کد خبر: ۹۶۹۳
۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۰
ایران همچنین خواهان آن است که مسائل ادعایی پادمانی یکبار برای همیشه بسته شوند.

رئیس جمهور گفت: ادعا‌های پادمانی مطرح علیه ایران متکی به ادعا‌های رژیم صهیونیستی بوده که بر اساس تجربه اعمال خرابکارانه و توطئه‌آمیز آن‌ها علیه تاسیسات هسته‌ای ایران اساسا فاقد اعتبار است و طرح مجدد ادعا‌هایی که مشابه آن‌ها قبلاً رسیدگی و بی‌اساس بودن آن‌ها از زبان آژانس اعلام شده است، صرفاً بهانه‌تراشی سیاسی برای به تأخیر انداختن احیای توافق ارزیابی می‌شود.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از دولت، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز پنجشنبه در آغاز برنامه‌های چهارمین روز از سفر به نیویورک، در نشستی با جمعی از مدیران ارشد رسانه‌های آمریکایی، ضمن پاسخ به سوالات آنان، دیدگاه‌ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران را نیز تشریح کرد.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره شرایط ایران در موضوع هسته‌ای گفت: آمریکا از توافق خارج شد و اروپایی‌ها از اجرای تعهدات‌شان نسبت به آن سر باز زدند، در حالی که جمهوری اسلامی ایران برابر ۱۵ گزارش رسمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد ناظر بر اجرای تعهداتش، به همه تعهدات خود عمل کرد.

رئیسی با بیان اینکه دور اخیر مذاکرات برای آن آغاز شد که آمریکایی‌ها اعلام کردند می‌خواهند به توافق بازگردند، افزود: ما یکبار خروج آمریکا از توافق را تجربه کردیم و لذا اعلام کردیم که آن‌ها باید برای جلوگیری از تکرار این تجربه، تضمین‌های اعتمادآور و اطمینان‌بخشی ارائه کنند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایران همچنین خواهان آن است که مسائل ادعایی پادمانی یکبار برای همیشه بسته شوند، اظهار داشت: فعالیت‌های هسته‌ای ما سال‌ها است که تحت اشراف نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و در گزارش‌های آژانس هیچ اشاره‌ای به تخطی از مقررات مطرح نشده است.

ابراهیم رئیسی: پرونده پادمانی بسته شود

آیت‌الله رئیسی، مواضع اخیر آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را سیاسی و غیرفنی و متأثر از فشار‌های غربی‌ها و صهیونیست‌ها خواند و گفت: ادعا‌های مطرح علیه ایران متکی به ادعا‌های رژیم صهیونیستی است که بر اساس تجربه اعمال خرابکارانه و توطئه‌آمیز آن‌ها علیه تاسیسات هسته‌ای ایران اساسا فاقد اعتبار است و طرح مجدد ادعا‌هایی که مشابه آن‌ها قبلاً رسیدگی و بی‌اساس بودن آن‌ها از زبان آژانس اعلام شده است، صرفاً بهانه‌تراشی سیاسی برای به تأخیر انداختن احیای توافق ارزیابی می‌شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: اگر مسائل پادمانی مربوط به گذشته یکبار برای همیشه حل و فصل نشوند، چه تضمینی وجود دارد که به فاصله کوتاهی بعد از توافق، دوباره کشور‌های غربی با تکیه بر این ادعاها، اقداماتی را علیه ایران سامان ندهند.

رئیسی افزود: هر فرد و مجموعه‌ای برای فعالیت اقتصادی خود نیاز به حصول اطمینان و پیش‌بینی پذیری است، در حالی‌که با باز ماندن این ادعاها، فعالان و بنگاه‌های اقتصادی برای فعالیت‌های خود با ایران دچار نااطمینانی می‌شوند.

رئیس جمهور تأکید کرد: بنابراین حصول یک توافق منطقی و عادلانه در گرو ارائه تضمین‌های اعتمادآور و اطمینان‌بخش، بستن پرونده مسائل ادعایی پادمانی و رفع پایدار تحریم‌ها است.

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که چرا از مذاکره مستقیم با آمریکا امتناع می‌کنید، گفت: ما مذاکره مستقیم با آمریکا را تجربه کردیم و به تجربه دریافتیم که فایده‌ای بر آن مترتب نیست. آمریکایی‌ها اگر راست می‌گویند و صداقت دارند، تعهدات خود را اجرا کنند. آن‌ها نه تنها تحریم‌های ایران را لغو نکردند، بلکه در حین مذاکره تحریم‌های جدیدی نیز علیه ایران وضع کردند. حسن نیت به صرف حرف و ادعا قابل قبول نیست و باید در عمل به اثبات برسد.

آیت‌الله رئیسی در پاسخ به این سوال که چگونه انتظار دارید دولت فعلی آمریکا به جای دولت‌های آتی نیز به شما تضمین ارائه کند، اظهار داشت: آیا تعهدات کشور‌ها در عرصه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بر عهده شخص رئیس دولت آن کشور‌ها است یا آن دولت نماینده حقوقی یک ملت و نظام سیاسی است؟ اگر اینگونه که شما می‌گویید عمل شود، دیگر موضوع تعاملات و توافقات میان کشور‌ها و یا تعامل کشور‌ها در بستر معاهدات و سازمان‌های بین‌المللی هیچ موضوعیت و اعتباری نخواهد داشت.

رئیس جمهور در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی درباره رویکرد دولت برای تعاملات دوجانبه و بین‌المللی تصریح کرد: اساس سیاست خارجی ما تعامل با همه کشور‌های دوست با اولویت کشور‌های همسایه و منطقه است و اگر کشوری با ما دشمنی کند در مقابل او ایستادگی خواهیم کرد. دولت ما تعاملات خارجی خود را محدود به چند کشور خاص نخواهد کرد.

رئیسی در پاسخ به درخواست یکی از حاضران در جلسه برای میانجیگری در راستای پایان یافتن درگیری‌ها در اوکراین، گفت: ما با توجه به تجربه تلخ جنگ ۸ ساله با هر نوع جنگ و درگیری مخالفیم و از همه ظرفیت‌ها و ارتباطات خود برای پایان یافتن این درگیری‌ها استفاده کرده و می‌کنیم.

رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره موضع جمهوری اسلامی ایران درباره رژیم صهیونیستی و راه‌حل مسئله فلسطین گفت: مردم فلسطین با ادیان مختلف برای هزاران سال در سرزمین اجدادی خود زندگی می‌کردند، اما ۷۰ سال است که خانه و کاشانه آن‌ها اشغال شده و از سرزمین خود آواره شده‌اند یا مانند غزه که محل زندگی آن‌ها به زندانی بزرگ تبدیل شده است.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: راهکار رفع این مشکل، توافق‌هایی مثل کمپ‌دیوید، شرم‌الشیخ یا اسلو نیست چرا که این توافق‌ها نتوانستند مشکل ساکنان تاریخی این سرزمین را حل کرده و حقوق آن‌ها را تامین کنند.

رئیس‌ جمهور راه‌حل موضوع فلسطین را پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران به ابتکار رهبر معظم انقلاب اسلامی دانست که به عنوان یک سند در شورای امنیت نیز ثبت شده و کاملا هم بر ادعا‌های کشور‌های غربی برای حمایت از دموکراسی تطبیق دارد.

رئیسی اضافه کرد: برگزاری یک انتخابات آزاد با مشارکت همه فلسطینیان فارغ از یهودی، مسیحی یا مسلمان، به روی کار آمدن دولتی می‌انجامد که می‌تواند مشکل فلسطینیان را رفع و حقوق آنان را تامین کند و از شما اصحاب رسانه نیز می‌خواهم که دولتمردان و سیاستمداران را به اجرای این راهکار ترغیب کنید.

رئیس جمهور تصریح کرد: راهکار اتکاء به نظر و خواست مردم هر کشور می‌تواند مشکل کشور‌های یمن، سوریه و افغانستان را نیز برطرف کند؛ بنابراین باید مشکل این کشور‌ها با گفتگو و تفاهم مردم خود این کشور‌ها حل و فصل، و از مداخله خارجی در امور آن‌ها به طور جدی پرهیز شود چرا که مردم آن‌ها می‌توانند برای آینده خودشان تصمیم بگیرند.

آیت‌الله رئیسی در پاسخ به سوال یکی دیگر از حاضران درباره حواشی ایجاد شده پیرامون جان باختن یک خانم جوان در ایران، گفت: علت این حادثه در دست بررسی مراجع قانونی و تخصصی است و بنده ترجیح می‌دهم از طریق مراجع ذی‌صلاح رسیدگی کننده به پرونده درباره علت آن، اظهارنظر قطعی و نهایی انجام شود.

رئیس جمهور به انتقاد از معیار‌های عمیقاً دوگانه غرب در موضوع حقوق بشر، خاطرنشان کرد: روزانه در کشور‌های مختلف از جمله در آمریکا و کشور‌های اروپایی شاهد آن هستیم که در اثر برخورد پلیس، زنان و مردانی جان خود را از دست می‌دهند، اما حساسیتی برای علت‌یابی و مقابله با این خشونت‌ها وجود ندارد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر