کد خبر: ۳۹۰۲
۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۰۵:۲۴
بوریس جانسون گفت: قطعا ارزش بررسی را دارد، اما پیچیدگی‌هایی در این میان وجود دارد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفت اینکه بریتانیا می‌تواند بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی به ایران را به‌ صورت نقد پرداخت کند یا خیر، «ارزش بررسی» دارد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، جانسون این سخن را در پاسخ به سوال جرمی هانت، رئیس کمیته امور داخلی پارلمان بریتانیا بیان کرد و گفت که هانت از زمانی که وزیر امور خارجه بود از این موضوع اطلاع داشت.

او اضافه کرد که این موضوع بسیار پیچیده است: «در یک دنیای ایده‌آل بریتانیا آن را پرداخت می‌کند، اما پیچیده‌تر از این‌ها است.»

بوریس جانسون: امکان پرداخت نقدی بدهی ایران برای آزادی نازنین زاغری ارزش بررسی دارد

هانت پرسید: «اگر به‌ دلیل تحریم‌های بین‌المللی نمی‌توانیم پول را از طریق بانک‌ها پرداخت کنیم چرا نتوانیم کاری را اوباما انجام داد، انجام دهیم و پول را به صورت نقد با هواپیما بفرستیم؟»

جانسون در پاسخ گفت که قطعا ارزش بررسی را دارد. اما در عین حال تاکید کرد که پیچیدگی‌هایی در این میان وجود دارد. نخست وزیر بریتانیا تصریح کرد که موارد دیگری نیز وجود دارد که شامل افراد دو تابعیتی می‌شود.

او اضافه کرد که دیدن این اتفاق وحشتناک است و دوست دارد بتواند بگوید نازنین تا کریسمس به خانه خواهد آمد، اما نمی‌تواند این قول را بدهد.

بدهی بریتانیا به ایران به ۴۲ سال قبل و به قرارداد تسلیحاتی لندن و تهران مربوط است که بر اساس این قرارداد، وزارت دفاع بریتانیا ۱۵۰۰ تانک چیفتن و ۲۵۰ خودروی زرهی به ایران دوران پادشاهی پهلوی فروخت.

اما با تغییر حکومت در ایران که در پی انقلاب روی داد، این قرارداد لغو شد. با لغو این قرارداد، ایران خواستار بازپس‌گیری پول‌های خود شد، اما این بدهی تاکنون پرداخت نشده است.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر