کد خبر: ۸۲۴۴
۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۵
در این پیش‌نویس از ایران به دلیل پاسخ ندادن کامل به سؤالات آژانس در مورد ردیابی مواد اورانیومی در مکان‌های اعلام‌ نشده در ایران انتقاد شده است.

آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه پیش‌نویس قطعنامه خود علیه ایران را به آژانس بین‌المللی انرژی تحویل دادند. در این پیش‌نویس از ایران به دلیل پاسخ ندادن کامل به سؤالات آژانس در مورد ردیابی مواد اورانیومی در مکان‌های اعلام‌ نشده در ایران انتقاد شده است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، وصول این پیش‌نویس که به گفته رویترز، با نمونه منتشر شده آن در هفته گذشته تغییر چندانی نکرده است، به این معنی است که در نشست فصلی این هفته شورای حکام، ۳۵ کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد آن بحث خواهند کرد و در مورد آن رأی‌گیری انجام خواهد گرفت.

پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران در شورای حکام ارائه شد

در متن این پیش‌نویس آمده است: «این شورا نگرانی عمیق خود را اعلام می‌دارد؛ چرا که علی‌رغم تعاملات متعدد (ایران) با آژانس، اما به دلیل ناکافی بودن همکاری‌های ماهوی ایران؛ هنوز مسائل پادمانی مرتبط با این سه مکان اعلام‌ نشده پابرجا است».

همچنین آمده است که شورا «از ایران می‌خواهد برای انجام تعهدات قانونی خود فوراً اقدام کند و پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعامل بیشتر به‌منظور شفاف‌سازی و حل‌وفصل همه مسائل پادمانی باقی‌مانده را بی‌درنگ بپذیرد.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه ۱۵ خرداد در پیامی درباره عواقب تصویب این قطعنامه در توئیتر نوشته بود: «اگر بانیان قطعنامه ضد ایرانی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روش تهدید را دنبال کنند، مسئول همه عواقب آن هستند».

همچنین آقای امیرعبداللهیان گفته بود که هرگونه تلاش سیاسی از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی «بدون شک با پاسخ متناسب، مؤثر و فوری ایران» روبرو خواهد شد.

برخی دیپلمات‌ها احتمال داده‌اند که این قطعنامه به‌رغم هشدار‌های ایران در مورد اثرات مخرب آن بر روند مذاکرات احیای برجام، به‌راحتی تصویب خواهد شد.

روسیه از متحدین ایران مخالفت خود با این قطعنامه را اعلام کرده است.

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در کانال تلگرامی خود اعلام کرد: «روسیه در صورت تصویب این قطعنامه در نشست جاری شورای حکام، با آن همسو نخواهد شد.»

وی گفت: «پر واضح است که نیت شرکت‌کنندگان غربی در مذاکرات وین برای تصویب قطعنامه درباره ایران در نشست جاری شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر برجام اثر نسبی معکوس دارد.»

اولیانوف افزود: «روسیه در هیچ شرایطی خود را با چنین قطعنامه‌ای همسو نخواهد کرد.»

در همین حال، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در گفتگو با بخش عربی تلویزیون الجزیره گفت که در حال مذاکره با ایران و آمریکا برای کمک به یافتن زمینه‌های مشترک و بازگشت به مذاکرات در وین است.

وزیر امور خارجه قطر با رد گمانه‌زنی‌ها مبنی بر شکست مذاکرات گفت: «با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و چشم‌انداز دستیابی به توافق صحبت کردم.»

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر