کد خبر: ۹۹۷۶
۱۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۳
سخنگوی قوه قضاییه گفت: خانم فائزه هاشمی با قرار بازداشت موقت در بازداشت است و پیشینه‌ای از سوابق دارد.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: در حال حاضر همه چیز شفاف بوده و جایی برای ابهام نیست گزارش‌های علمی و رسمی نسبت به موضوع مهسا امینی از سوی مبادی ذیربط قانونی یعنی پزشکی قانونی کشور منتشر شده است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه؛ مسعود ستایشی روز سه شنبه (۱۹مهرماه) در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های مختلف گفت: هفته وحدت را به کلیه مسلمانان تبریک عرض می‌کنم.

وی با بیان اینکه جامعه امروز در سراسر جهان به تمسک به آموزه‌های دینی نیاز مبرم دارد، افزود: امروز پیام اصلی پیامبر مهربانی و رحمت برای ما کنار گذاشتن اختلاف در جامعه بشری است در این راستا توجه به نیازمندی فعلی جامعه انسانی به اخلاق، صداقت و شیوه حکومت داری پیامبر نیاز است.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: امروز مطالبه مرزبندی و جبهه گیری با دشمنان پیامبر اکرم (ص) از جمله آمریکا و صهیونیست دولت‌های اسلامی مطالبه منطقی ملت‌های مسلمان است که باید به آن پاسخ کافی داده شود لذا امیدواریم هفته وحدت سرآغازی به معنای تحقق وتجلی وحدت به معنای واقعی و وسیع کلمه در گستره جهانی باشد.

سخنگوی قوه قضاییه: «فائزه هاشمی» در بازداشت است و پیشینه‌ای از سوابق دارد

گزارش‌های علمی و رسمی از سوی مبادی ذیربط قانونی در رابطه با علت فوت افراد پزشکی قانونی است

وی با اشاره به حوادث ایجاد شده در کشور در پی فوت مهسا امینی گفت: هر آنچه که در این زمینه تاکید شود برای روشن شدن اذهان افراد جامعه موثر است. ما مجددا با خانواده ایشان ابراز همدردی می‌کنیم و به کلیه کسانی که در این حوادث اخیر صدماتی دیدند و مشکلاتی برایشان پیش آمد اعلام می‌کنیم که کشور جامعه اسلامی و حکومت اسلامی و رافت و محبت و توجه به جامعه است و برای همه کسانی که نااگاهانه به میدان آمدند آرزوی رفع مشکل و سلامت را داریم و به صورت ویژه به خانواده‌های شهدای مدافع امنیت تسلیت می‌گوییم.

ستایشی اظهار کرد: تلاش دشمن همواره آشوب طلبی، کشته سازی، درگیر کردن مردم، رویارو قرار دادن آحاد جامعه با یکدیگر، ضربه به امنیت، آرامش و آسایش عمومی و اخلال در رفاه و پیشرفت کشور است.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: در حال حاضر همه چیز شفاف بوده و جایی برای ابهام نیست گزارش‌های علمی و رسمی نسبت به موضوع مهسا امینی از سوی مبادی ذیربط قانونی یعنی پزشکی قانونی کشور منتشر شده است.

وی در ادامه گفت: برخی به دنبال تعجیل در اعلام نظریه پزشکی قانونی کشور بودند در حالی که دستگاه قضایی با دقت و توجه بر اساس وعده‌هایی که داده بود، دقت را فدای سرعت نکرد و با رعایت جامعه موازین قانونی مربوطه و با تمسک به خرد جمعی و با تشکیل یکی از بی نظیرترین و قوی‌ترین کمیسیون تخصصی با حضور ۱۹ نفر از صاحب نظران شاغل در رشته‌های مختلف پزشکی موضوع را مورد بررسی قرار داد و در نهایت نظریه علمی و رسمی پزشکی قانونی منتشر شد.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: برای دستگاه قضایی رعایت عدالت و اجرای قانون هیچ حد و مرزی ندارد. قوه قضاییه محل تظلم خواهی عموم افرادی است که از این ناحیه متضرر شده اند؛ بنابراین کسانی که ظلمی علیه ملت مرتکب شده اند باید عملکرد خود را جبران و اصلاح کنند.

وی در ادامه گفت: ظلم بزرگ به آحاد مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران در این ماجرا از سوی دشمنان صورت گرفته که به طور قطع قابلیت پیگیرد دارد. هجمه رسانه‌ای و سیاسی اذهان عمومی از سوی رسانه‌های بیگانه و دعوت به آشوب و اغتشاش یکی از بزرگ‌ترین ظلم‌هایی بود که علیه ملت ایران صورت گرفته است.

ستایشی اظهار کرد: قائل به دسته بندی متهمان و مرتکبان در آشوب‌ها هستیم و از اقدامات کسانی که عناصر اصلی، زمینه ساز و نشات گرفته از مبادی عمدا خارجی نمی‌گذریم، ولی از کسانی که هیجانی و ناآگاهان عمل کردند و مرتکب قتل، غارت و جنایت نشده اند با رفعت اسلامی با آن‌ها برخورد خواهد شد.

افراد دستگیر شده در اغتشاشات اخیر دسته بندی می‌شوند

ستایشی در پاسخ به این سوال که اخیرا مقام معظم رهبری اعلام کردند که قوه قضاییه باید به تناسب با ضربه به امنیت کشور مجازات تعیین کند، قوه قضاییه برای انجام این امر مقام معظم رهبری چه اقداماتی را انجام داده است؟ گفت: قبل از فرامین مقام معظم رهبری، دستورات رئیس قوه قضاییه در خصوص حوادث اخیر در جلسه شورای عالی قضایی و جلسات اختصاصی به کلیه واحد‌های قضایی اعلام شد.

وی افزود: بعد از حصول فرامین مقام معظم رهبری، نکاتی به واحد‌های قضایی به ویژه مراجع رسیدگی به پرونده‌های حوادث اخیر اعلام و ابلاغ شد. همچنین دادستان کل کشور در راستای دستور رئیس قوه قضاییه، بخشنامه‌ای را به دادستان‌های سراسر کشور ابلاغ و اعلام کرد که اوضاع دستگیر شدگان حوادث اخیر در اسرع وقت رسیدگی شود و در این رسیدگی‌ها افراد طبقه بندی شوند و افرادی که جوانان را به میدان آوردند با کسانی که احساسی عمل کردند و انگیزه مجرمانه نداشتند از یکدیگر تفکیک شوند و در فرایند رسیدگی‌ها از کارشناسان و ضابطان استفاده شوند و افرادی که در اغتشاشات غیر موثر بودند، بدون درنگ و قیدی و یا با صدور قرار تامین قانونی لازم آزاد شوند.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: دادستان‌های سراسر کشور به جز بخشنامه‌ای که صادر شد، در نشست تخصصی که در این زمینه در تهران برگزار شد، حضور پیدا کردند و دستورات لازم به آن‌ها داده شد و گزارش آخرین وضعیت حوزه‌های قضایی از آن‌ها اخذ شد. همچنین در این مدت با توجه به اینکه دستگیری‌ها به صورت شناور شود به عنوان مثال در یک مرحله در تهران حدود ۴۰۰ نفر از دستگیر شدگان بدون درنگ آزاد شدند.

ستایشی بیان کرد: طرح تفکیک بازداشت شدگان تا حصول نتیجه ادامه پیدا خواهد کرد و این اطمینان را به ملت ایران می‌دهد که تمام اهتمام دستگاه قضا این است که رسیدگی‌ها با دقت انجام شود و با کسانی که عامل اصلی اغتشاشات بودند و مردم را تحریک کردند و از سرویس‌های بیگانه خط گرفتند با آن‌ها با قاطعیت برخورد می‌شود و اقدامات دستگاه قضا عبرت آموز خواهد بود.

وی ضمن تشکر از دادسرای امنیت گفت: اینکه وضعیت فرد متهم سریعا تعیین تکلیف شود جای تقدیر دارد. گزارش داشتیم تا سه روز پیش ۱۷۰۰ نفر بلاقید در مرحله تحقیقات آزاد شدند و تعدادی هم هستند که تعیین تکلیف می‌شوند و مفتخریم بگوییم بازداشتی‌های ما حداقلی است و کسانی که در بازداشت هستند شرایطشان خاص است و هدفمند در این جریانات حضور پیدا کردند.

هیچ تأخیری در اجرای قانون قابل پذیرش نیست

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ این سوال که وزارت اقتصاد اسامی ۴۴ نهاد که مجوز ورود به سامانه ملی را نداشتند منتشر کرده است با این وجود قوه قضاییه در مورد استنکاف این نهاد‌ها چه اقدامی را مدنظر دارد؟، اظهار کرد: در جلسات شورای عالی مسئولان قضایی کشور همواره ریاست قوه قضاییه بر اجرای قانون از سوی مبادی ذیربط تأکید مؤکد داشته است، یعنی مطالبه جدی ریاست قوه قضاییه این بوده نظارت‌ها صورت گیرد که دستگاه‌ها تکلیفشان را در راستای اجرای قانون انجام دهند.

وی افزود: از نظر قضایی بهترین راه تجلی عدالت اجرای دقیق قانون است، یعنی اگر اجرای قانون معطل و دچار مشکل نشود قطعا خروجی‌ها مثبت، قابل دفاع و ارزشی است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در همین راستا ریاست قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور تکلیف کرد که مسائل اجرای قانون و قوانین مصوب را بررسی کنند تا اگر عدم اجرای قانون ملاحظه شد آن را مورد بررسی و تأکید قرار دهند.

وی در ادامه اظهار کرد: کلیه مراجعی که مسئول صدور مجوز هستند موظفند که یک سال بعد از اجرا شدن قانون یعنی از اوایل فرودین ماه سال جاری ۱۴۰۱، بر اساس اولویت‌های تعریف شده توسط دبیرخانه هیئت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار ثبت درخواست و صدور کلیه مجوز‌های خود را به صورت الکترونیکی یعنی غیرکاغذی از طریق درگاه ملی مجوز‌های کشور انجام دهند.

ستایشی اظهار کرد: در حال حاضر نزدیک به ۶ ماه است که از تاریخ سپری شده و سازمان بازرسی کل کشور هم با کیفیت پیگیر بررسی مستنکفین اجرای قانون در این موضوع است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه اقدامات موثری انجام داده است که جا دارد به خاطر تلاشی که برای اجرای مصوبات به شورای مسئولان عالی قضایی داشتند از ریاست سازمان و همکاران قدردانی کنیم. از جمله اقداماتی که محقق شده این است که از مجموعه ۴۳ مجوزی که قابل صدور در حوزه وزارت امور اقتصاد دارایی بوده سامانه‌های تخصصی مرتبط با صدور کلیه مجوز‌های به درگاه ملی مجوز‌های کشور وصل شده است.

ستایشی گفت: همچنین سامانه‌های تخصصی مرتبط با صدور کلیه مجوز‌های حوزه بانک ملی جمهوری اسلامی ایران که باید به درگاه ملی مجوز‌های کشور وصل می‌شد، اتصال پیدا کرده و محقق شده است.

وی در ادامه بیان کرد: اقدام دیگر که محقق شده این است که سامانه‌های تخصصی با تمامی ۱۰۵ مجوز قابل صدور در حوزه وزارت راه و شهرسازی به صورت کامل به درگاه ملی مجوز‌های کشور متصل شده است این جای توجه و قدردانی دارد.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: از مجموع ۲۸۹ مجوز قابل صدور در حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سامانه‌های تخصصی مربوط به ۴ مجوز به درگاه ملی کشور متصل نشده است بر این اساس برای این ۴ مورد پرونده‌ای در سازمان بازرسی تشکیل شده و مراجع در دست بررسی است.

وی افزود: نسبت به بعضی از وزارتخانه‌ها و بعضی از سازمان‌ها نیز این امر محقق نشده که یکایک این موارد با اهتمام سازمان بازرسی کل کشور مورد پایش و بررسی واقع شده و در حال رسیدگی است.

ستایشی بیان کرد: تأکید ما اجرای دقیق و صحیح قانون است و هیچ تأخیری در اجرای قانون قابل پذیرش نیست. کسانی که خوب قانون را اجرا می‌کنند تکلیف را انجام دادند و کسانی که مقید به اجرای قانون نیستند بی‌توجهی می‌کنند قطعا ترک فعل کرده و در صورت احراز شرایط برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

عاملان وقوع حوادث اخیر در زاهدان شناسایی شدند

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درخصوص دلیل اتفاقات زاهدان و آمار افرادی که در این اتفاقات کشته و بازداشت شده‌اند، اظهار کرد: حوادث اخیر را به صورت دقیق، عمیق و کارشناسانه بررسی و ریشه یابی می‌کنیم و مطمئن باشید این بررسی، تحقیق، توجه و رسیدگی قطعاً تا خشکاندن ریشه‌های پدید آورنده این حادثه تاثر برانگیز ادامه خواهد داشت.

وی افزود: ۶ نفر از مدافعان امنیت به درجه رفیع شهادت نائل شدند و عده‌ای از مردم نیز کشته شدند تعدادی از افراد نیز مجروح شدند که آمار دقیق از ناحیه مبادی ذی ربط رسانی می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بدخواهان و کمین کردگان به آب و خاک کشور همواره در صدد هستند یکپارچگی ملی و اتحاد امت اسلامی را مورد مخاطره قرار دهند و مخدوش کنند؛ بنابراین باید پاسخ قاطع و مقتدرانه به معترضان به امنیت و استقلال و تمامیت ارضی کشور دهیم.

ستایشی بیان کرد: بخشی از ریشه‌های وقوع حوادث اخیر در زاهدان مورد شناسایی قرار گرفته شده اند بنابراین عده‌ای از کسانی که در این حوادث نقش داشتند شناسایی و مورد پیگرد قانونی قرار گرفته اند قوه قضاییه نیز مصمم است با کسانی که به صورت اساسی در این قضیه موثر بوده اند برخورد بازدارنده داشته باشد.

وی در ادامه گفت: تعدادی از سارقان مسلح حادثه زاهدان دستگیر، تعدادی شناسایی و تعدادی متواری شده‌اند و طبق برآورد و شناسایی دقیقی صورت گرفته است مشخص می‌شود چه کسانی عامل اصلی هستند و قوه قضاییه با در نظر گرفتن همه جوانب عدالت را متجلی خواهد کرد.

ستایشی بیان کرد: عده‌ای را در حوادث زاهدان دستگیر کردند که به هیچ عنوان سیستان و بلوچستانی نبودند که این نکته خیلی مهمی است.

وی در ادامه اظهار کرد: از علما طوایف مختلف اعم از شیعه و سنی بلوچ و غیر بلوچ در منطقه که با بیانیه‌ها و اعلام مواضع خود از دستگاه قضایی خواهان مجازات مرتکبین این حوادث بودند به سهم خود تشکر می‌کنیم و این اطمینان را می‌دهیم که با قاطعیت تمام با هرگونه اخلالگری و تعرض به جان و مال و ناموس و امنیت مردم برخورد صورت می‌گیرد.

ستایشی افزود: در سیستان و بلوچستان شعبی از بانک تخریب شدند و تخریب کامل ۲ پاساژ را داشتیم و ۲۲ باب مغازه تخریب شدند و ۵ مراکز درمانی خسارت دیدند و ۳ واحد داروخانه و مراکز اموزشی و تاسیسات عمومی مورد تعرض واقع شدند.

آخرین وضعیت پرونده فائزه هاشمی

وی درباره آخرین وضعیت پرونده فائزه هاشمی گفت: خانم هاشمی با قرار بازداشت موقت در بازداشت است و پیشینه‌ای از سوابق دارد. وی به موجب دادنامه ۶ بهمن ۱۳۹۹ به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱۵ ماه حبس و ۲ سال مجازات تکمیلی محکوم شد.

دادنامه دیگری هم دارد و در ۲۱ آذر سال ۱۴۰۰ از سوی دادگاه تجدیدنظر به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس و ۲ سال مجازات تکمیلی و منع خروج از کشور محکوم شد.

در اجرا و تحقق مقرراتی که داریم در ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ پرونده وی به شعبه ۳۶ تجدیدنظر تهران رفت و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱۵ ماه حبس تعزیری و ۲ سال مجازات تکمیلی مانند ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی و … محکوم شد.

وی افزود: اتهامات جدید وی در شعبه دادسرای امنیت مطرح است و اتهامات او اجتماع و تبانی و اخلال در نظم عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام است و با قرار بازداشت موقت در تهران است و سریعا پرونده ایشان رسیدگی می‌شود و به دادگاه ارسال خواهد شد و محکومیت وی در شرف اجرا است. تاریخ دادنامه ایشان ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ است.

هر فرد محرک برای حضور مردم در اغتشاشات مورد تعقیب قرار می‌گیرد

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اینکه باتوجه احضار تعدادی از چهره‌های سرشناس به دلیل اتفاقات اخیر در کشور به دادسرا آیا پرونده قضایی و بازداشتی نیز صورت گرفته است، اظهار کرد: کسانی که مسبب، محرک و تشویق کننده جرم هستند و افراد ناآگاه را به صورت هدفمند و با انگیزه مجرمانه تشویق، ترغیب و هدایت و به میدان می‌آورند و موجب می‌شوند افعال مجرمانه انجام دهند قطعا در صورت احراز مجرمیت مورد تعقیب قرار می‌گیرند.

وی افزود: تمامی هنرمندان و ورزشکاران با شخصیت، با احترام، دوست داشتنی و مورد احترام مردم هستند، اما ممکن است عده‌ای در میان آن‌ها باشد که مرتکب یک سری اقدامات مثل تشویق و تحریک مردم باشند قطعا نمی‌شود که قانونگذار از این افراد گذشت کند برخی از آن‌ها احضار شدند امیدواریم موجباتی فراهم شود که این افراد از مردم و نظام جمهوری اسلامی عذرخواهی کنند.

ستایشی گفت: طبق سخنان رئیس قوه قضاییه جا برای گفتگو باز است اگر نکته و مطلبی است که ابهام دارد مطرح کنند.

پرونده‌ای در رابطه با مافیای چادر مشکی در قوه قضاییه تشکیل نشده است

سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با تشکیل پرونده برای مافیای چادر مشکی در قوه قضاییه گفت:با بررسی‌های انجام شده از مبادی ذی ربط تا کنون گزارش یا پرونده‌ای در این خصوص در واحد‌های قضایی وجود ندارد.

در حال تکمیل….

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر