کد خبر: ۹۷۸۸
۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۷
رئیس جمهور لایحه «الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای» را به مجلس شورای اسلامی فرستاد.

رئیس جمهور لایحه «الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای» را امضا و برای انجام تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی فرستاد.

به گزارش اکوپل نیوز، هیات وزیران ۱۶ شهریور ماه امسال با هدف تقویت و گسترش همکاری با نهاد‌ها و سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای و رفع موانع سیاسی و اقتصادی از جمله تحریم‌های ظالمانه و حضور فعال و سازنده در سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی و بهره گیری از ظرفیت‌های موجود در جهت تأمین منافع ملی و تلاش در جهت تغییر نظم موجود با ملاحظات عدالت محوری و ظلم ستیزی و تحقق صلح و ثبات منطقه ای، لایحه «الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای» را به تصویب رساند.

لایحه عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ‌های به مجلس ارسال شد

این لایحه چهارم مهر ماه با امضای آیت الله سیدابراهیم رئیسی رییس جمهور برای طی تشریفات قانونی و رعایت اصل ۷۷ قانون اساسی به مجلس ارسال شده است؛ بر اساس این اصل از قانون اساسی عهدنامه ها، مقاوله نامه ها، قرارداد‌ها و موافقت نامه‌های بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

در ماده واحده این لایحه آمده است: در راستای تقویت تعاملات و همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و سیاسی با سازمان‌های منطقه ای، به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می‌شود تا به منظور کسب وضعیت دولت عضو در سازمان همکاری شانگ‌های در مجموع به ۴۹ منشور، موافقتنامه و پروتکل مرتبط با این سازمان ملحق شود.

از جمله پروتکل‌ها و موافقتنامه‌هایی که باید ایران برای تبدیل شدن به عضو رسمی سازمان شانگ‌های به آن ملحق شود، می‌توان به منشور این سازمان و اصلاحات بعدی آن، معاهده مقابله با تروریسم، جدایی طلبی و افراط گرایی، ساختار منطقه‌ای ضد تروریسم، حفاظت از اطلاعات طبقه بندی شده، اسناد مربوط به همکاری‌های اقتصادی، تجاری، امور گمرکی، کشاورزی و سرمایه گذاری، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، برگزاری رزمایش مشترک نظامی، آموزش و ورزش، امدادرسانی در شرایط اضطراری و مبارزه با قاچاق تسلیحات اشاره کرد.

این ماده واحده ۵ تبصره دارد که در تبصره یک آن آمده است: جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به اجرای سایر اسناد پذیرفته شده در سازمان همکاری شانگ‌های نمی‌داند مگر با رعایت اصل ۷۷ قانون اساسی و اجرای اسناد پذیرفته شده با رعایت اصول ۷۷، ۱۲۵ و ۱۳۵ قانون اساسی خواهد بود.

به گزارش ایرنا، بیش از یک دهه تلاش ایران برای پیوستن به شانگهای، با برداشته شدن تحریم‌های شورای امنیت در سال ۲۰۱۵، اطمینان بخشی به کشور‌های عضو مانند تاجیکستان و از همه مهمتر تغییر نگاه به منطقه و توازن در دیپلماسی، سبب شد که سازمان همکاری شانگ‌های شهریور ۱۴۰۰ فرآیند پذیرش ایران به عنوان عضو رسمی را بپذیرد. ۲۵ شهریور امسال و در جریان بیست و دومین اجلاس سران کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های که در شهر سمرقند ازبکستان برگزار شد، با امضا اسناد عضویت از سوی وزیر امور خارجه، جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو رسمی این سازمان اعلام شد.

این عضویت گامی مثبت در راستای تنوع‌بخشی به روابط بین‌المللی ایران و اقدامی جدی در مسیر دیپلماسی اقتصادی و امنیتی است. آمار‌ها از آینده روشن این سازمان در اقتصاد جهانی دارد که در نهایت منجر به ارتقای رتبه اقتصادی ایران خواهد شد.

برای تکمیل نهایی فرآیند عضویت ایران در این سازمان منطقه‌ای نیاز است لایحه عضویت آن نیز در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر