کد خبر: ۱۰۴۳۶
۱۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۷
کیومرث پوراحمد کارگردان باسابقه سینمای ایران صبح امروز ۱۶ فروردین ماه درگذشت.

کیومرث پوراحمد کارگردان باسابقه سینمای ایران صبح امروز دارفانی را وداع گفت.

به گزارش اکوپل نیوز؛ کیومرث پوراحمد کارگردان سینما و تلویزیون صبح امروز ۱۶ فروردین ماه در سن ۷۳ سالگی درگذشت.

پوراحمد کارگردان ایرانی و متولد سال ۱۳۲۸ در نجف آباد می‌باشد. او در رشته کارگردانی سینما تحصیل کرده است و در زمینه‌های تهیه کنندگی و فیلمنامه نویسی هم فعالیت دارد. آغار قعالیت او از سال ۱۳۵۳ بود و از ساخته‌های معروف او می‌توان قصه‌های مجید را نام برد.

کیومرث پوراحمد درگذشت

شروع کار پوراحمد کارش با نقدنویسی بود و از ۱۳۵۳ با دستیاری در مجموعه تلویزیونی آتش بدون دود وارد سینما شد. فیلم شب یلدا الهام‌گرفته از زندگی خود اوست. پوراحمد شرح حال خود را در کتابی تحت عنوان «کودکی نیمه‌تمام» منتشر کرده‌است. مادرش، پروین‌دخت یزدانیان با بازی در فیلم‌های او، کار بازیگری را آغاز کرد و آثار برجسته‌ای با بازی او به ثبت رسید.

جایزه ویژه و لوح تقدیر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای فیلم «به خاطر هانیه»، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر برای فیلم «خواهران غریب»، جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم پنانگ برای فیلم «خواهران غریب»، تندیس بهترین فیلم جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران برای فیلم «شب یلدا» و تندیس بهترین کارگردانی و تندیس بهترین فیلم‌نامه جشن خانه سینما برای فیلم «اتوبوس شب» از جمله جوایز این کارگردان بود.

فیلم سینمایی پرونده باز است آخرین ساخته زنده‌یاد پوراحمد بود که اسفندماه سال گذشته در چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر