کد خبر: ۹۹۴۱
۱۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۷
رئیس کل گمرک ایران:
در ۶ ماه امسال بیش از ۷ میلیون تن کالا از مسیر ایران عبور کرده که این میزان کالا‌ی ترانزیتی نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۲ درصد افزایش داشته است.

رئیس کل گمرک ایران گفت: در ۶ ماه امسال بیش از ۷ میلیون تن کالا از مسیر ایران عبور کرده که این میزان کالا‌ی ترانزیتی نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۲ درصد افزایش داشته است.

به گزارش اکوپل نیوز، «علیرضا مقدسی» تصریح کرد: فعال‌تر شدن کریدور‌های ترانزیتی از جمله شمال - جنوب، کریدور ترانزیتی ایران، ترکیه و پاکستان (ITI) در ۲ حوزه ریلی و جاده‌ای از مبدا پاکستان و کریدور ترانزیتی از مبدا قزاقستان و استفاده ایران از ظرفیت‌های به وجود آمده و تسهیلات ارائه شده گمرکات کشور در حوزه تسهیل ترانزیت از عمده‌ترین علل رشد ترانزیت کشور در سال گذشته و استمرار آن در سال ۱۴۰۱ است.

ترانزیت کالا از ایران ۲۲ درصد افزایش پیدا کرد

مقدسی اظهار داشت: در ۶ ماه نخست سال بیش از ۷ میلیون و ۲۸ هزار تن کالا از گمرکات ایران ترانزیت شده که این میزان کالا‌های ترانزیتی نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۲۲ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه اجرای پروژه تیر الکترونیکی (E- TIR) بین گمرکات ایران و دیگر کشور‌ها سبب تسهیل در ترانزیت کالا از ایران و رشد آن می‌شود، افزود: در این زمینه، نخستین محموله ترانزیتی در ماه گذشته تحت صحابت کارنه تیر الکترونیکی با استفاده از ظرفیت کریدور شمال- جنوب از مبدا گمرک شهید رجایی و از کشور هند وارد و از گمرک آستارا به روسیه ارسال شد. تیر الکترونیک سیستمی است که کالا تحت سند واحد و تبادل الکترونیکی اطلاعات بین کشور‌ها و با تضمین بین المللی معتبر منتقل می‌شود.

رئیس کل گمرک ایران گفت: بیشترین میزان کالا‌های ترانزیتی از مسیر ایران از مبدا گمرک شهید رجایی بوده است، به طوری که در ۶ ماه امسال ۲ میلیون و ۵۶۸ هزار تن کالا از مبدا این گمرک ترانزیت شد و نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۵.۶۷ درصد افزایش داشت.

مقدسی تشریح کرد: گمرکات باشماق با ۶۳۶ هزار تن، بازرگان با ۶۳۲ هزار تن، پرویز خان با ۶۲۷ هزار تن، بیله سوار با ۳۸۴ هزار تن؛ سرخس با ۳۶۰ هزار تن، جلفا با ۳۳۲ هزار تن، بندرلنگه با ۲۴۵ هزار تن، لطف آباد با ۲۰۴ هزار تن و آستارا با ۱۸۹ هزار تن از دیگر گمرکاتی بودند که در این مدت بیشترین میزان کالا‌های ترانزیتی از مسیر ایران را به خود اختصاص دادند.

وی افزود: در ۶ ماه امسال از مجموع کالا‌های ترانزیتی از مسیر ایران، ۶ میلیون و ۱۷۷ هزار تن از مبدا ۱۰ گمرک فوق الذکر بوده است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر