کد خبر: ۱۰۱۳۲
۰۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۴
حسین امیرعبداللهیان:
از نظر ما مسیر دیپلماتیک ادامه دارد، اما برخی از مقامات آمریکایی طوری حرف می‌زنند که در متناقض است.

وزیر امور خارجه با انتقاد از اقدام غیرسازنده اروپا در روز‌های اخیر گفت: امروز لیست جدیدی از تحریم‌های وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران علیه ۸ شخص و نهاد ۱۲ اروپایی اعلام شد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا؛ حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک با همتای بلاروسی خود با اشاره به انتشار فهرست جدید افراد و اشخاص اروپایی که تحت تحریم قرار گرفته اند، گفت: در پاسخ به اقدام غیر سازنده اروپا امروز لیست جدیدی علیه هشت نهاد و دوازده شخص در چارچوب اتحادیه اروپا را منتشر کردیم؛ این افراد در وقایعی که رخ داد، اقدام به حمایت و تشویق ترور و خشونت کرده بودند و در مصادیق قالب تروریست قلمداد می‌شوند.

وی به اروپایی‌ها توصیه کرد که مسیر غیر سازنده و تکراری و شکست خورده سال‌های قبل را ادامه ندهند؛ برای ما مشخص هست که چند رهبر اروپا نگاه شکست خورده نسبت به تحولات دارند و من مایلم تاکید کنم اتهام بی اساس برخی از کشور‌ها در مورد پهپاد‌های روسیه علیه اوکراین را رد می‌کنیم و از مقامات اوکراینی درخواست می‌کنیم که هر گونه سندی را دارند اعلام کنند.

امیرعبداللهیان: ایران در روز‌های اخیر پیامی را از آمریکا دریافت کرده است

امیرعبداللهیان کشورمان تصریح کرد: مخالف جنگ در اوکراین هستیم؛ هر کسی در آمریکا علاقه به تبادل دارند و، اما همزمان از ترور و آشوب حمایت می‌کنند ما در تامین منافع ملی مردم از خطوط قرمز کوتاه نمی‌آییم.

وی با یادآوری این نکته که ایران در روز‌های اخیر پیامی را از آمریکا دریافت کرده است، اظهار داشت: از نظر ما مسیر دیپلماتیک ادامه دارد، اما برخی از مقامات آمریکایی طوری حرف می‌زنند که در متناقض است.

سند جامع همکاری‌های تهران و مینسک امضا می‌شود

وزیر امور خارجه در ادامه به برگزاری نشست دوجانبه با ولادیمیر ماکی وزیر خارجه بلاروس اشاره کرد و گفت: ما در آستانه سی‌امین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و بلاروس هستیم و سفر رسمی به بلاروس به دعوت اینجانب انجام و گفتگو‌های مهمی انجام شده است.

امیرعبداللهیان با اشاره به اجلاس مشترک همکاری‌های دو کشور که خردادماه گذشته برگزار شد، افزود: امروز آخرین وضعیت گفتگو‌های صورت گرفته بین دو طرف بررسی شد و شاهد رشد خوبی در مبادلات تجاری دو کشور هستیم و امیدواریم نسبت به افزایش حجم تجاری شاهد افزایش تجارتی میان دو کشور باشیم.

وی با یادآوری اینکه دو کشور به سرعت در مسیر اجرای توافقات خصوصی و دولتی قرار دارند، اظهار داشت: آخرین وضعیت پیشرفت همکاری‌های حمل و نقل و ترانزیت و صنعتی و فناوری‌های نو که در دستور کار روابط دو کشور است، مورد توجه قرار دادیم.

وزیر امور خارجه توافق و تصویب همکاری‌های کنسولی برای روان سازی تردد اتباع در حوزه فعالیت اقتصادی و رانندگان ترانزیت و گردشگران و همکاری‌های موثر برای رفع تحریم‌های ظالمانه را از دیگر محور‌های همکاری‌های تهران و مینسک برشمرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت: در آینده نزدیک رئیس جمهور بلاروس به تهران سفر می‌کند و در جریان این سفر سند همکاری‌های جامع بلندمدت تهران و مینسک در کنار سایر اسناد به امضا می‌رسد.

بلاروس مخالف تحریم‌های یکجانبه غرب است

ولادیمیر ماکی وزیر خارجه بلاروس نیز در این نشست، همکاری‌های مشترک در زمینه‌های تجاری و اقتصادی را از محور‌های گفتگو‌های ایران و بلاروس برشمرد.

وی با بیان اینکه مواضع تهران و مینسک یکی است، اظهار داشت: امروز با وزیر خارجه ایران این موضوعات را بررسی کردیم.

وزیر خارجه بلاروس خواستار ارتقای همکاری‌های اقتصادی و تجاری با ایران شد و افزود: همکاری‌های اقتصادی دو کشور از همکاری‌های سیاسی عقب مانده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی بلاروس با بیان اینکه امسال سی امین سالگرو آغاز روابط دیپلماتیک میان دو کشور را جشن می‌گیریم، اظهار داشت: سمینار‌های متفاوتی در حال برنامه ریزی است.

ماکی در ادامه تاکید کرد: بلاروس مخالف تحریم‌های یکجانبه است، زیرا یک تروریسم اقتصادی علیه کشور‌ها در حال رخ دادن است.

وی ضمن دعوت از وزیر امور خارجه کشورمان برای سفر به بلاروس، ابراز امیدواری کرد که توافق‌های انجام شده در نشست امروز به توسعه روابط راهبردی دو کشور کمک کند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر