کد خبر: ۱۰۹۷۰
۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۶
ناسا اعلام کرد که دو فضانورد این سازمان در اوایل ماه جاری به هنگام انجام تعمیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی به طور ناخواسته کیف ابزار خود را در فضا گم کرده‌اند.

فضانوردان در طول سال‌های گذشته به هنگام انجام راهپیمایی‌های فضایی قطعات و ابزار‌هایی را از دست داده‌اند که ناسا ترجیح داده است آن‌ها را دوباره جمع‌آوری نکند.

به گزارش اکوپل نیوز؛ سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به تازگی اعلام کرده است که دو فضانورد این سازمان در اوایل ماه جاری به هنگام انجام تعمیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی به طور ناخواسته کیف ابزار خود را در فضا گم کرده‌اند.

به گفته ناسا، «یاسمین مقبلی» و «لورال اوهارا» در حال انجام تعمیر چند بخش در ایستگاه فضایی بین‌المللی بودند که این اتفاق برایشان رخ داد. در این راهپیمایی فضایی، که ۶ ساعت و ۴۲ دقیقه به طول انجامید، به طور ناگهانی یک کیف ابزار مورد استفاده از دست یکی از فضانوردان رها و در فضا شناور شد.

فضانوردان تا کنون چه چیز‌هایی را در فضا گم کرده‌اند؟

بنابر اعلام سازمان فضایی آمریکا کنترل‌کننده‌های پرواز بعداً این کیف ابزار را از طریق دوربین‌های خارجی ایستگاه مشاهده کردند، اما با توجه به اینکه متوجه شدند این کیف برای ایستگاه فضایی یا خدمه آن خطری ندارد تصمیم گرفتند آن را به حال خود رها کنند.

ناسا گفته است زمانی مقبلی و اوهارا کیف را به طور ناخواسته از دست دادند که دیگر برای تکمیل تعمیرات به آن نیازی نداشتند. این کیف در حال حاضر در فاصله حدود ۴۰۰ کیلومتری بالاتر از زمین شناور است و احتمالا برای مدتی آنجا خواهد بود. انتظار می‌رود این کیف در نهایت پس از چند ماه در جو زمین بسوزد.

یاسمین مقبلی، فضانورد آمریکایی ایرانی‌تبار، پیشتر در ماه اوت همراه سه فضانورد دیگر با فضاپیمای «دراگن» به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام شده و مشغول انجام ماموریت ۶ ماهه خود است.

هرچند گم کردن وسایل فضایی به طور تصادفی امر غیرمعمولی به شمار می‌رود، با این حال حوادثی از این دست تاکنون دستکم چهار بار پیش از این برای فضانوردان ناسا اتفاق افتاده‌اند.

در سال ۲۰۱۷ فضانوردان ناسا یک قطعه مهم از تجهیزات خود را در فضا از دست دادند. این حادثه زمانی اتفاق افتاد که فضانوردان «پگی ویتسون» و «شین کیمبرو» وسیله‌ای را که برای تکمیل کار خود در ایستگاه فضایی بین‌المللی نیاز داشتند، گم کردند.

این وسیله کیفی ۸ کیلوگرمی حاوی یک سپر حرارتی پارچه‌ای بود که برای پوشاندن یک نقطه خاص از ایستگاه استفاده می‌شد. پس از گم شدن کیف ۸ کیلوگرمی، تیم‌های ماموریت کنترل بر روی زمین مجبور شدند سپر جایگزین را با استفاده از مواد دیگر درست کنند و در جای خود قرار دهند.

در سال ۲۰۰۸ حادثه دیگری از این دست رخ داد و آن زمانی بود که «هایدماری استفانیشین-پایپر»، فضانورد ناسا، کیف ابزاری به ارزش ۱۰۰ هزار دلار را هنگام تلاش برای گرفتن نشتی یک نقطه از ایستگاه گم کرد.

وی در مصاحبه‌ای پس از این حادثه گفت که به «پریدن و گرفتن کیف» فکر کرده است: «بعد سریع متوجه شدم که این فقط همه چیز را بدتر می‌کند و سپس ما دو جسم شناور خواهیم داشت که یکی از آن‌ها من خواهم بود؛ بنابراین بهترین کار این بود که آن را رها کنم.»

در سال ۱۹۶۵ نیز «اد وایت»، فضانورد آمریکایی، در نخستین راهپیمایی فضایی خود دستکش‌اش را از دست داد. در همان زمانی که او از فضاپیمای «جمینی ۴» خارج شده بود تا به مدت ۲۰ دقیقه در فضا شناور شود، یکی از دستکش‌های یدکی‌اش از داخل کپسول (که در آن هنوز باز بود) بیرون آمد و در فضا معلق شد.

این تنها فضانوردان ناسا نیستند که اقلام خود را از دست می‌دهند. اوایل امسال یک فضانورد روسی یک کیف ابزار را عمدا به فضا پرتاب کرد.

در ماه مه «سرگئی پروکوپیف» فضانورد روسی در حال راهپیمایی فضایی در خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی بود که یک کیف ۵ کیلویی از تجهیزات باقیمانده را در فضا پرتاب کرد و گفت: «به زیبایی پرواز می‌کند.»

برخی از افراد از این اقدام پروکوپیف به خاطر زباله‌ریزی انتقاد کردند، با این حال ایستگاه فضایی بین‌المللی بعداً در توییتی نوشت که کیف «به‌طور بی‌ضرر در جو زمین خواهد سوخت».

گزارش خطا
برچسب ها: فضا فضانورد
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر