کد خبر: ۱۱۰۳۸
۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۲
انتشار پوستری در شهر سویل در جنوب اسپانیا که عیسی مسیح را به شکل جوانی خوش‌تیپ و خوش‌هیکل نشان می‌دهد طوفانی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته است.

انتشار پوستری در شهر سویل در جنوب اسپانیا که عیسی مسیح را به شکل جوانی خوش‌تیپ و خوش‌هیکل نشان می‌دهد طوفانی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته است. برخی آن را توهین به شخصیت مسیح دانسته‌اند، در حالی که برخی دیگر اظهارات بی‌پرده‌ای در تمسخر آن منتشر کرده‌اند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز؛ این پوستر که توسط «سالوستیانو گارسیا کروز»، هنرمند شناخته‌شده و بین‌المللی شهر سویل، طراحی شده عیسی مسیح را با چهره‌ای عادی نشان می‌دهد؛ بدون تاجی از خار، بدون صورتی رنجور و بدون زخم‌های کوچک روی دست‌ها و قفسه سینه آنطور که معمولا در شمایل‌های مذهبی یا نقاشی‌های تاریخی به تصویر کشیده شده است.

این پوستر توسط شورای عمومی «برادران ایمانی» شهر سویل برای راهپیمایی‌های مذهبی معروف و بسیار محبوب هفته مقدس مصائب مسیح سفارش داده شده و تصویب شده است. با این حال به محض پرده‌برداری از آن در هفته گذشته، انتقاد‌ها از آن در رسانه‌های اجتماعی آغاز شد و بحثی در مورد چگونگی ترسیم مسیح بین کاربران درگرفت.

پوستر حضرت مسیح در اسپانیا جنجال‌ساز شد

بسیاری آن را شرم‌آور، نامناسب، بیش از حد زیبا، مدرنیستی و خارج از سنت عید پاک سویل خوانده‌اند. مخالفان کارزاری برای جمع‌آوری این پوستر شروع کرده‌اند که تا کنون نزدیک به ۱۴ هزار نفر در سراسر کشور به آن پیوسته‌اند.

اسپانیا کشوری عمدتاً کاتولیک محسوب می‌شود و سنت‌های کلیسا مانند ازدواج، غسل تعمید و راهپیمایی‌های مذهبی در بین معتقدان و همینطور شهروندانی که اعتقادات دینی ندارند بسیار محبوب هستند.

با این حال آقای گارسیا پدید‌آورنده این اثر از طرح خود دفاع کرده و منتقدان پوستر را «سنت‌گرا» خوانده است. وی به خبرگزاری اطلس‌نیوز گفت: «هیچ چیز انقلابی‌ای در این نقاشی وجود ندارد. معاصر بودن البته هست، اما همه عناصری که من استفاده کرده‌ام عناصری هستند که در هفت قرن اخیر در هنر مقدس استفاده شده‌اند.»

او اضافه کرد: «نمی‌دانم افرادی که آن را دوست ندارند، از چه دیدگاهی و از چه عنصری در آن خوششان نیامده است.»

آقای گارسیا در مصاحبه دیگری در پاسخ به انتقاد گروه‌های محافظه‌کار مبنی بر اینکه تصویر عیسی «زنانه» یا به گونه‌ای «شهوت‌برانگیز همجنسگرایانه» است، گفت: «چون او خوشتیپ و جذاب به نظر می‌رسد می‌گویند مسیح همجنس‌گرا کشیدی. دست بردارید، ما در قرن بیست و یکم زندگی می‌کنیم.»

این هنرمند با بیان این که از پسرش هوراسیو به عنوان الگوی پوستر استفاده کرده است، گفت: «بسیاری از جنجال‌ها از این واقعیت ناشی می‌شود که مدل خیلی خوب است و مسیح خیلی خوش‌تیپ و خیلی جذاب از آب درآمده است.»

با این حال همه چیز بد نبوده است؛ هوراسیو گارسیا گفت که او همچنین از مردم تمجید‌ها و آرزو‌های خوب زیادی دریافت کرده است.

شورای عمومی «برادران ایمانی» تاکنون درخواست‌ها برای تعویض پوستر قبل از هفته مقدس در پایان مارس را نادیده گرفته است. این سابقه دارد که در سال‌های گذشته، برخی از پوستر‌های مربوط به جشن‌های مختلف مذهب کاتولیک به دنبال انتقادات پس گرفته شده‌اند.

در همین حال خوزه لوئیس سانز، شهردار سویل، این جنجال را «مصنوعی» نامید. او با اشاره به اینکه پوستر را دوست دارد، گفت همه پوستر‌های هفته مقدس نمی‌توانند هر سال یکسان باشند؛ و برخی پوستر‌ها ریسکی‌تر، برخی کلاسیک‌تر و برخی جسورانه‌تر هستند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر