کد خبر: ۱۰۰۲۶
۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹
کمیته حقیقت یاب مجلس در گزارش بررسی علل فوت مرحومه مهسا امینی به این نتیجه رسیده است که «هیچگونه ضرب و جرح و برخورد فیزیکی» با متوفی انجام نشده است.

کمیته حقیقت یاب مجلس شورای اسلامی در گزارش بررسی علل فوت مرحومه مهسا امینی ضمن تاکید بر این که «هیچگونه ضرب و جرح و برخورد فیزیکی» با متوفی انجام نشده است خواستار پیگرد قضایی کسانی شد که قبل از روشن شدن ماجرا با «اظهارات عجولانه و خلاف واقع» احساسات مردم را جریحه دار و زمینه سوء استفاده دشمن و اغتشاشگران را ایجاد کرده و مواضعشان را اصلاح نکرده اند. این کمیته همچنین به صورت رسمی خواستار اصلاح «ساختار، روش‌ها و فرایند‌های اجرایی حفظ امنیت اجتماعی» شده است.

به گزارش اکوپل نیوز درپی مرگ مهسا امینی، کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها با دستور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی مامور بررسی این حادثه و گزارش آن شد.

کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در گزارش خود تاکید کرده است: «هیچگونه ضرب و جرح و برخورد فیزیکی درمواجهه، انتقال و استقرار مرحومه خانم امینی در محل پلیس امنیت عمومی صورت نگرفته است و ... فوت نامبرده براثر برخورد فیزیکی، ضرب و شتم یا اصابت هرگونه ضربه به وی نبوده است.»

گزارش مجلس درباره مرگ «مهسا امینی»؛ هیچگونه ضرب و جرحی انجام نشده است

براساس این جمع بندی، گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها خواستار پیگرد قضایی کسانی شده که «قبل از روشن شدن ماجرا... اظهارات عجولانه داشتند و احساسات مردم را جریحه دار کرده و زمینه سوء استفاده معاندین نظام واغتشاشگران را ایجاد کرده اند.»

این گزارش همچنین صراحتا تاکید کرده که در این اتفاق، هیچگونه قصور و تقصیری متوجه اورژانس کشور یا بیمارستان کسری نیست، اما «میزان و کیفیت اثربخشی اقدامات درمانی» در حدفاصل برزمین افتادن خانم امینی تا زمان حضور پرسنل اورژانس که ۱۰ دقیقه به طول انجامیده است، قابل تامل است و همچنین ازدحام مقابل درب خروجی پلیس امنیت عمومی که باعث تاخیر بیش از ۶ دقیقه‌ای در عزیمت آمبولانس شده نیز در «روند درمانی نامبرده بی اثر نبوده است.»

کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در بخش دیگری از این گزارش ضمن اشاره به نقش بی بدیل فراجا در تامین امنیت کشور، از نحوه اطلاع رسانی نیروی انتظامی درباره این حادثه انتقاد کرده است: «اطلاع رسانی بهنگام و دقیق فرماندهی نیروی انتظامی از جزئیات این حادثه، زمینه روایت سازی جعلی رسانه‌های دشمن را کاهش می‌داد و... عذرخواهی از قصور احتمالی تبعات تلخ اجتماعی را کاهش می‌داد.»

کمیته حقیقت یاب مجلس همچنین با تاکید بر لزوم بررسی و «اصلاح ساختار، روش‌ها و فرایند‌های اجرایی حفظ امنیت اجتماعی و عمومی» توسط نهاد‌های مربوط، بر پیگیری جدی این مسئله در مجلس تاکید کرده و خواستار آموزش کارکنان و مأموران، تجهیز پلیس امنیت عمومی به امکانات و ملزومات از جمله لباس‌های دوربین دار و نصب دوربین در خودرو‌های گشت و تجدید نظر در شیوه اجرا و نظارت شده است تا با آموزش، نظارت، اصلاح فرایند‌ها و ساختارها، امکان بروز خطای انسانی به حداقل برسد.

این گزارش همچنین خواستار اصلاح تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی درباره تعریف دقیق از حدود حجاب شرعی و شفاف شدن مفاهیم مبهم مربوط شده که برای اجتناب از اصل تداخل قوا باید از طریق ارایه لایحه قوه قضاییه اصلاح شود.

کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در پایان این گزارش تاکید کرده است که مهم‌ترین راه ترویج حجاب و عفاف، علاوه بر اجرای قوانین، راه‌های ایجابی است و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید از دستگاه‌هایی که در این زمینه کم کاری کرده اند، مطالبه و سوال کند.

مشروح گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مورد واقعه فوت خانم مهسا امینی را با دریافت فایل زیر بخوانید.

دریافت فایل

محمدباقر قالیباف پس از قرائت گزارش کمیسیون شورا‌ها در خصوص فوت خانم مهسا امینی گفت: امیدواریم اعضای کمیسیون امور داخلی و شورا‌ها در بحث جمع‌بندی و ملاحظاتی که در گزارش قید شده بر اساس وظیفه ذاتی پیگیری لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: متن گزارش قرائت شده دارای اصطلاحات پزشکی بود که سخنگوی کمیسیون به دلیل اینکه پزشک نبودند با این اصطلاحات تخصصی تسلط کامل و آشنایی نداشتند و ممکن است در برخی موارد به درستی بیان نشده که در این رابطه عذرخواهی می‌کنیم.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر