کد خبر: ۱۰۸۲۳
۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۳
اکنون تولید و مصرف روزانه بنزین حدود ۱۱۵ میلیون لیتر است، گفت: موازنه تولید و مصرف بنزین در کشور برقرار است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر اینکه اکنون تولید و مصرف روزانه بنزین حدود ۱۱۵ میلیون لیتر است، گفت: موازنه تولید و مصرف بنزین در کشور برقرار است.

به گزارش اکوپل نیوز؛ جلیل سالاری امروز (چهارشنبه، سوم آبان) در حاشیه مراسم نکوداشت پدافند غیرعامل و نوزدهمین جام برتر اچ‌اس‌ئی که در ساختمان غدیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برگزار شد، با بیان اینکه با با ورود به نیمه دوم سال، مصرف بنزین روند کاهشی داشته است، افزود: در تابستان با توجه به افزایش سفر‌های بین‌استانی و ایام اربعین، اوج مصرف بنزین را شاهد بودیم.

وی با تاکید بر اینکه در دهه اول مهرماه نیز تردد سرویس‌های مدارس بیشتر بود، ادامه داد: اکنون میانگین مصرف بنزین به ۱۱۵ میلیون لیتر رسیده است و این در حالی است که میانگین مصرف در تابستان به بالای ۱۲۰ میلیون لیتر در روز بالغ می‌شد.

تولید و مصرف روزانه بنزین حدود ۱۱۵ میلیون لیتر شد

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه باید برای مدیریت مصرف سوخت برنامه‌ریزی مناسب داشته باشیم، گفت: یکی از دلایل افزایش مصرف بنزین در تابستان افزایش کارت‌های جایگاه‌های سوخت در زمان اوج سفر‌های بین‌شهری بود.

سالاری افزود: با توجه به آمار سامانه، روند مصرف کاهشی است امیدواریم که این روند ادامه‌دار باشد.

وی با بیان اینکه حمل‌ونقل عمومی در داخل کشور ضعیف است، ادامه داد: در سفر‌های درون‌شهری عمدتا خودرو‌های تک‌سرنشین هستند و این ترافیک‌ها مصرف درون‌شهری را افزایش می‌دهد. البته مصرف برون‌شهری کاهش پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر اینکه اکنون تولید روزانه بنزین حدود ۱۱۵ میلیون لیتر است، گفت: موازنه تولید و مصرف بنزین در کشور برقرار است.

سالاری با اشاره به اینکه بنزین سوپر را به تناسب نیاز عرضه می‌شود، افزود: عمده بنزین سوپر کشور در پالایشگاه امام خمینی شازند تولید می‌شود و با توجه به تعمیرات‌اساسی در واحد کت کراکر این پالایشگاه تا مدتی عرضه بنزین سوپر محدود خواهد بود.

وی درمورد طرح اختصاص بنزین به کد ملی به جای خودرو نیز تاکید کرد: در گذشته پیشنهاداتی بوده است و این موضوع را به موازات مطالعات مورد نیاز به صورت پایلوت در کیش اجرا کردیم.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: اکنون در تلاشیم از کارت هوشمند به سمت کارت مغناطیسی برویم و آسیب‌ها بررسی شود و در صورت فراهم‌بودن شرایط، مراحل کار را اعلام می‌کنیم.

سالاری با اشاره به اینکه وضعیت ذخیره‌سازی سوخت نیروگاه‌ها نسبتا مناسب است، گفت: با توجه اینکه اول سال پیش‌بینی لازم را داشتیم ذخیره‌سازی ۴.۸ میلیارد لیتری در نیروگاه‌ها را شاهدیم.

وی افزود: برخی نیروگاه‌ها باید ظرفیت ذخیره‌سازی سوخت را افزایش دهند، زیرا تنها برای مصرف ۵ یا ۶ روز می‌توانند سوخت مایع ذخیره کنند در آن شرایط مشکل است که بتوانیم به موازات سریعا سوخت مایع را تامین کنیم.

مدیرعامل شکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: اگر ظرفیت ذخیره‌سازی افزایش پیدا نکند، به ویژه در شرق کشور دچار مشکل می‌شویم و برای تامین به موقع سوخت مایع نیروگاه‌ها به بخش حمل‌ونقل فشار می‌آید.

سالاری تاکید کرد: همچنین پیش‌بینی‌هایی برای ذخیره‌سازی نفت سفید و گاز مایع دیده شده تا اگر در شرایطی نیاز به عرضه سوخت مایع بود، آن را توزیع کنیم.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر