کد خبر: ۸۰۳۰
۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۳
در سال ۱۳۹۵ جمعیت معتادان شهر تهران ۱۰ هزار نفر بود، اما در بررسی‌های سال ۱۴۰۰ این آمار به ۲۰ هزار نفر در شهر تهران رسیده است.

احمدی صدر از ساماندهی بیش از هفت هزار معتاد متجاهر در مراکز ماده ۱۶ شهر تهران خبر داد و گفت: وسعت تهران باعث شده تا شاهد آسیب‌های اجتماعی فراوانی در شهر باشیم.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از شهر، احمد احمدی صدر با اشاره به ساماندهی بیش از هفت هزار معتاد متجاهر در مراکز ماده ۱۶ شهر تهران گفت: وسعت شهر تهران از نظر جمعیت معادل چند کشور همسایه کشور می‌باشد و این وسعت باعث شده تا شاهد آسیب‌های اجتماعی فراوانی در شهر تهران باشیم.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه سوال این است که در دهه‌های گذشته وضعیت ساماندهی معتاد متجاهر چگونه بوده است، ادامه داد: سال ۹۵ با تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر رسیدگی ویژه به آسیب‌های اجتماعی در تهران و اینکه ایشان فرمودند دختر فراری دختر من و پسر معتاد پسر من است و باید به افراد آسیب دیده به عنوان اعضای خانواده نگاه شود؛ اما باز هم شاهد افزایش جمعیت معتادان در شهر تهران بودیم.

تعداد معتادان تهران از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ دو برابر شد

فعالیت‌های گسترده دستگاه‌های متولی در حوزه ساماندهی معتادان متجاهر

وی بیان کرد: در سال ۱۳۹۵ جمعیت معتادان شهر تهران ۱۰ هزار نفر بود، اما در بررسی‌های سال ۱۴۰۰ این آمار به ۲۰ هزار نفر در شهر تهران رسیده است.

احمدی صدر با بیان اینکه گزارش‌های دستگاه‌های متولی حکایت از فعالیت‌های متنوع و گسترده در این حوزه دارد، یادآور شد: دستگا‌های متولی هر کدام به مانند یک جوی آب جاری حرکت خود را به تنهایی و جزیره‌ای ایفا می‌کردند.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه هر چند این مراکز به هم پیوسته بوده است و به امکانات یکدیگر نیاز داشته اند، تاکید کرد: چرخه بین نهاد‌ها و سازمان‌ها معیوب بود به عنوان مثال نامه نگاری بین آن‌ها چند ماه و چند سال و حتی یک دهه طول می‌کشید. به عبارتی عدم هماهنگی این دستگاه‌ها باعث افزایش جمعیت معتادان شده است.

وی در ادامه گفت: در این دوره مدیریت شهری مدل قرارگاه را در پیش گرفتیم تا فاصله بین نهاد‌های متولی کمتر شود. در جلسات قرارگاه همه دور یک میز هستند و هماهنگی‌ها در لحظه جواب داده می‌شود.

۲۱ جلسه و ۲۸۰ مصوبه در قرارگاه آسیب‌های اجتماعی

احمدی صدر افزود: تاکنون قرارگاه آسیب‌های اجتماعی ۲۱ جلسه برگزار و ۲۸۰ مصوبه داشته است. این در حالی است که ۸۴ درصد مصوبات اجرا شده و ۱۶ درصد در حال اجراست.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: ۵۰ درصد از مصوبات اجرا شده همان مصوباتی بود که بین ۶ ماه تا چند سال در ساختار سازمان‌های متولی مسکوت مانده و گرفتار بوروکراسی اداری شده بود.

وی با اشاره به اینکه ما در ساختار جهادی وقتی می‌خواهیم مشکلی را حل کنیم یک قرارگاه مختص به موضوع آسیب‌های اجتماعی راه اندازی کرده ایم تا به مسائل اجتماعی به عنوان یک معضل و پدیده نگاه شود؛ ادامه داد: در قرارگاه تمامی پیگیری‌ها در حد عالی انجام می‌شود. قرارگاه تلاش می‌کند تا هم افزایی بین دستگاه‌های متولی ایجاد کند و می‌توانیم با جلوگیری از بوروکراسی اداری سازمان‌های متولی را در کنار هم جمع کنیم.

احمدی صدر با اشاره به اینکه در سنوات گذشته معتادان متجاهر را جمع آوری و بین ۶ ماه تا یک سال هم نگهداری می‌شدند یادآور شد: این در حالی است که معتادان روز شماری می‌کردند تا این دوره تمام شود به عبارتی می‌توان گفت که در سنوات گذشته برای زندگی اجتماعی آنها، سم زدایی و بازگشت معتادان به خانواده و جامعه برنامه‌ای وجود نداشت.

تاکید بر توانمندسازی معتادان متجاهر در مدیریت شهری جدید

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه این مساله را در قرارگاه با جدیت دنبال می‌کنیم، تاکید کرد: یکی از موارد مورد تاکید در این دوره مدیریت شهری توانمند سازی این افراد است به عبارتی در طول دوره روی آمادگی روحی و روانی افراد کار می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه تا این تفکر وجود داشته باشد که معتاد مجرم است یا بیمار مشکلات حل نخواهد شد، گفت: معتاد متجاهر چه مجرم و یا بیمار باشد اگر ما این افراد را خانواده خود بدانیم و احساس کنیم دختر فراری دختر ما و معتاد در خیابان فرزند ماست به راحتی از کنار مصوبات رد نمی‌شویم. هیچ وقت این دغدغه وجود نداشته است تا این افراد آسیب دیده را خانواده خود بدانیم.

احمدی صدر اظهار کرد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی ترویج این فرهنگ که افراد آسیب دیده خانواده ما هستند، لازم است. در دنیا ۵ تا ۶ درصد امکان بازگشت معتاد متجاهر به زندگی وجود ندارد، اما اعتقاد داریم حتی اگر یک درصد هم امکان بازگشت وجود داشته باشند کار را انجام می‌دهیم.

تصویب افزایش ظرفیت‌های تهران در قراگاه اجتماعی

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: در جلسه قرارگاه مصوب شد تا ظرفیت‌های تهران افزایش پیدا کند و شهرداری تهران در این هم افزایی مدیریتی پیش قدم شد. این رویکرد وظیفه ذاتی شهرداری‌ها نیست، اما می‌تواند با همکاری سازمان‌ها این کار‌ها را انجام دهد.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات معتادان متجاهر منع پذیرش‌ها بود که زخم باز و عفونی دارند. این افراد را پذیرفتیم و به نام یاور شهر ۳ در حال فعالیت است.

احمدی صدر بیان کرد: در تهران معتادان بالای ۶۵ سال و بین ۱۶ تا ۱۸ سال مراکز جداگانه‌ای به خود اختصاص داده اند. در هر صورت اگر نیروی انتظامی فردی را ارجاع دهد او را قبول می‌کنیم.

بازسازی و تجهیز مراکز ماده ۱۶ توسط شهرداری

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به افزایش مرکز بانوان در شهر تهران یادآور شد: بازسازی و تجهیز مراکز ماده ۱۶ نیز با صرف هزینه چند ده میلیاردی توسط شهرداری تهران انجام شده است.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران تاکید کرد: مراکز یاور شهر ۱،۲،۳ مرکز شفق، مرکز ویژه بانوان، مرکز طراوت با همکاری سپاه یا احداث شده یا در حال ساخت و تجهیز است، البته در این میان سایر مراکز ساماندهی معتادان زیر نظر سازمان زندان‌ها و پلیس است.

وی با اشاره به شرایط جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر گفت: جمع آوری معتادان متجاهر توسط پلیس با حکم دادستانی انجام می‌شود، البته تمام افرادی که جمع آوری می‌شوند معتاد متجاهر نیستند و در غربالگری‌های اولیه ۳۱ درصد آزاد می‌شوند.

در گذشته برای بازگشت مجدد معتادان متجاهر به اجتماع کاری انجام نمی‌شد

احمدی صدر افزود: تعداد جمع آوری در تهران از ابتدای شکل گیری قرارگاه تا امروز صد هزار نفر بوده است که تعدادی از آن‌ها در غربالگری آزاد و بیش از هفت هزار نفر ساماندهی و در مراکز پذیرش شده اند.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به وجود تعداد بالای معتادان در تهران به رغم جمع آوری‌های انجام شده ادامه داد: هر چند در سال‌های گذشته جمع آوری معتادان متجاهر انجام شده و طبق پروتکل‌ها این افراد بین ۶ تا ۹ ماه نیز نگهداری می‌شدند، اما برای بازگشت دوباره آن‌ها به اجتماع کاری انجام نمی‌شد و این افراد بعد از آزادی دوباره به چرخه اعتیاد وارد می‌شدند.

وی بیان کرد: زمان صفر شروع این طرح را از زمان شکل گیری قرارگاه باید در نظر بگیریم. یک سال باید از این مساله بگذرد و پلاک‌های قرمز پلمب و با فروشندگان برخورد شود. این پروسه یک تا سه سال زمان می‌خواهد.

به اعتقاد احمدی صدر؛ تا زمانی که تمام معتادان متجاهر جمع نشوند و پروسه زمانی یک تا سه سال طی نشود، شاهد حضور معتاد در تهران خواهیم بود.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر