کد خبر: ۳۰۷۳
۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۲
سخنگوی وزارت امور خارجه:
یکی از ثمرات توافق ۲۵ ساله واردات چند ۱۰ میلیون دُز واکسن از چین است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به پیگیری برنامه جامع ایران و چین در حوزه تجاری و سرمایه گذاری گفت: یکی از ثمرات توافق ۲۵ ساله واردات چند ۱۰ میلیون دُز واکسن از چین است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از صداوسیما، سعید خطیب‌زاده درباره اجرایی شدن برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های مشترک ایران و چین، گفت: آنچه به عنوان نقشه راه ۲۵ ساله ایران و چین گفته و شناخته شده یک توافقنامه در خصوص همکاری‌های جامع میان دو کشور است.

واردات واکسن از چین، ثمره توافق ۲۵ ساله است

وی افزود: این توافقنامه ابعاد مختلفی دارد از جمله مراودات پارلمانی، بخش خصوصی و حتی مراودات قضایی، لذا ارگان‌های مختلفی در حال پیگیری این سند هستند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه در حوزه مسائل تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری در چند حوزه خاص در حال پیگیری این توافقنامه هستیم اظهار داشت: برخی اسناد جزئی‌تر از جمله در حوزه مراودات بخش خصوصی در حوزه‌های انرژی، فناوری‌های نو و «آی تی» آماده شده و مراودات بین وزارتخانه‌های ایران و همتایان چینی خیلی وقت است که آغاز شده و به صورت منظم در حال برگزاری است از جمله در حوزه انرژی و توسعه بنادر که در حال پیگیری است.

خطیب‌ زاده تصریح کرد: البته به دلیل محدودیت‌های کرونایی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دو کشور از جمله قانون قرنطینه سه هفته‌ای در بدو ورود به چین حتی برای مقامات چینی، رفت و آمد‌های حضوری و فیزیکی محدود شده، اما ارتباطات به صورت مجازی توسط سفارتخانه‌های دو کشور در حال پیگیری است.

وی واردات چند ۱۰ میلیون دز واکسن از چین را یکی از ثمره‌های این توافق دانست و اظهار داشت: فکر می‌کنم بدون این مشارکت راهبردی و سند جامع همکاری ها، این اتفاق نمی‌افتاد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: البته در حوزه‌های دیگر نیز این سند، چارچوب حقوقی ایجاد کرده و مراودات در حال پیشرفت و حرکت به جلو است.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر