کد خبر: ۱۰۳۸۳
۰۲ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۳
وزیر دیجیتال‌ سازی کشور هلند توصیه کرده است تا استفاده از اپلیکیشن‌های ساخت چهار کشور به طور کلی برای کارمندان ممنوع شود.

دولت هلند با انتشار بیانیه‌ای از کارمندان خود خواست استفاده از اپلیکیشن‌های تولید شده به وسیله کشور‌هایی با برنامه سایبری مهاجم را بلافاصله متوقف کنند. در فهرست اعلام شده علاوه بر ایران، نام کشور‌های چین، روسیه و کره شمالی نیز به چشم می‌خورد.

به گزارش اکوپل نیوز؛ الکساندرا ون هافلن، وزیر دیجیتال‌ سازی کشور هلند، در بیانیه خود بدون اشاره به نام برنامه‌ای خاص، توصیه کرده است تا استفاده از اپلیکیشن‌های ساخت چهار کشور به طور کلی برای کارمندان ممنوع شود.

این هشدار در نتیجه تحقیقات صورت گرفته از سوی سرویس اطلاعات و امنیت عمومی هلند (AIVD) منتشر شده است.

هلند استفاده از اپلیکیشن‌های ایرانی و سه کشور دیگر را برای کارمندان دولت منع کرد

بر اساس تحقیق این نهاد، برنامه‌های ساخت ایران و سه کشور یاد شده، خطر جاسوسی را از کارمندان دولتی افزایش می‌دهند.

دولت هلند همچنین از برنامه خود برای اعمال محدودیت‌های بیشتر روی گوشی‌های ارائه شده به کارکنانش در آینده نزدیک خبر داده است.

این محدودیت‌ها باعث می‌شوند گوشی‌ها تنها امکان نصب و استفاده از برنامه‌های از پیش مجاز را داشته باشند.

ماه گذشته قانونگذاران هلند سوالاتی را درباره امکان ممنوع کردن استفاده از اپلیکیشن چینی تیک‌تاک در گوشی‌های کاری کارکنان دولتی با دولت این کشور مطرح کردند.

برخی سناتور‌های دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا نیز به دنبال تصویب لایحه‌ای هستند که به دولت اجازه می‌دهد دسترسی به برنامه‌های ساخته شده به وسیله کشور‌های فعال علیه امنیت ملی آمریکا را مسدود کند.

در این لایحه نیز در کنار ایران، از کشور‌های چین، روسیه، کره شمالی، ونزوئلا و کوبا نام برده شده است.

اغلب این تلاش‌ها به دنبال نگرانی دولت‌های مختلف درباره حجم داده‌های جمع‌آوری شده به وسیله اپلیکیشن تیک‌تاک صورت گرفته‌اند.

تاکنون بریتانیا، کانادا، اتحادیه اروپا و نیوزلند ممنوعیت‌هایی را برای استفاده از این برنامه محبوب در بین نوجوانان وضع کرده‌اند.

چین در سال ۲۰۱۷ قانونی تصویب کرد که شرکت‌ها را ملزم می‌کند هر گونه اطلاعات مرتبط با امنیت ملی این کشور را در اختیار دولت قرار دهند.

تاکنون شواهدی مبنی بر این که تیک‌تاک چنین داده‌هایی را در اختیار دولت چین قرار داده باشد به دست نیامده، اما دولت‌ها از میزان اطلاعات جمع‌آوری شده از کاربران به وسیله این اپلیکیشن نگرانند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر