کد خبر: ۱۰۳۰۴
۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵
این مقبره باستانی در حفاری‌های شهر الاقصر در جنوب مصر یافت شده است؛ شهری که به دلیل دارا بودن گنجینه‌های غنی از دوران فراعنه شهرت فراوان دارد.

بنا بر اعلام مقامات مصری در روز شنبه ۱۴ ژانویه در حفاری‌های یک گروه باستان‌شناسی در نزدیکی یکی از شهر‌های جنوبی این کشور، یک مقبره باستانی متعلق به دوران فراعنه کشف شد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز؛ این مقبره باستانی در حفاری‌های شهر الاقصر در جنوب مصر یافت شده است؛ شهری که به دلیل دارا بودن گنجینه‌های غنی از دوران فراعنه شهرت فراوان دارد.

دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر با اعلام این خبر گفت که تیم باستان‌شناسی مصر با مشارکت یک گروه بریتانیایی موفق شدند مقبره‌ای سلطنتی واقع در محوطه باستانی حاشیه غربی رود نیل در شهر الاقصر، در ۶۵۰ کیلومتری جنوب پایتخت قاهره را پیدا کنند.

باستان‌شناس در الاقصر مصر یک مقبره جدید فراعنه کشف کردند

مصطفی وزیری همچنین گفت که بر طبق بررسی‌های اولیه، این مقبره احتمالا متعلق به سلسله هجدهم فراعنه مصر است که بین سال‌های ۱۵۵۰ قبل از میلاد تا ۱۲۹۲ سال قبل از میلاد مسیح، در حدود دویست و پنجاه سال بر این سرزمین حکومت می‌کرده‌اند.

مصر امید دارد با کشف گنجینه‌های باستانی جدید به صنعت گردشگری خود به عنوان بخش مهمی از منابع درآمدی حاصل از ارز خارجی، جان تازه‌ای ببخشد.

این کشور در جدیدترین مراودات باستان‌شناسی خود روز سیزدهم ژانویه ۲۰۲۳ اعلام کرد که یک تابوت چوبی نقاشی شده معروف به «رامسس کبیر» را پس از ۴۷ سال به فرانسه خواهد فرستاد تا در نمایشگاه «رامسس طلای فراعنه» که از ۷ آوریل تا ۶ سپتامبر در پاریس برگزار خواهد شد، در معرض بازدید علاقمندان گذاشته شود.

همچنین مقامات مصری روز دوم ژانویه گفته بودند که یک تابوت چوبی باستانی را که در موزه علوم طبیعی هیوستون آمریکا به نمایش گذاشته شده بود، را مصر باز می‌گردانند. مقامات آمریکایی پس از اینکه مشخص شده بود این گنجینه سال‌ها پیش غارت شده است، با انتقال آن به مصر موافقت کردند.

گزارش خطا
برچسب ها: مصر
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر