کد خبر: ۱۰۲۷۰
۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۹
معاون بهداشت وزارت بهداشت:
سه سویه جدید کرونا به نام‌های BQ ۱ و XBB و BA ۲ در بیماران اخیر مشاهده شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه سه سویه جدید کرونا به نام‌های BQ ۱ و XBB و BA ۲ در بیماران اخیر مشاهده شده است، گفت: پیک جدید کرونا در کشور آغاز شده است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از وبدا، دکتر حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: همکاران ما در وزارت بهداشت از چهارشنبه شب دو سویه جدید دیگر در بین بیماران مشکوک به کووید۱۹ تشخیص دادند بنابراین تعداد سویه‌های جدید کرونا در کشور به سه سویه BQ ۱ و XBB و BA ۲ افزایش یافته است.  
 
وی افزود: وقتی ما سرعت غلبه سویه BA ۵ را در اروپا را رصد می‌کنیم می. بینیم که با شیوع سویه BQ ۱ سرعت انتقال این بیماری افزایش یافته است و کشور‌هایی همچون فرانسه و آلمان به سرعت درگیر شدند.

پیک جدید کرونا در کشور آغاز شده است/ تغییر علائم کرونا

دکتر فرشیدی با تاکید بر اینکه قدرت انتقال XBB پنج برابر بیشتر از دلتا است، گفت: باید به سرعت، مرز‌ها رصد شده و بیماران مشکوک شناسایی شود.  
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشدار داد که با توجه به اینکه از زمان آخرین تزریق واکسن عمومی کرونا زمان زیادی گذشته و جمعیت قابل توجهی از مردم کشورمان نیز دز سوم و چهارم کرونا را تزریق نکرده اند ظرف یک الی یک و نیم ماه آینده دچار پیک جدید کرونا خواهیم شد.  
 
دکتر فرشیدی در عین حال تاکید کرد که از امروز پیک جدید کرونا در کشور آغاز شده است و ما از همه بیمارستان‌ها و کادر درمان خواسته‌ایم که آماده باش باشند چرا که طی ۴ تا ۶ هفته آینده پیک به اوج خود می‌رسد.  
 
وی خاطر نشان کرد: علائم سویه‌های جدید کرونا به ویژه در سویه XBB از حالت کلاسیک تب و سرفه به سمت علائمی همچون درگیری‌های گوارشی، خستگی و سردرد تغییر کرده است.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت میزان بستری در سویه‌های جدید کرونا به همان مقداری است که در سویه امیکرون وجود داشت، اما هرچه تعداد بیماران بیشتر باشد درصد بستری نیز افزایش می‌یابد.  
 
دکتر فرشیدی تشخیص سویه جدید کووید-۱۹ در بیماران را مهم ارزیابی و تاکید کرد: این تشخیص به ما کمک می‌کند که بدانیم سویه جدید چه الگوی رفتاری دارد و ما بر اساس آن برنامه‌ریزی و اقدام می‌کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: تمام مراکز بهداشتی و درمانی از جمله خانه‌های بهداشت آمادگی تزریق واکسن کرونا را دارند و ما از نظر واکسن نیز هیچ کمبودی نداریم چرا که ۲۰ میلیون دز واکسن فقط در دانشگاه‌های علوم پزشکی ما در سراسر کشور وجود دارد.

وی از همه هموطنان خواست که هر چه سریع‌تر نسبت به تزریق دز ۳ و ۴ واکسن کرونا اقدام کنند.

گزارش خطا
برچسب ها: کرونا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر