کد خبر: ۱۰۵۲۲
۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۷
ریانه برناوی، محقق ۳۴ ساله که در زمینه سرطان پستان پژوهش می‌کند، نخستین فضانورد زن سعودی است که به فضا می‌رود.

دو فضانورد اهل عربستان از اعضای تیم چهارنفره‌ای هستند که برای سفری ده روزه راهی فضا شدند. یکی از این فضانوردان ریانه برناوی، ۳۴ ساله است که به عنوان نخستین زن عرب در فضا نام خود را در تاریخ ثبت کرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از دویچه وله؛ روز دوشنبه (اول خرداد/۲۲ مه) چهار فضانورد با سفینه "اسپیس ایکس دراگون" از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدای آمریکا راهی سفری ده روزه به فضا شدند.

این سفر برای عربستان و مردم این کشور از دو جهت سفری تاریخی به شمار می‌رود، زیرا دو فضانورد اهل این کشور جزو سرنشینان این سفینه هستند و یکی از این فضانوردان زن است. ریانه برناوی، محقق ۳۴ ساله که در زمینه سرطان پستان پژوهش می‌کند، نخستین فضانورد زن سعودی است که به فضا می‌رود. دیگر فضانورد سعودی علی القرنی، خلبان جنگنده نیروی هوایی سلطنتی سعودی است.

زن عربستانی راهی فضا شد

ریانه برناوی و علی القرنی قرار است به همراه پگی ویتسون فضانورد پیشین ناسا و جان شوفنر، خلبان و راننده سابق مسابقات اتومبیلرانی در مدت اقامت خود در ایستگاه فضایی بین المللی چندین آزمایش و تحقیق انجام دهند.

این سفر توسط شرکت فضایی خصوصی "اکسیوم اسپیس" (Axiom Space) در همکاری با ناسا و اسپیس ایکس برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود. بنا بر گزارش‌ها مسافران این سفینه هرکدام حدود ۵۰ میلیون یورو برای این سفر پرداخت می‌کنند.

زن عربستانی راهی فضا شد

برناوی در یک کنفرانس مطبوعاتی پیش از پرواز به فضا گفت از اینکه به عنوان "اولین زن فضانورد عربستانی و نماینده منطقه" به فضا می‌رود احساس خوشحالی و افتخار می‌کند.

آخرین بار در سال ۱۹۸۵ شاهزاده سعودی سلطان بن سلمان بن عبدالعزیز همراه با فضانورد "دیسکاوری" در چارچوب یک برنامه فضایی ناسا راهی فضا شده بود. او در مراسم اعزام این فضانوردان به خبرگزاری فرانسه گفت از اینکه عربستان سعودی بار دیگر فضانوردی را راهی ایستگاه بین‌المللی فضایی کرده خرسند است و "اگر خدا بخواهد، این تازه آغاز راه است. "

شرکت اکسیوم اسپیس سال ۲۰۱۶ توسط مایکل سافردینی، مدیر پیشین ناسا و کام غفاریان، کارآفرین ایرانی آمریکایی در شهر هیوستن، واقع در ایالت تگزاس آمریکا تأسیس شد. این شرکت خود را یکی از نقش‌آفرینان اصلی در بازار سفر‌های فضایی در آینده معرفی می‌کند.

در آوریل ۲۰۲۲ مأموریت "اکسیوم ۱" که اولین مأموریت کامل خصوصی این شرکت بود، با موفقیت انجام شد. در آن زمان یک فضانورد اسپانیایی آمریکایی، یک کارآفرین آمریکایی، یک کارآفرین اسرائیلی و یک سرمایه‌گذار کانادایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرواز کردند.

تا پیش از آن چندین بار گردشگران فضایی از جمله انوشه انصاری به صورت انفرادی به این ایستگاه سفر کرده بودند، اما اکسیوم ۱ اولین سفینه‌ای بود که تمامی سرنشینان آن به صورت خصوصی راهی فضا شدند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر