کد خبر: ۹۶۳۱
۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۶
وال استریت ژورنال:
هواپیما‌های بدون سرنشین «شاهد-۱۳۶» ایران که پیش‌تر تحویل نظامیان روسیه شده است طی هفته گذشته حملات ویرانگری را در منطقه خارکیف انجام داده‌اند.

وال استریت ژورنال در گزارشی با موضوع استفاده روسیه از پهپاد‌های بدون سرنشین ایرانی اعلام کرد که این پهپاد‌های انتحاری خطرات جدیدی برای ارتش اوکراین و نظامیان این کشور محسوب می‌شوند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز؛ این نشریه آمریکایی در گزارش خود به نقل از فرماندهان اوکراینی آورده است که هواپیما‌های بدون سرنشین «شاهد-۱۳۶» ایران که پیش‌تر تحویل نظامیان روسیه شده است طی هفته گذشته حملات ویرانگری را در منطقه خارکیف انجام داده‌اند.

منابع یاد شده به وال استریت ژورنال گفته‌اند که روسیه در نخستین مورد از استقرار گسترده سیستم تسلیحاتی خارجی پس از آغاز جنگ موفق شده است که با بهره بردن از پهاد‌های ایرانی آسیب‌های جدی به نیرو‌های اوکراینی وارد کند.

روسیه با پهپاد‌های ایرانی آسیب‌های جدی به نیرو‌های اوکراینی وارد کرده است

سرهنگ رودیون کولاگین، فرمانده توپخانه هنگ ۹۲ مکانیزه اوکراین در این خصوص گفته است که پهپاد‌های شاهد-۱۳۶ ایران طی هفته گذشته به دفعات بر فراز مواضع زرهی و توپخانه اوکراین واقع در شمال شرقی منطقه خارکیف ظاهر شدند.

به گفته این فرمانده ارتش اوکراین روسیه پهپاد‌های یاد شده را به رنگ تجهیزات نظامی خود در آورده و بر آن‌ها نام «ژرانیوم ۲» گذاشته است.

پهپاد‌های ایرانی که معمولاً دو صورت جفت به پرواز درمی‌آیند و سپس به اهداف خود حمله می‌کنند تنها در منطقه عملیاتی هنگ ۹۲ مکانیزه اوکراین دو هویتزر خودکششی ۱۵۲ میلی متری، دو هویتزر خودکششی ۱۲۲ میلی متری و همچنین دو نفربر زرهی «بی‌تی‌آر» را منهدم کرده‌اند.

سرهنگ کولاگین می‌گوید که روسیه قبل از استفاده گسترده از پهپاد‌های شاهد ماه گذشته دست به عملیات آزمایشی زده و موفق شده بود با استفاده از پهپاد یک هویتزر یدک‌کشی ۱۵۵ میلی‌متری از نوع ام-۷۷۷ را که از سوی ایالات متحده در اختیار ارتش اوکراین قرار گرفته بود، هدف قرار دهد.

به گفته این فرمانده ارشد ارتش اوکراین یک پهپاد دیگر ایرانی که در جریان عملیات آزمایشی یاد شده نیز دچار نقص فنی شده بود رهگیری و منهدم شد.

به نظر می‌رسد پهپاد‌های ایرانی تا کنون بیشتر در منطقه خارکیف به کار گرفته شده و در عملیات تهاجمی مشارکت کرده‌اند.

این همان منطقه‌ای است که هنگ ۹۲ مکانیزه اوکراین به همراه بخشی دیگر از نیروی نظامی تحت امر کی‌یف طی ماه جاری در آن دست به حمله‌ای بزرگ زدند و حدود ۸ هزار و پانصد کیلومتر مربع از سرزمین‌های اشغال شده را پس گرفتند.

نیرو‌های اوکراینی همچنین در این حمله موفق شدند صد‌ها تانک، توپ و زره پوش روسی را منهدم کنند و یا به غنیمت بگیرند.

فرمانده توپخانه هنگ ۹۲ مکانیزه اوکراین در ادامه یادآور می‌شود که روس‌ها «در مناطق دیگر به خوبی از قدرت آتش توپخانه‌ای استفاده می‌کنند»، اما در خارکیف به جهت بهرهمند نبودن از این مزیت به استفاده از پهپاد‌های ایرانی روی آورده‌اند.

در گزارش وال استریت ژورنال همچنین به نقل از اسکات کرینو، بنیانگذار و مدیر اجرایی یک شرکت مشاوره استراتژیک آمده است که پهپاد‌های شاهد-۱۳۶ می‌توانند یک وزنه قوی در برابر سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته مانند راکت‌انداز‌ه‌های چندگانه هیمارس که ایالات متحده در اختیار اوکراین قرار داده، محسوب شوند.

به گفته این متخصص امور استراتژیک، حضور شاهد-۱۳۶ در جنگ اوکراین بدون شک برنامه‌های عملیاتی کیف را دستخوش تغییر می‌کند.

وی در ادامه همچنین می‌افزاید که «وسعت میدان نبرد در اوکراین بی شک دفاع در برابر پهپاد‌های شاهد-۱۳۶ را بسیار سخت می‌کند.

آقای کرینو سپس یادآور می‌شود که پهپاد‌های شاهد-۱۳۶ را می‌توان با تأثیرگذاری بسیار زیاد هم برای هدف قرار دادن یک سیستم راداری و همزمان برای حمله سامانه‌های توپخانه‌ای مورد استفاده قرار داد.

وی با تاکید بر این موضوع که پهپاد‌های ایرانی همچنین دارای سیستم‌های ضد جمینگ است و این مسئله می‌تواند کار مقابله با آن‌ها را برای نیرو‌های اوکراینی سخت کند، افزود: «هنگامی که یک شاهد روی هدف قفل شود، توقف آن دشوار خواهد بود.»

گزارش خطا
برچسب ها: پهپاد روسیه
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر