کد خبر: ۱۰۸۳۴
۰۴ آبان ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۵
دانشمندان برزیلی از ایجاد روش درمانی جدید برای اعتیاد و تولید یک واکسن ضد کوکائین و کراک خبر داده‌اند.

این واکسن که تا کنون در مراحل مختلف آزمایشات، از جمله مرحله آزمایش بر روی حیوانات نتیجه خوبی نشان داده است، یک واکنش پادتنی در بدن ایجاد می‌کند که مانع رسیدن مواد مخدر به مغز می‌شود.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز؛ دانشمندان برزیلی از ایجاد روش درمانی جدید برای اعتیاد و تولید یک واکسن ضد کوکائین و کراک خبر داده‌اند. این پژوهش در دانشگاه فدرال مینا ژرایس برزیل صورت می‌گیرد و پروژه این واکسن که «کالیکس کوکا» نام دارد هفته گذشته برنده ۵۰۰ هزار یورویی جایزه بهترین پروژه پزشکی آمریکای لاتین شد. این جایزه که توسط شرکت داروسازی یوروفارما تامین می‌شود به سرمایه‌گذاری بیشتر در این پروژه اختصاص پیدا کرده است.

واکسن ترک کوکائین و کراک تولید شد

دکتر فردریکو گارسیا، که مسئول هماهنگی تیم پژوهشگران است، افراد در حال ترک را هدف اصلی این واکسن می‌داند و می‌گوید: «ما معتقدیم افرادی که تلاش در ترک دارند و ترک را آغاز می‌کنند به کمک این واکسن بخت بیشتری برای دوری ادامه‌دار از مواد مخدر خواهند داشت، چرا که دیگر وارد چرخه لذت بردن از موادمخدر نخواهند شد.»

او تاکید دارد که واکسن ضد کوکائین و کرک باید در چارچوب روش‌های درمانی اجتماعی، پزشکی و روان‌شناختی سنتی مورد استفاده قرار بگیرد و به تنهایی کمک کافی به معتادان نخواهد کرد. از سوی دیگر باید در نظر داشت که این واکسن از آثار دیگر مواد مخدر بر بدن از جمله تاثیرات کوکائین بر قلب و عروق یا کبد جلوگیری نمی‌کند.

آزمایش‌های جاری بر این نمونه واکسن در موش‌ها همچنین نتایج خوبی در محافظت از جنین‌ها از اثرات مواد مخدر داشته است، به طوری که پژوهشگران امیدوارند بتوانند از این محصول برای کمک به زنان معتاد باردار نیز استفاده کنند.

این واکسن اکنون به مرحله آزمایش نهایی بر انسان رسیده است. در صورتی که نتایج آزمایش‌ها بر روی انسان رضایت‌بخش باشد، این واکسن در انتظار دریافت مجوز استفاده عملی در کمک به درمان اعتیاد خواهد بود.

ایالات متحده نیز در سال‌های اخیر آزمایش‌ها و پژوهش‌هایی برای تولید واکسنی شبیه به «کالیکس‌کوکا» از پیش برده است.

بر اساس آمار دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل ایالات متحده آمریکا و برزیل به ترتیب اولین و دومین کشور‌های درگیر با مصرف کوکائین و کرک در سطح جهان هستند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر