کد خبر: ۱۰۰۱۲
۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
حسین امیرعبداللهیان گفت: در صورت صدور قطعنامه یا تحریم‌ علیه ایران در نشست آتی شورای وزیران اتحادیه اروپا، جمهوری اسلامی اقدام متقابل خواهد کرد.

وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان سلاح برای به‌کارگیری در جنگ اوکراین در اختیار هیچ طرفی قرار نداده و نخواهد داد.

به گزارش اکوپل نیوز، حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با ژوائو گومز کراوینیو وزیر امور خارجه پرتغال، درخصوص برخی موضوعات مرتبط با مناسبات دوجانبه و همچنین مسائل بین‌المللی مورد اهتمام مشترک گفتگو و تبادل نظر کرد.

طرفین در این گفتگو، با اشاره به بیش از پنج قرن روابط خوب میان دو کشور، بر گسترش هر چه بیشتر این روابط تاکید کردند.

حسین امیرعبداللهیان: ایران هیچ سلاحی در اختیار طرفین درگیر در جنگ اوکراین قرار نداده است

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگوی تلفنی با تشریح مذاکرات صورت گرفته در نیویورک و گفتگو‌های سازنده رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بر ضرورت بسته شدن پرونده‌های اتهامی آژانس علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

امیرعبداللهیان در موضوع اوکراین نیز بار دیگر تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان سلاح برای به‌کارگیری در جنگ اوکراین در اختیار هیچ طرفی قرار نداده و نخواهد داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: ما باور داریم تسلیح هر یک از طرفین بحران، باعث طولانی‌تر شدن جنگ خواهد شد، بنابراین به هیچ وجه جنگ را راه مناسبی نه در اوکراین و نه در افغانستان، سوریه و یمن ندانسته و نمی‌دانیم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: ما کشوری هستیم که در غرب و شرق با گروه‌های تروریستی مانند القاعده، جیش العدل و داعش مواجهیم. همچنین در هفته‌های اخیر شاهد ورود اسلحه از مرز‌های غربی و شرقی کشور بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: این در حالی است که برخی کشور‌ها در اظهاراتی مداخله‌جویانه موضوع اغتشاشات و فعالیت‌های تروریستی را به عنوان اعتراض تلقی کرده و در عمل باعث تحریک اغتشاشگران و تروریست‌ها می‌شوند و حتی موضوع صدور قطعنامه یا تحریم‌هایی را در نشست آتی شورای وزیران اتحادیه اروپا در دستور کار خود قرار داده‌اند که در صورت چنین اقدامی، جمهوری اسلامی ایران اقدام متقابل خواهد کرد.

ژوائو گومز کراوینیو وزیر امور خارجه پرتغال نیز ضمن تاکید بر پیشینه طولانی روابط خوب میان دو کشور، از مواضع و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در تداوم مذاکرات هسته‌ای و به خصوص تعامل گسترده‌تر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کرد.

وی همچنین خواستار تداوم همکاری‌های ایران در راستای کاهش بحران در اوکراین شد و در پایان با خانواده تمامی آسیب دیدگان حوادث اخیر از جمله نیرو‌های انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران ابراز همدردی کرد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر