کد خبر: ۳۶۲۹
۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۷
براساس آمار‌های رسمی حدود ۲.۴ میلیون نفر بیکار و ۲.۲ میلیون نفر دارای اشتغال ناقص یا ناپایدار و حدود ۲ میلیون نفر ناامید از یافتن کار در کشور داریم که جزو جمعیت فعال نیستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه حدود ۲.۴ میلیون نفر بیکار و ۲.۲ میلیون نفر دارای اشتغال ناقص یا ناپایدار هستند، گفت: تعداد قابل ملاحظه‌ای پرونده فساد در حال تکمیل است که به زودی به قوه قضاییه ارسال می‌شود.

به گزارش اکوپل نیوز، «حجت اللّه عبدالملکی» در گفت وگوی ویژه خبری به تشریح برنامه اشتغال پرداخت و اعلام کرد: در این دو ماه، چندین عزل و نصب داشتیم و یکی از تعهداتم در مجلس این بود که افراد مفسد، بی ربط و ناکارآمد را برکنار کنیم. وزارت تعاون در میان وزارتخانه‌ها شاید جزو مواردی بود که بیشترین عزل و نصب را داشته است و چندین نفر عزل شدند.

وی عنوان کرد: بخشی از آن‌ها افرادی بودند که انواعی از فساد از جمله فساد اقتصادی و بخشی از آن‌ها کسانی بودند که انواعی از محکومیت و جرم مانند جرایم امنیتی و اقتصادی را داشتند، همچنین بخشی از آن‌ها کسانی بودند که ناکارآمد بودند یعنی افرادی که تحصیلات و تخصص مرتبط نداشتند و پست مدیریتی را اشغال کرده و بهره برداری را کاهش داده بودند.

عبدالملکی تصریح کرد: البته تعدادی از کسانی که از خدمات آن‌ها مرخص شدیم، مدیران خدومی بودند که یا بازنشسته شدند و یا خودشان تمایلی برای ادامه همکاری نداشتند، گزارش تفصیلی در هفته‌های آینده درباره برنامه مبارزه با فسادی که عملاً در وزارتخانه در این دو ماه پیش رفته است و شامل همه واحد‌های اقتصادی و زیر مجموعه همه صندوق‌ها می‌شود، خدمت مردم ارائه می‌کنیم.

وی گفت: براساس آمار‌های رسمی حدود ۲.۴ میلیون نفر بیکار و ۲.۲ میلیون نفر دارای اشتغال ناقص یا ناپایدار و حدود ۲ میلیون نفر ناامید از یافتن کار در کشور داریم که جزو جمعیت فعال نیستند.

وزیر کار: حدود ۲.۴ میلیون نفر بیکار و ۲.۲ میلیون نفر دارای اشتغال ناقص هستند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: همچنین در حال حاضر ۹.۷ میلیون نفر نیز با اشتغال کم درآمد روبرو هستند و ۴.۵ میلیون نفر دارای اشتغال غیر رسمی بوده و بیمه ندارند.

وی با بیان اینکه همه این گروه‌ها باید مخاطب برنامه اشتغال دولت باشند، افزود: مهمترین گروه، بیکاران مطلق هستند، اما سایر گروه‌ها نیز باید مخاطب قرار بگیرند، در این راستا برنامه‌ای برای بیمه افرادی که اشتغال آن‌ها آتیه ندارد یعنی بیمه نیستند، داریم و یا افرادی که درآمد کم دارند طبیعتاً درآمد آن‌ها باید افزایش پیدا کند.

عبدالملکی تصریح کرد: بخشی از این آمار، مربوط به افراد ناامید از یافتن کار است که اگر فضای کسب و کار رونق پیدا کند این گروه جزو فعالان بازار کار خواهند بود و استاندارد‌های رشد اشتغال هم افزایش پیدا می‌کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: در هفته نخست شروع به کار، قرارگاهی را به اسم قرارگاه رفاه مردم تشکیل دادیم که ۱۶ ستاد دارد و یکی از ستادها، ستاد اشتغال است که این ستاد مشتمل بر اعضای اصلی شورای عالی اشتغال کشور و سایر نهاد‌ها مثل تشکل ها، بخش‌های کارفرمایی، نهاد‌های انقلابی و مجموعه‌های دیگر است؛ ستاد اشتغال چندین جلسه برگزار کرد و مصوبات شورای عالی اشتغال عملاً خروجی‌های این ستاد است.

وی با بیان یانکه قرارگاه رفاه به زیست بوم ملی اشتغال جمهوری اسلامی ایران رسیده است، اظهار کرد: زیست بوم ملی اشتغال جمهوری اسلامی ایران، نسبت اشتغال و تولید را نشان می‌دهد که سیاست اصلی ما برای ایجاد اشتغال، تقویت تولید در بخش‌هایی است که مزیت‌های ملی، محلی و منطقه‌ای دارند.

عبدالملکی تاکید کرد: در جهت ساماندهی اشتغال ۵ اتفاق باید بیفتد اول شناسایی نیروی کار مستعد، دوم مشاوره شغلی و کلینیک‌های کسب و کار و شتاب دهنده‌ها، سوم ترویج و فرهنگ سازی، چهارم اطلاع رسانی رسانه ملی و دستگاه‌های اطلاع رسانی و پنجم آموزش است.

وی گفت: همچنین برای اینکه این زیست بوم فعال شود ۱۶ توافقنامه را در جلسه شورای عالی کار با دستگاه‌های مختلف داشتیم و در صورتی که این حرکت، تندتر شود با سرعت بسیار بالایی ایجاد اشتغال خواهیم کرد و اشتغال‌های غیررسمی را به رسمی تبدیل می‌کنیم و درآمد‌های اشتغال‌های موجود را افزایش می‌دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: یکی از زیرسیستم‌ها در زیست بوم اشتغال ملی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با فضای کسب و کار است که در آن تقسیم وظایف برای دستگاه‌ها انجام دادیم مثلاً مصوب شد وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری وزارت تعاون و بقیه دستگاه‌ها در خصوص ۲۲ رسته پر اشتغال که بیش از ۴۰ درصد اشتغال کشور را ایجاد می‌کنند به صورت ویژه موانع را شناسایی و رفع کنند و مقرر شد ظرف سه ماه گزارش را ارائه دهند.

وی عنوان کرد: این یک تصمیم ویژه برای بهبود فضای کسب و کار در راستای اشتغال است و از ۲۲ رسته پر اشتغال کشور می‌توان به حوزه پوشاک، صنایع دستی، صنایع تبدیلی کشاورزی اشاره کرد.

عبدالملکی با بیان اینکه حذف مجوز‌های دست و پا گیر حدود یک ماه و نیم گذشته در ارتباط با آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد شروع شده است، افزود: قبل از این به طور متوسط حدود هشت ماه به طول می‌انجامید، اما اکنون به سه روز کاهش پیدا کرده است و اگر ظرف سه روز همکاران ما بررسی‌ها را انجام ندهند سیستم به طور خودکار مجوز را صادر می‌کند نتیجه این شد که از اول سال تا آغاز کار دولت جدید حداکثر ۳۰ مجوز آموزشگاه صادر شده بود، ولی در همین یک ماه گذشته بیش از ۳۰۰ مجوز صادر شده است.

وی تصریح کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید هر سه ماه یکبار گزارش اشتغال و بیکاری کشور را در جلسه شورای عالی اشتغال کشور ارائه دهد، در این راستا زیست بوم اشتغال ملی در حال فعالیت است و در تلاش هستیم تا با ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف حرکت آن را سریع‌تر کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: یکی از مصوباتی در ارتباط با هدایت نقدینگی به سمت تولید و اشتغال است و بانک مرکزی با همکاری وزارت تعاون، ساز و کار تأمین مالی اشتغال پایدار را جمع بندی و ابلاغ می‌کند؛ البته تاکنون این موارد را نداشتیم؛ سال گذشته شبکه بانکی هزار و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرد که این تسهیلات موجب اشتغال نشده است.

وی عنوان کرد: در سامانه‌ای که ایجاد کردیم یک ستون فقرات با ۲۸ میلیون کد ملی داریم که بخشی از این‌ها بیکار، بخشی شاغل، بخشی ناامید از کار و بخشی با درآمد پایین و یا شاغل بدون بیمه هستند که تمام برنامه‌های اشتغال ما اثر خود را روی این کد‌های ملی می‌گذارد؛ مثلاً در وام‌هایی که به تعدادی از این افراد پرداخت می‌شود وضعیت اشتغال رصد خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: در شرایط کرونا بیش از یک میلیون نفر شغل خود را از دست دادند.

وی در خصوص هدفگذاری برای ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل جدید، گفت: تعدادی از افراد، بیکار مطلق هستند، اگر آن‌ها کاری را آغاز کنند و درآمدی هر چند کم را داشته باشند حرکت آغازینی است و تعدادی از مشاغلی که ایجاد می‌شود از این صنف است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: در تلاش هستیم میزان فرار بیمه‌ای کارفرمایان را کاهش دهیم و تعدادی از مشاغل غیر رسمی را رسمی کنیم، اما بخش قابل ملاحظه‌ای از یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل جدیدی که ایجاد خواهد شد، بیمه خواهد داشت و بخشی از آن خوداشتغالی خواهد بود و نمی‌توانیم آن‌ها را الزام کنیم که خودشان را بیمه کنند.

وی تصریح کرد: هر گونه تغییری در قانون کار نباید به نحوی باشد که مسئله رفاه و امنیت شغلی حدود ۲۴ میلیون نفر شاغلین فعلی را به خطر بیندازد، در این ارتباط بیش از ۸۰ تا ۸۵ درصد کسانی که بیکارند و یا اشتغال ناقص و کم در آمد غیر رسمی دارند، فاقد مهارت هستند.

عبدالملکی اظهار داشت: تحریم‌ها در زمینه اشتغال می‌تواند نقش موثر مثبت داشته باشد، چون منابع ارزی، محدود و واردات، کمتر می‌شود و تمایلات به سمت بازار داخل خواهد بود، قطعا تولیدات داخلی باید تقویت شود و امکان جایگزین تولیدات داخلی با کالا‌های وارداتی، بهتر فراهم است بنابراین انتظار داریم میزان اشتغال، افزایش یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در روستاها، ظرفیت‌های بسیار خوبی برای تولید داریم و در حال تقویت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هستیم تا بتوانیم اشتغال‌های روستایی را نیز بیمه و رسمی کنیم.

وی افزود: برنامه‌هایی را برای بسیج سازندگی، کمیته امداد و بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام راحل، بنیاد علوی و بنیاد مستضعفان و معاون مناطق محروم ریاست جمهوری و نهاد‌هایی مانند آن در نظر گرفتیم که در یک نظام هماهنگ به اشتغال روستایی کمک کند.

عبدالملکی عنوان کرد: در طراحی زیست بوم ملی اشتغال، تکلیفی برای سازمان برنامه و بودجه مصوب شد که اعتبارات حوزه اشتغال با همکاری وزارت کار به عنوان هماهنگ کننده دیگر دستگاه‌ها در حوزه اشتغال، تنظیم شود.

وی ادامه داد: امسال ۳۲ هزار میلیارد تومان در بند الف تبصره ۱۸ برای حوزه اشتغال اعتبارات در نظر گرفته شده بود که عملکرد زیادی نداشت و پیگیر هستیم تا این اعتبارات را فعال و حتما از این ظرفیت بودجه‌ای استفاده کنیم.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر