کد خبر: ۶۳۷۸
۱۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۴
دبیر ستاد حقوق بشر ایران خواستار تسریع در طی شدن فرآیند ثبت دو واکسن ایرانی کو برکت و اسپایکوژن شد تا هرچه سریع‌تر برای کمک به کشور‌های نیازمند وارد بازار بین المللی شوند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر که برای شرکت در نشست ۴۹ شورای حقوق بشر در ژنو حضور دارد، با دکتر تدروس آدهانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ستاد حقوق بشر، در این ملاقات، کاظم غریب آبادی مهمترین اقدامات در حوزه تحقق حق سلامت و بهداشت و دستاورد‌های ایران در حوزه مقابله با کرونا و واکسیناسون، افزایش نرخ امید به زندگی، کاهش مرگ و میر در کودکان، تعداد بیمارستان‌ها و تخت‌های فعال، تعداد دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پزشکی و دانشجویان و اعضای هیات علمی، میزان پوشش شبکه‌های بهداشت در مناطق روستایی و شهری و سایر خدمات حوزه سلامت را تشریح و این پیشرفت‌ها را دستاورد‌هایی مهم در شرایطی دانست که ایران تحت تحریم‌های ظالمانه آمریکا قرار دارد.

درخواست کاظم غریب آبادی از مدیرکل سازمان جهانی بهداشت برای ثبت دو واکسن ایران

غریب آبادی به اقدامات قهرآمیز یکجانبه و آثار منفی آن بر حق حیات و حق بهداشت و حقوق کودکان و بیماران بویژه بیماری‌های خاص یا نادر اشاره و استثنای بشردوستانه را صرفا ادعایی بر روی کاغذ دانست و تاکید کرد در عمل، امکان دسترسی به اقلام و تجهیزات پزشکی و داروی مورد نیاز برای بیماران خاص، خصوصا در زمان کووید وجود نداشته و این سیاست، تداوم نقض آشکار و فاحش حقوق بشر است.

وی در این زمینه، به بیماران تالاسمی و بیماران پروانه‌ای اشاره و از پایبندی بیش از شرکت‌ها و کشور‌های اروپایی به تحریم‌ها انتقاد جدی کرد و از مدیرکل سازمان جهانی بهداشت خواست تا در این زمینه مداخله کند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان همچنین خواستار تسریع در طی شدن فرآیند ثبت دو واکسن ایرانی کو برکت و اسپایکوژن شد تا با توجه به کیفیت اثبات شده و بالا و قیمت رقابتی آن‌ها هرچه سریع‌تر وارد بازار بین المللی برای کمک به کشور‌های نیازمند شوند.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز ضمن تمجید تلاش‌ها و موفقیت‌های ایران در زمینه مدیریت کووید و تولید واکسن داخلی و همچنین پیشرفت‌های بالای ایران در حوزه سلامت و بویژه گستردگی پوشش شبکه‌های بهداشت در سراسر کشور، گفت: نرخ تزریق واکسن در ایران و همچنین واکسینه کردن پناهندگان خارجی در ایران بالاست و اقدامات کنترل عمومی خوب دیگری نیز انجام شده است و وضعیت در ایران باثبات شده است.

وی همچنین افزود: از تلاش‌های ایران برای تولید واکسن داخلی قدردانی می‌کنیم و فرایند ارزیابی واکسن‌های ایرانی که یکی از آن‌ها (کو برکت) فرایند ارزیابی فنی و صدور مجوز استفاده اضطراری آن پیشرفت بسیار خوبی داشته است، را نیز تسریع خواهیم کرد.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در ادامه، ضمن انتقاد از تاثیر تحریم‌ها بر حوزه سلامت، افزود: دارو و تجهیزات پزشکی نباید تحت تحریم باشند و در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.

وی همچنین قول داد در روند ثبت واکسن‌های تولید داخلی ایران تسریع گردد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر