کد خبر: ۱۰۴۶۷
۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۳
باید با هوشمندی و به طور همه جانبه خود را آماده مواجهه با شرایط نمائیم و توان تاب آوری و بهره‌برداری هوشمندانه خود را افزایش دهیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: وضعیت موجود ضرورت تداوم مقاومت کشور‌های مستقل در برابر نظام سلطه را به ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای ایفای نقش فعال در ساختار آتی نظام بین‌الملل تبدیل نموده است.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از نور نیوز؛ علی شمخانی روز پنج شنبه در مراسم اختتامیه همایش بین‌المللی هندسه نظم نوین جهانی که در محل دانشگاه دفاع ملی برگزار شد طی سخنانی با بیان این که جهان با سستی و دگر دیسی فزاینده در نظم کهن روبرو است گفت: وضعیت موجود ضرورت تداوم مقاومت کشور‌های مستقل در برابر نظام سلطه را به ضرورتی اجتناب ناپذیر برای ایفای نقش فعال در ساختار آتی نظام بین‌الملل تبدیل نموده است.

شمخانی تاکید کرد؛ دکترین مناسب در این شرایط، مشارکت در حفظ نظم کهن نیست چرا که ساختار فعلی ذاتا تامین کننده منافع قدرت‌های بزرگ است.

علی شمخانی: باید توان تاب آوری و بهره‌برداری هوشمندانه خود را افزایش دهیم

او خاطر نشان کرد؛ کنش هوشمندانه برای حداکثر سازی منافع بلند مدت با بهره‌گیری از فرصت‌های موجود اصلی‌ترین راهبرد برای تکمیل روند قدرت‌سازی است. موضوع هندسه نظم نوین جهانی یا به تعبیر مقام معظم رهبری پیچ تاریخی، موضوع فوق‌العاده با اهمیتی است که برخورد شعاری و غیر فعال با آن، کشور را از گردونه پیشرفت همه جانبه به‌ویژه در ابعاد اقتصادی و امنیتی باز می‌دارد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد: اگرچه برگزاری نشست‌های از این دست شرط لازم برای بهره‌گیری از دیدگاه‌های کارشناسی و دستیابی به تصویری روشن‌تر از هندسه نظم نوین جهانی است، اما بطور قطع بدون برداشتن گام‌های عملی و هماهنگ از سوی مجموعه دستگاه‌های ذی‌ربط نمی‌توان به اهداف ترسیم شده دست یافت.

او افزود: تمرکز بر این پدیده و درک و تأمل در آن ما را به ضرورت بازبینی سیاست‌ها و رویکرد‌های کلان، چشم‌انداز بلندمدت، تدابیر و ملاحظات دکترینی رهنمون می‌سازد و رسالت جدیدی را به همه ما یادآوری می‌کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: به عبارت روشن‌تر، چرخش تاریخی و تغییرات بزرگ و اساسی برای ما فرصت تاریخی فراهم کرده تا خود را از مدار موجود رها کنیم و مسیر و جهتی تاریخی در راستای تحقق سریع‌ترآرمان‌هایمان ترسیم کنیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان خسارت‌های که عدم توجه کافی به فرصت‌های تاریخی پیش رو می‌تواند متوجه کشور نماید گفت؛ عدم توجه یا به بهره برداری نادرست از ظرفیت‌های عبور جهان از نظم کهن، می‌تواند موجبات افول، تخریب و حتی سقوط ما شود. باید با هوشمندی و به طور همه جانبه خود را آماده مواجهه با این شرایط نمائیم و توان تاب آوری و بهره‌برداری هوشمندانه خود را افزایش دهیم.

او تاکید کرد: این شرایط، تغییر و تحولات عظیمی را ایجاد کرده که ادامه دار خواهد بود و به طور قطع با توجه به قرار داشتن ایران و منطقه در معرض این تغییرات، ما نیز ضرورتاً باید دست به تغییرات متناسب بزنیم.

او کم و کیف تغییرات را در ارتباط مستقیم با آمادگی و انعطاف کشور و‌ همچنین قدرت مدیریت تحولات عنوان کرد و افزود: اگر آمادگی لازم را فراهم کنیم، حرکت جمهوری اسلامی در مسیر جدید پر شتاب خواهد بود و اگر فاقد آمادگی و قدرت لازم باشیم ممکن است حرکت تاریخی و راهبردی، کشورمان را دستخوش نوسان و دشواری کرده و ما را به مسیری ناخواسته سوق دهد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تغییر نظم کهن به معنای تبدیل آن به نظم جدید نیست خواند و اظهار کرد: بدلیل افول نظم موجود، مرحله‌ای از بی نظمی و تشتت شکل خواهد گرفت که از پس آن و در یک فرایند طولانی، امکان تکوین نظمی نو فراهم می‌شود.

گزارش خطا
برچسب ها: علی شمخانی
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر