کد خبر: ۹۷۴۸
۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۰
شاهزاده محمد بن سلمان، به سمت رئیس شورای وزیران عربستان سعودی منصوب شد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، روز سه‌شنبه ۲۷ سپتامبر شاهزاده محمد بن سلمان، پسر خود و ولیعهد این کشور را طی فرمانی به سمت رئیس شورای وزیران منصوب کرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز؛ بر اساس این فرمان شاهزاده خالد بن سلمان، پسر کوچک‌تر ملک سلمان نیز به عنوان وزیر دفاع عربستان سعودی منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، در جریان تغییرات جدیدی که در کابینه دولت این کشور بوجود آمده شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، دیگر پسر ملک سلمان و وزیر انرژی عربستان همچنین شاهزاده فیصل بین فرحان آل سعود وزیر امور خارجه، محمد الجدان وزیر اقتصاد و خالد الفلیح وزیر سرمایه‌گذاری در سمت‌های خود ابقا شده‌اند.

«محمد بن سلمان» رئیس شورای وزیران عربستان شد

در این فرمان آمده است که ملک سلمان همچنان ریاست آن بخش از نشست‌های شورای وزیران عربستان را که خود در آن شرکت می‌کند، برعهده خواهد داشت.

تنها چند ساعت پس از انتشار این فرمان، تلویزیون دولتی عربستان نیز ملک سلمان را در حال ریاست جلسۀ روز سه‌شنبه شورای وزیران نشان داد.

ملک سلمان، پادشاه ۸۶ ساله عربستان سعودی در دو سال گذشته بار‌ها در بیمارستان بستری شده است. او در سال ۲۰۱۵ میلادی پس از درگذشت ملک عبدالله، پادشاه فقید عربستان و برادر ناتنی خود، به پادشاهی رسید.

محمد بن سلمان ۳۷ ساله پیش از این وزیر دفاع و عملا حاکم عربستان، بزرگترین صادر کننده نفت در جهان و متحد اصلی ایالات متحده در منطقه بود.

یکی از مقام‌های دولتی عربستان می‌گوید که نقش نوین او به عنوان رئیس شورای وزیران، در راستای سیر اعطای مسئولیت‌های پادشاهی به وی از جمله نمایندگی پادشاهی در سفر‌های خارجی و ریاست نشست‌های سران به میزبانی پادشاهی عربستان است.

پیش از این چنین تفویض اختیاراتی چندین بار در تاریخ حکومت پادشاهی آل سعود انجام شده است. این مقام دولتی عربستان اضافه می‌کند: «پیش از این هم ولیعهد بصورت روزانه بر دستگاه اجرایی نظارت می‌کرد و سمت جدید وی به عنوان رئیس شورای وزیران، در همین چارچوب است.»

محمد بن سلمان می‌گوید که خودکفایی عربستان در صنایع دفاعی از ۲٪ به ۱۵٪ افزایش پیدا کرده و با منصوب شدن وزیر دفاع جدید، برنامه آن‌ها ارتقای این خودکفایی به ۵۰٪ است.

او از سال ۲۰۱۷ میلادی که در عربستان بر مسند قدرت نشسته، اصلاحات بسیاری را در این کشور به اجرا گذاشته و برای کاهش وابستگی عربستان به نفت و ایجاد تنوع در اقتصاد تلاش‌های بسیاری کرده است. او همچنین به زنان این کشور اجازه رانندگی داده و قدرت روحانیون را محدود کرده است.

اما اصلاحات او با سرکوب جدی مخالفان نیز همراه بود و باعث زندانی شدن بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی، برخی اعضای خانواده سلطنتی، فعالان حقوق زنان و بازرگانان شد.

کشته شدن جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد خاندان سعودی در کنسولگری پادشاهی عربستان در شهر استانبول در سال ۲۰۱۸ میلادی، اعتبار بین‌المللی محمد بن سلمان را خدشه‌دار کرد و روابط این کشور را با ایالات متحده و دیگر کشور‌های غربی تیره ساخت.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر