کد خبر: ۱۰۲۳۳
۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۹
به اسم زن دیکتاتوری به خرج می‌دهند و اجازه نمی‌دهند زنان مطالب خود را مطرح کنند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده درباره قطعنامه آمریکا و درخواست برای حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد گفت: به اسم زن دیکتاتوری به خرج می‌دهند و اجازه نمی‌دهند زنان مطالب خود را مطرح کنند و تا جایی پیش می‌روند که درصددند عضویت زنان در یک سازمان بین‌المللی را لغو کنند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل ایرنا، انسیه خزعلی روز دوشنبه به مناسبت فرارسیدن ۱۶ آذر روز دانشجو، میهمان دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف بود و در یک گفت وگوی آزاد به پرسش‌های آن‌ها پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان که برای وضعیت کنونی و احتمال خروج ایران از کمیسیون حقوق زنان در آینده نزدیک چه راهکار‌هایی وجود دارد، گفت: سال گذشته ایران با کسب ۴۳ رای از میان ۵۴ عضو، به عنوان یکی از اعضای این کمیسیون انتخاب شد.

خزعلی اظهار داشت: اما امسال با دروغ‌هایی که منتسب به جریانات اخیر شد و ادعای دروغین برخی رسانه‌های خارجی مبنی بر کشتن بانوان توسط حکومت، موجب این قضیه شد که آنان ادعا کردند که دنبال حقوق زنان هستند، اما با این اقدام به سردمداری آمریکا در واقع در حال نقض حقوق زنان هستند.

انسیه خزعلی: غربی‌ها به اسم زن دیکتاتوری می‌کنند

۱۰ درصد زندانیان در اغتشاشات بانوان

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان که اکنون دانشجویان از وضعیت کنونی و اقتصادی کشور احساس نارضایتی دارند، افزود: به قول رهبر معظم انقلاب گشت ارشاد یک بهانه بود و ممکن است بهانه دیگری پیدا می‌کردند وضعیت ما برای آن‌هایی که نمی‌خواهند پیشرفت ما را ببیند ناراحت کننده است.

وی ادامه داد: ایران در زمینه‌های علمی، تعداد مراکز نوآوری، دانش‌بنیان، اعضای هیات علمی و هزاران بخش دیگر رشد چشمگیری داشته و برخی نمی‌خواهند این فعالیت‌ها را ببینند.

خزعلی با بیان اینکه هیچکس منکر گرانی کالا‌ها نیست، افزود: با توجه به شرایط ارز ترجیحی که پیش آمد و دولت قبل باید آن را انجام می‌داد و انجام نداد دولت سیزدهم با اقداماتی که داشت، اکنون موضوعات را به ریل صحیح خود وارد کرده است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اظهار داشت: افرادی که سوار بر این اعتراضات شدند به نوعی این قضایا را به اغتشاش تبدیل کردند و نمی‌خواهند دست بردارند.

وی خاطرنشان کرد: برخی رسانه‌های خارجی نام بانوانی را به عنوان مقتول در این اغتشاشات بیان می‌کند که مدارک موجود دلیل فوت آن‌ها را به خوبی نشان می‌دهد، گرچه آنان صحبت از حضور بانوان می‌کنند، اما باید گفت که ۹۰ درصد دستگیرشدگان مرد و فقط ۱۰ درصد آنان بانوان هستند.

خزعلی ادامه داد: چگونه بانوان در صف مقدم این اعتراضات بوده و درگیری با این افراد بوده و نام آن‌ها را که ردیف می‌کنند همه خانم بوده است، اما در میان افراد دستگیر شده فقط ۱۰ درصد بانوان هستند.

وی در پاسخ به سوالی درباره تعرض به بانوان بازداشت شده نیز اظهار داشت: آیا این موضوع کفایت می‌کند که از رسانه‌ای مطلبی مطرح شود که نماینده این رسانه نیز در ایران وجود ندارد؟ باید مطالب مستند گفته شود.

خزعلی ادامه داد: در بازدید امروز از زندان با بسیاری از این افراد صحبت کردم و در جریان دستگیری و مسایل مربوطه آن‌ها آگاه شدم و به این مطالب رسانه‌های خارجی اصلا برنخوردم و معتقدم اگر کسی ادعای این چنینی دارد باید سندی داشته باشد.

معاونت زنان جنبه سیاسی پیدا کرده بود

وی اظهار داشت: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ستادی است که قدرت اجرایی ندارد و بودجه محدودی دارد، اما انتظارات از این معاونت زیاد است.

خزعلی اظهار داشت: در دوره گذشته معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری جنبه سیاسی پیدا کرده بود که سعی کردیم که این معاونت را از جنبه سیاسی و تشریفاتی خارج کنیم.

وی ادامه داد: برای قوانینی که برای زنان نوشته شده تلاش کردیم آن‌ها را اجرایی کنیم به گونه‌ای که در سفر‌های استانی برای اولین بار اعتبارات خاص برای بانوان گرفته شده و به صورت ویژه این موضوعات و مسایل در سفر‌های استانی را جهت تحقق پیگیری می‌کنیم.

خزعلی درباره تصویب قانونی در دولت دوازدهم مبنی بر اینکه کارنامه دانش‌آموزان فقط به پدر داده می‌شود نیز گفت: این قانون را در دولت سیزدهم لغو کردیم و اکنون پرونده و کارنامه دانش‌آموزان به مادر هم داده می‌شود.

تدوین برنامه جامع زنان سرپرست خانوار

وی درباره برخی تکالیف معطل مانده مانند تدوین برنامه جامع زنان سرپرست خانوار نیز اظهار داشت: این موضوع در دولت سیزدهم به منظور توانمندسازی زنان سرپرست خانوار تصویب شده است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره تصویب صندوق ضمانت تسهیلات ویژه زنان سرپرست خانوار نیز گفت: صندوق ضمانت وام‌های زنان سرپرست‌خانوار نیز در دولت سیزدهم و در ستاد ملی زن و خانواده به تصویب رسید تا دولت به عنوان ضامن این بانوان برای ایجاد اشتغال باشد.

وی همچنین به موضوع اجرای طرح اعطای تسهیلات ویژه برای مساله ازدواج دختران دهه ۶۰ در روستا‌ها اشاره کرد و افزود: قرار است برای دختران دهه ۶۰ در مناطق شهری نیز طبق برنامه‌ریزی انجام شده، این موضوع نیز اجرایی شود.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بیمه سلامت زنان باردار تا پایان بارداری و ارائه خدمات به کودکان را از دیگر برنامه‌های این معاونت عنوان کرد و اظهار داشت: همچنین در ۱۸ استان زنان کارآفرین در راستای اجرای قانون کسب و کار حمایت می‌شوند.

خزعلی افزود: امیدواریم طرح‌های مربوط به کاهش طلاق در کشور نیز اجرایی شود که همه تلاش خود را برای این موضوع در حال انجام داریم.

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درباره زیست بانوان گفت: زیست زنان و مردان با هم تفاوت ندارد بلکه باید با حفظ کرامت و توجه به همه افراد جامعه باشد.

اصلاح شاخص‌های عدالت جنسیتی

خزعلی به موضوع اصلاح شاخص‌های عدالت جنسیتی تدوین شده در دولت دوازدهم در این معاونت نیز اشاره کرد و افزود: بسیاری از شاخص‌های تدوین نشده و برخی نیز اجرایی نشده بود و اکنون از ۱۷۷ شاخص به ۵۰۰ شاخص رسیده‌ایم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا چهره‌های شاخص سیاسی در میان زنان نداریم، اظهار داشت: بخشی گروه‌های سیاسی در قالب شخصیت حقیقی نیاز به برنامه‌های جدی است و باید بانوان را به عرصه‌های مختلف وارد کرد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: در دولت سیزدهم در شورا‌های عالی، تعدادی از بانوان منصوب شدند تا در تصمیم سازی کشور نقش داشته باشند.

باید فرهنگ در جامعه را تغییر داد

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون احساس محرومیت داشته‌اید، گفت: خود را دانشجو و بچه‌های معترض را بچه‌های خودم می‌دانم و اعتراضات دانشگاه و نقض برخی اقدامات در دانشگاه با گوشت، پوست و استخوان من عجین است.

وی ادامه داد: محرومیت‌هایی اگر برای زنان بوده من هم چشیدم و در برخی مسابقات دانشجویی با اسم مستعار شرکت می‌کردم و می‌خواستم خودم باشم و به معلومات من نگاه شود نه خود من.

خزعلی افزود: یکی از مسائل باعث تبعیض و محرومیت، فرهنگ حاکم در جامعه است که زنان و مردان باید نسبت به تغییر این فرهنگ اقدام کنند.

کودک همسری محکوم است

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درباره قانون کودک همسری و قانون حجاب اجباری و آزادی پوشش، خروج ایران از کمیسیون حقوق زنان، خروج زنان از کشور با اجازه همسر یا پدر گفت: یکی از سوالات در کمیسیون حقوق بشر درباره وضعیت کودک همسری در ایران بود که از من سوال شد که این کودک همسری چگونه است که گفتیم ما معتقد به بالغ بودن هستیم و باید دختر در سن ازدواج حتما از دادگاه تعهدنامه سن رشد را دریافت کرده باشد.

وی با بیان اینکه کودک همسری را نمی‌پذیرم، اما با بالغ همسری موافقم، ادامه داد: در ایالت‌های مختلف آمریکا هم این موضوع وجود دارد، اما معتقدم باید فرد برای ازدواج به بلوغ برسد.

خزعلی با بیان اینکه به شدت کودک همسری را محکوم می‌کنم، افزود: اکنون در آمریکا ۴۰ درصد و فرانسه ۶۰ درصد قبل از ازدواج بچه‌دار می‌شوند، اما ما اینگونه آمار‌هایی نداریم، اما در استان‌های مرزی کشور ازدواج در سن پایین وجود دارد.

وی افزود: برای همین موضوع هم باید دادگاه سن رشد آن‌ها را تایید کند تا منجر به ازدواج دختران در سنین پایین شود.

هیچ کشوری آزادی مطلق ندارد

خزعلی درباره مساله پوشش گفت: اینکه بگویید هر کشوری آزادی پوشش دارد اینگونه نیست و در واقع هیچ کشوری آزادی مطلق ندارد بلکه هر کشوری یکسری محدودیت‌ها دارد.

وی درباره وجود گشت ارشاد در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان نیز تصریح کرد: من قبلا هم اعلام کردم که چیزی به اسم گشت ارشاد نداریم بلکه پلیس امنیت اخلاقی داریم و درصدی از کار پلیس امنیت اخلاقی به این کار اختصاص دارد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اظهار داشت: در واقع این شیوه را هم قبول نداریم و آنچه که در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده چنین چیزی نبوده و روی این شیوه اجرا نیز حرف‌های برای گفتن داریم.

وی اضافه کرد: اینکه این پوشش صحیح است یا نه ما می‌گوییم اگر پوشش اسلامی باشد باید حتما یک تار موی فرد مشخص نباشد و معتقدم اگر احکام اسلام به درستی پیاده و اجرا شود به نفع همه بانوان خواهد بود.

نماینده همه دختران و زنان هستم

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه من نماینده همه دختران و زنان هستم، اظهار داشت: سال گذشته نشست‌هایی بدون نگاه سیاسی با همه صنف و گروه از دختران و بانوان برگزار کردم و حرف‌های آنان را شنیدیم.

وی درباره رای دادن زنان نیز گفت: اولین حرکت‌های امام خمینی (ره) این بود که زنان در میدان و حق رای داشته باشند و امام راحل این نگاه را داشت و اکنون رهبر معظم انقلاب نیز این دیدگاه و نگاه را دارند.

خزعلی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان نسبت به اینکه چرا دیه و سهم الارث بانوان با مردان متفاوت است، اظهار داشت: سهم الارث و دیه نظام واره خاصی دارد البته باید این موضوعات را دید که هنوز در برخی کشور‌ها زنان نسبت به مردان دستمزد کمتری دارند و اکنون در ایران نگاه به زنان و مردان نمی‌شود و حقوق یکسان داده می‌شود.

وی ادامه داد: نفقه در ایران هم به عهده مردان است و باید به این موضوعات به صورت نظام واره نگاه کرد و من می‌گویم اگر احکام اسلام به صورت کامل پیاده شود به نفع زنان است.

خزعلی در پاسخ به این سوال که چرا ۶۰ درصد دانشجویان زن هستند، اما روسا و مدیران میانی همه مرد هستند، گفت: نظرم این است که زنان باید بیشتر در میدان بیایند و مردان هم به زنان میدان بدهند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: باید از توانمندی بانوان هم استفاده شود، چون ایران دارای ثروت و توانمندی فراوان است و چشم‌های طمعی هست که نمی‌خواهند ایران به پیشرفت برسد. نگذارید دشمنان از این شرایط ما سواستفاده کنند تا به همت نخبگان کشور را بسازیم.

فرزند من دو تابعیتی نیست

خزعلی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه چگونه با وجود داشتن فرزند دو تابعیتی، اما در منصب دولتی فعالیت دارد، اظهار داشت: فرزند من دو تابعیتی نیست و پیشتر نیز اعلام کردم که برای «توسعه نرم‌افزاری» کار خود رفته بود و مهاجرت نکرده و اکنون نیز به کشور بازگشته است.

وی تصریح کرد: اکنون فرزندم نیز در یکی از مدارس در حال مشغول تحصیل است و برخی رسانه‌ها به این موضوع به صورت دروغ‌پردازی به این موضوع پر و بال دادند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: صدا و سیما درباره فرزند من مطلب دروغ منتشر کرد نباید هرچه می‌گویند بپذیریم.

وی در پاسخ به این سوال که فرزند شما برای اقدامات در راستای تولید فیلترشکن به خارج رفته، افزود: اینگونه نبوده، اما اگر مدرکی دارید مستندات خود را ارائه دهید. قسم می‌خورم که فرزندم فیلترشکن نداشته است. فرزندم از ما و دولت پولی نگرفته و هیچ قراردادی از نهاد‌های دولتی نداشته و فقط به دنبال طرح‌های توسعه‌ای خود بوده است.

خزعلی ادامه داد: باید این افراد را تشویق کنیم، چون نرم‌افزاری را طراحی کرده و اکنون ۵۰ نیرو دارد و فعالیت خود را در حوزه نرم‌افزار توسعه داده است.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر