کد خبر: ۱۰۲۸۲
۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۷
مشترکان خانگی پرمصرف و بسیار پرمصرف در قبض‌های جدید خود شاهد افزایش گازب‌ها خواهند بود.

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران گفت: بر مبنای آیین‌نامه اجرایی بند «ک» تبصره ۱۵ بودجه ۱۴۰۱ درباره افزایش تعرفه گازبها، مشترکان خانگی پرمصرف و بسیار پرمصرف در قبض‌های جدید خود شاهد افزایش گازب‌ها خواهند بود.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از شرکت ملی گاز ایران، مسلم رحمانی در این باره اظهار کرد: با ابلاغ آیین‌نامه اجرایی بند «ک» تبصره ۱۵ بودجه ۱۴۰۱ درباره افزایش تعرفه گازبها، این افزایش تعرفه در قبض‌های جدید مشترکان خانگی در زمستان امسال اعمال می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به ثابت ماندن سه پلکان نخست جدول تعرفه‌های گاز و قرار گرفتن ۶۴ درصد از مشترکان در این سه پلکان، می‌توان گفت بیش از ۶۰ درصد مشترکان بخش خانگی، شاهد افزایش تعرفه در قبض‌های جدید نخواهند بود و حتی با رعایت برخی دستورالعمل‌ها مشمول تخفیف در پرداخت گازب‌ها تا سقف ۴۵ درصد نیز می‌شوند.

اخطار شرکت گاز به مشترکان خانگی پرمصرف و بسیار پرمصرف

مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: از سوی دیگر، وضع برای مشترکان پرمصرف و بسیار پرمصرف به‌هیچ‌وجه خوشایند نخواهد بود و با توجه به اعمال تعرفه‌های جدید برای پلکان‌های ۴ تا ۱۲، این مشترکان پرمصرف هستند که باید به‌صورت جدی نگران گازب‌های صادره در قبض‌های جدید باشند، از این رو ضرورت دارد که درباره اصلاح الگوی مصرف گاز طبیعی و حرکت در مسیر مصرف بهینه گاز، دقت بیشتری داشته باشند.

بر اساس این گزارش، طبق آیین‌نامه اجرایی بند «ک» تبصره ۱۵ بودجه ۱۴۰۱ درباره افزایش تعرفه گازبها، تعرفه مشترکان با مصرف متعارف که در سه پله نخست قرار دارند، نسبت به پارسال افزایشی نداشته و صورتحساب آن‌ها مشابه سال‌های گذشته است.

افزون بر این، آن دسته از مشترکان خانگی که مصرف گاز آن‌ها در ماه‌های سرد سال نسبت به دوره مشابه سال پیش کمتر شود، به‌ازای هر یک درصد کاهش، مشمول تخفیف پاداش صرفه‌جویی معادل ۳ درصد در گازب‌های صورتحساب همان دوره خواهند شد که این تخفیف تا سقف ۴۵ درصد گازب‌ها در صورتحساب آن‌ها قابل اعمال است.

همچنین گازب‌های مشترکانی که در ماه‌های بسیار سرد سال، مصرفشان حداکثر ۷۰ درصد الگوی متعارف (سقف پله ۳ جدول پلکانی) باشد، مشمول ۱۰۰ درصد تخفیف و مصرف آن دوره برای مشترک بدون هزینه (رایگان) خواهد بود. در مقابل، تعرفه مشترکان پرمصرف بخش خانگی، یعنی از پلکان ۴ به بعد افزایش یافته است. این تغییر تعرفه از ۱۶ آذرماه در صورتحساب‌های مشترکان اعمال می‌شود.

گفتنی است، بر اساس بند (ک) تبصره ۱۵ بودجه سال ۱۴۰۱، گازب‌های مشترکانی که زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند و مصرف آن‌ها در حد متعارف است نیز، رایگان خواهد بود. بر این اساس، ۴ میلیون نفر از جمعیت زیر پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، در قالب یک میلیون و ۲۵۹ هزار اشتراک (خانوار) می‌توانند با رعایت الگوی مصرف، از امتیاز رایگان شدن گازب‌های خود برخوردار شوند.

گزارش خطا
برچسب ها: مصرف گاز
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر