابت رد بخشی از دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی، با واگذاری سهام متعلق به دولت در برخی شرکت‌ها به این سازمان به ارزش تقریبی یک میلیون و ۳۰۰ هزار میلیارد ریال موافقت کرد. یکی از اقدامات قابل توجه دولت دوازدهم تلاش برای تسویه بدهی‌های چندین دهه دولت به صندوق‌های تامین اجتماعی بوده است.

ربیعی یادآور شد: در مصوبه دیگر، هیأت دولت «طرح تقسیم کار ملی توسعه، ترویج و نهادینه سازی سیاست‌های راهبردی خانواده محور» و «بسته حمایتی کمک به تأمین مسکن زنان سرپرست دهک‌های (۱) تا (۶) درآمدی» را به تصویب رساند.

وی گفت: به موجب «طرح تقسیم کار ملی توسعه، ترویج و نهادینه سازی سیاست‌های راهبردی خانواده محور»، کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلفند متناسب با محور‌ها و مؤلفه‌های شاخص‌های خانواده موضوع مصوبه مذکور و مبتنی بر راهبرد‌های مندرج در این مصوبه، برنامه ارتقای وضعیت شاخص‌ها را تدوین و نسبت به درج آن در سامانه رصد و پایش وضعیت زنان و خانواده اقدام نمایند.

سخنگوی دولت افزود: دولت «بسته حمایتی کمک به تأمین مسکن زنان سرپرست دهک‌های (۱) تا (۶) درآمدی» را براساس توزیع آماری زنان سرپرست خانوار ثبت شده در طرح اقدام ملی مسکن را با منابع یارانه‌ای مور نیاز سهم دولت به تصویب رساند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر