کد خبر: ۹۷۷۸
۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱
ما نسبت به پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای نیز متعهدیم و نظارت‌های آژانس را بر فعالیت‌های خود و مطابق مقررات آژانس تسهیل کرده و در آینده نیز تسهیل خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تحریم‌های ظالمانه‌ای بر ایران تحمیل شده است و امیدواریم با تعاملات اثربخش بتوانیم ضمن رفع تحریم‌ها که هدف قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی است؛ مسیر توسعه را تسهیل کنیم.

به گزارش اکوپل نیوز، «محمد اسلامی» با حضور در شصت و ششمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، هیاتی از روس‌اتم و همچنین وزیر خارجه مجارستان دیدار و گفتگو کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره این دیدار‌ها و کنفرانس عمومی آژانس گفت: با حضور و سخنرانی در شصت و ششمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین بر مواضع صریح و قانونی جمهوری اسلامی ایران تاکید و انتظارات خود از آژانس و این نشست را بیان کردیم.

محمد اسلامی: ایران همواره مقید است که ضوابط پادمان را رعایت کند

تسهیل مسیر توسعه با رفع کامل تحریم‌ها

اسلامی با اشاره به اینکه برای ما حائز اهمیت است که بتوانیم به منظور پیشبرد برنامه‌های توسعه بر اساس سند جامع راهبردی صنعت هسته‌ای، موانع موجود بر سر راه کشور را از میان برداریم، تصریح کرد: تحریم‌های ظالمانه‌ای بر ایران تحمیل شده است و امیدواریم با تعاملات اثربخش بتوانیم ضمن رفع تحریم‌ها که هدف قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی است؛ مسیر توسعه را تسهیل کنیم.

گفتگو با رافائل گروسی درباره مسائل باقی‌مانده

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: کنفرانس عمومی در اصل می‌تواند با برگزاری ملاقات‌های دوجانبه یا چندجانبه، فرصت گفتگو درباره مسایل مختلف را فراهم کند و ما نیز همانند سال گذشته از فرصت بدست آمده در جریان برگزاری این کنفرانس استفاده کردیم و ملاقات‌هایی با کشور‌های دیگر داشتیم.

اسلامی با اشاره به دیدار خود با رافائل گروسی و معاونان وی، گفت: با این هیأت درباره مسائل باقی‌مانده به گفتگو پرداختیم و در جریان ملاقات با رافائل گروسی، فضای همکاری بین آژانس و سازمان انرژی اتمی را مرور کردیم.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره مقید است که ضوابط پادمان را رعایت کند، گفت: ما نسبت به پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای نیز متعهدیم و نظارت‌های آژانس را بر فعالیت‌های خود و مطابق مقررات آژانس تسهیل کرده و در آینده نیز تسهیل خواهیم کرد؛ ایران زمینه تداوم همکاری با آژانس نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای را فراهم می‌کند و آن را به شکل اطمینان‌بخش انجام می‌دهد و آژانس هم مکررا نسبت به تایید این موضوع اذعان دارد.

ملاقات‌های سازنده با هیات روس و مجارستان

اسلامی همچنین به مذاکرات خود با هیأت روسیه و روس‌اتم در جریان برگزاری این کنفرانس اشاره کرد و گفت: در این دیدار‌ها درباره پروژه همکاری‌های مشترک میان ایران و روسیه و در زمینه سرعت بخشیدن به پروژه احداث نیروگاه‌های دوم وسوم گفت‌گو و تبادل نظر نمودیم.

وی ادامه داد: همچنین با «پیتر سیارتو» وزیر امور خارجه مجارستان و هیأت همراه مذاکراتی انجام شد؛ ایران و مجارستان دارای سابقه همکاری‌های آموزشی، علمی و تحقیقاتی در حوزه‌های مختلف هستند. البته در گذشته نیز تفاهم‌نامه‌ای بین ایران و مجارستان امضا و مبادله شده بود و در جریان ملاقات اخیر و در زمینه علاقمندی دو طرف، سرفصل‌هایی که می‌تواند در حوزه‌های آموزشی، تحقیقاتی و توسعه فناوری و همچنین راکتور و نیروگاه‌ها و نیز تنظیم مقررات برای حوزه ایمنی هسته‌ای؛ گفتگو‌هایی صورت گرفت و مقرر شد که هیأت مجارستانی در فرصت‌های آتی به ایران سفر کند و ما بتوانیم در راستای تفاهم‌نامه کلانی که مبادله شده برنامه ریزی کنیم.

برگزاری کمیته‌های علمی با هدف آموزش و تبادلات علمی کارشناسان

معاون رئیس‌ جمهور، اجلاس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را فرصتی برای برگزاری جلساتی میان کارشناسان و مسئولان حوزه هسته‌ای کشور‌های مختلف دانست و گفت: این جلسات همواره فرصت تعامل و گفتگو را فراهم می‌کند و شرایط را به‌گونه‌ای پیش می‌برد که در آن فرصت تبادل تجربیات برای همکاران ما فراهم می‌شود؛ در اصل برگزاری کمیته‌های علمی در جریان این کنفرانس سبب شد تا تعدادی از کارشناسان و محققان ما در این کمیته‌ها شرکت کنند.

اسلامی با اشاره به اینکه کارشناسان ما در این کمیته‌ها به ارائه موارد و دست‌یافته‌های خود اقدام خواهند کرد، تأکید کرد: برگزاری این کمیته‌ها با توجه به پروژه‌هایی که می‌توان با آژانس انجام داد، فرصت خوبی محسوب می‌شود و روند اجرای این پروژه‌ها را تسریع و تسهیل می‌کند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر