کد خبر: ۹۴۶۴
۱۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۲
عکس بوسه رهبران اتحاد جماهیر شوروی سابق و آلمان شرقی را رژی بوسو، عکاس فرانسوی روز هفت اکتبر سال ۱۹۷۹ در جریان دیدار لئونید برژنف و اریش هونکر ثبت کرد.

عکس بوسه رهبران اتحاد جماهیر شوروی سابق و آلمان شرقی یکی از معروف‌ترین عکس‌های دوران جنگ سرد محسوب می‌شود.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، این عکس خبری را رژی بوسو، عکاس فرانسوی روز هفت اکتبر سال ۱۹۷۹ در جریان دیدار لئونید برژنف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق و اریش هونکر، رهبر آلمان شرقی ثبت کرد. بسیاری از رسانه‌ها در آن زمان این عکس را با تیتر «بوسه» منتشر کردند.

دیمیتری وروبیل، هنرمند روس بعد‌ها با الهام از این عکس، گرافیتی (دیوارنگاره) آن را بر روی قسمتی به جامانده از دیوار برلین خلق کرد. او این اثر را که «خدای من، کمکم کن تا از این عشق مرگبار جان به در برم» نام گرفت تنها چند ماه پس از فروپاشی دیوار برلین کشید.

عکس رژی بوسو و دیوارنگاره دیمیتری وروبیل بر روی بسیاری از تی‌شرت‌ها و اشیاء یادگاری مورد علاقه گردشگران نقش بست. با این بسیاری همچنان دلیل اصلی بوسه پرشور بین لئونید برژنف و اریش هونکر را نمی‌دانند.

ماجرای «بوسه» معروف رهبران اتحاد جماهیر شوروی سابق و آلمان شرقی چه بود؟ + عکس

«بوسه‌های برادرانه و سوسیالیستی»

رهبران کشور‌های کمونیستی و سوسیالیستی در دوران جنگ سرد برای نمایش پیوند عمیق بین کشورهایشان سه بار گونه‌ها و در برخی مواقع لب‌های یکدیگر را می‌بوسیدند. تحلیلگران سیاسی در آن زمان بوسه بر گونه‌ها را نشانه نزدیکی دو کشور و بوسه بر لب‌ها را نشانه نزدیکی بیشتر و پیوندی عمیق‌تر بین دو کشور تعبیر می‌کردند.

برخی بر این باور هستند که ریشه «بوسه‌های برادرانه و سوسیالیستی» به بوسه‌های سنتی در کلیسای ارتدوکس بر می‌گردد. با این حال این بوسه‌ها در دوران جنگ سرد مانند دیگر حرکات و رفتار‌های دیپلماتیک اهمیت داشت و ناظران سیاسی به بوسیدن گونه‌ها یا لب‌ها و پرشور بودن بوسه‌ها توجه خاصی نشان می‌دادند تا به میزان نزدیکی رهبران کشور‌های سوسیالیستی و کمونیستی پی ببرند.

بوسه معروف لئونید برژنف و اریش هونکر را هم باید در همین راستا بررسی کرد و آن را نشانه روابط نزدیک دوجانبه دانست.

رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۷۹ برای شرکت در مراسم گرامیداشت سی‌امین سالگرد تشکیل جمهوری دموکراتیک آلمان (آلمان شرقی) به برلین رفته بود.

لئونید برژنف در جریان دیدار با رهبر آلمان شرقی «مدال کارل مارکس» و عنوان «قهرمان جمهوری دموکراتیک آلمان» را دریافت کرد.

ماجرای «بوسه» معروف رهبران اتحاد جماهیر شوروی سابق و آلمان شرقی چه بود؟ + عکس

لئونید برژنف در سال ۱۹۸۲ درگذشت و یوری آندروپوف جانشین او شد. اریش هونکر، اما در ماه اکتبر سال ۱۹۸۹ در آستانه سقوط حکومت آلمان شرقی مجبور به کناره‌گیری از مقامش شد.

او پس از اتحاد دو آلمان از سفارت شیلی در مسکو درخواست پناهندگی کرد هرچند در نهایت در سال ۱۹۹۲ به آلمان مسترد شد تا به اتهام نقض حقوق بشر در دوران حکومت آلمان شرقی محاکمه شود. با این حال فرایند محاکمه او به دلیل ابتلای رهبر سابق آلمان شرقی به سرطان کبد به جایی نرسید و اریش هونکر در سال ۱۹۹۴ در شیلی درگذشت.

رژی بوسو و دیمیتری وروبیل نیز در سال ۲۰۰۹ با یکدیگر دیدار کردند و عکس یادگاری گرفتند.

خالق دیوارنگاره «خدای من، کمکم کن تا از این عشق مرگبار جان به در برم» ماه گذشته در ۶۲ سالگی بر اثر ابتلا به بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» چشم از جهان فروبست.

گزارش خطا
برچسب ها: شوروی
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر