کد خبر: ۱۰۱۵۱
۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۰
«هانس ادو موتسل» سفیر آلمان در تهران، صبح امروز پنج شنبه از سوی علی باقری معاون سیاسی به وزارت امور خارجه احضار شد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان گفت:حمله تروریستی به حرم حضرت شاهچراغ (ع) امتداد تحرکات خشونت طلبانه‌ای است که برخی کشور‌های اروپایی و آمریکا محرک آن هستند.

به گزارش اکوپل نیوز، در واکنش به مواضع مداخله جویانه وزیر امور خارجه آلمان، «هانس ادو موتسل» سفیر این کشور در تهران، صبح امروز پنج شنبه از سوی علی باقری معاون سیاسی به وزارت امور خارجه احضار شد.

در جریان این احضار، معاون سیاسی وزیرخارجه با اشاره به اظهارات برخی مقامات آلمانی در تحریک اغتشاش و قانون‌شکنی در ایران، اینگونه موضع گیری‌های غیرمسئولانه را مغایر با قواعد و اصول حقوق بین الملل و ناسازگار با سنت روابط طولانی دو کشور توصیف کرده و آن را غیرقابل قبول دانست.

سفیر آلمان در تهران احضار شد

باقری با تأکید بر اهتمام جمهوری اسلامی ایران نسبت به رعایت حقوق بشر از جمله حق اجتماع مسالمت آمیز، مداخله غیرقانونی برخی کشور‌های غربی را عاملی در به خشونت کشاندن اجتماعات مسالمت آمیز دانسته و تصریح کرد: خشونت و قانون شکنی نه تنها با حق اجتماع مسالمت آمیز در تعارض است، بلکه نظم عمومی و امنیت تک تک شهروندان را هم مخدوش می‌کند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه تأکید کرد: متاسفانه برخی کشور‌های اروپایی برخلاف تعهدات بین‌المللی خود در مبارزه با تروریسم و مقابله با نفرت پراکنی، به مامن گروهک‌های تروریستی و رسانه‌هایی تبدیل شده‌اند که به صورت نظام‌مند در حال تولید محتوای خشونت آمیز و آموزش اقدامات اغتشاشگرانه و تروریستی در ایران هستند.

معاون وزارت امورخارجه با اشاره به آثار و پیامد‌های ضدانسانی تحریم‌های یکجانبه ظالمانه، تصریح کرد تحریم‌های یکجانبه نقض نظام‌مند حقوق بشر ملت ایران است و عاملان آن ناقضان حقوق آحاد مردم ایران محسوب می‌شوند.

باقری همچنین با اشاره به حمله تروریستی عناصر تکفیری به زائران بیگناه حرم حضرت شاهچراغ (ع) شیراز، اینگونه اقدامات تروریستی را در امتداد تحرکات خشونت طلبانه و هرج و مرج طلبانه‌ای دانست که متاسفانه برخی کشور‌های اروپایی و آمریکا حامی و مروج آن بوده‌اند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پایان این دیدار تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر عقلانیت سیاسی و با تکیه بر اصل عزت، حکمت و مصلحت، برای روابط مبتنی بر احترام و منافع متقابل با دیگر کشور‌ها ارزش قائل است، اما مداخله در امور داخلی خود و حمایت از تحرکات خشن و تروریستی را به هیچ عنوان برنمی‌تابد.

سفیر آلمان در پاسخ اظهار داشت نظرات طرف ایرانی را به مقامات ذیربط در برلین منعکس خواهد کرد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر