کد خبر: ۵۰۶۱
۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۴
از مردم تقاضا داریم که دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند، زیرا باعث افزایش ایمنی بدن می‌شود و دیگر نمی‌خواهیم شاهد موجی از ابتلا، بستری و مرگ و میر در کشور باشیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از مردم تقاضا داریم که دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند، زیرا باعث افزایش ایمنی بدن می‌شود و دیگر نمی‌خواهیم شاهد موجی از ابتلا، بستری و مرگ و میر در کشور باشیم.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از وبدا، بهرام عین اللهی روز سه شنبه در حاشیه نود و پنجمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، با اشاره به انجام واکسیناسیون گسترده در کشور افزود: باید از مردم تشکر کنیم که یک رکورد بسیار خوب خلق کردند.

امروز حدود ۹۰ درصد از جمعیت هدف، دُز اول و حدود ۸۰ درصد نیز دو دُز واکسن کرونا را تزریق کرده اند، البته این عدد متوسط کل کشور است و ممکن است در برخی نقاط بالاتر یا پایین‌تر باشد.

وی تصریح کرد: بیش از ۱۱ میلیون نفر در کشور تاکنون دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند که توانسته چتر حفاظتی را برای مردم ایران ایجاد کند. این روز‌ها در دنیا رکورد‌های گرفتاری با کرونا شکسته شده و حدود ۳۰۸ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده و حدود ۵ و نیم میلیون نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند.

بهرام عین اللهی: از مردم تقاضا داریم که دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند

عین اللهی گفت: با حمایت‌های مردم، نیرو‌های داوطلب، بسیج، کارکنان وزارت بهداشت و سایر دستگاه‌های اجرایی کردند، توانستیم واکسیناسیون را به شکل گسترده در کشور انجام دهیم، اما یک توصیه بسیار مهم برای مردم داریم. هر واکسنی که تزریق کنیم ممکن است تا چندماه به ما ایمنی دهد و مادام العمر نیست و شاید یکی از دلایل گرفتاری دوباره کشور‌های اروپایی علیرغم پوشش بالای واکسیناسیون، پایین آمدن ایمنی بدن باشد.

وی تاکید کرد: از همه خواهش و تقاضا داریم که دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند، چون باعث افزایش ایمنی بدن می‌شود و دیگر نمی‌خواهیم شاهد موجی از ابتلا، بستری و مرگ و میر در کشور باشیم و تنها چیزی که در کنار تشدید رعایت پروتکل‌ها می‌تواند مهم باشد، تزریق دُز سوم واکسن کرونا است. خوشبختانه مراکز واکسیناسیون به اندازه کافی واکسن در اختیار دارند.

اجرای ۹۳ درصدی نسخه نویسی الکترونیک در کشور

وزیر بهداشت در خصوص وضعیت نسخه نویسی الکترونیک گفت: در نسخه نویسی الکترونیک مشکلی از نظر برنامه و بیمه‌ها نداریم، بلکه در حوزه زیرساخت‌ها و اجرا، مشکلاتی داریم و به طور متوسط، ۹۳ درصد نسخه نویسی الکترونیک در کشور اجرایی شده، اما در نقاط مختلف، متفاوت است. در برخی مناطق کامل و در برخی مناطق کمتر اجرایی شده است. یکی از مشکلات ما در تهران است که حدود ۴۳ درصد اجرایی شده است.

عین اللهی افزود: طبق قانون مجلس از اول دی ماه، نسخه نویسی الکترونیک باید انجام می‌شد، اما به دلیل مشکلات مردم، دوباره در ستاد کرونا مصوب شد که تا پایان سال تمدید شود. سعی و تلاش ما این است که نسخه نویسی الکترونیک را به طور کامل اجرا کنیم، چون راهگشا است و در جمع آوری اطلاعات و مصرف منطقی دارو، نقش بسیار مهمی دارد.

برگزاری آزمون دستیاری هر سال در اردیبهشت ماه

وزیر بهداشت همچنین از مشخص شدن زمان آزمون دستیاری خبر داده و گفت: امروز در نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی تصمیم گرفته شد که آزمون دستیاری هر ساله در اردیبهشت ماه برگزار شود و متقاضیان از حالا باید این را بدانند و خودشان را برای آزمون در اردیبهشت ۱۴۰۱، آماده کنند.

عین اللهی اظهار کرد: جلسه امروز شورای آموزش پزشکی و تخصصی که بالاترین شورای تصمیم گیرنده در مورد مسائل آموزشی کشور است با حضور روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشکده‌های پزشکی برگزار شد و این شورا در مورد رشته‌های تخصصی، فلوشیپ و فوق تخصصی تصمیم گیری می‌کند.

وی افزود: تصمیمات شورای آموزش پزشکی و تخصصی، قانونی و برای همه دانشگاه‌های علوم پزشکی، لازم الاجرا است. با اقدامات انجام شده قبل از برگزاری این نشست، مواردی از جمله راه اندازی رشته‌های جدید فوق تخصصی و فلوشیپ در شورای معین مطرح و در جلسه شورای آموزش پزشکی و تخصصی، تصمیم گیری نهایی می‌شود.

وزیر بهداشت با اشاره به مشارکت گسترده و کامل روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشکده‌های پزشکی سراسر کشور، گفت: اولین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی در دولت سیزدهم، امروز تشکیل شد و درخصوص موضوعاتی از جمله مقاطع جدید رشته‌های تخصصی، فوق تخصصی و فلوشیپ تصمیم گیری شد.

عین اللهی تاکید کرد: در کشور تمامی رشته‌های تخصصی، فلوشیپ و فوق تخصصی دنیا وجود دارد که باعث افتخار است که در تمام رشته ها، نیرو تربیت می‌کنیم و به مردم، خدمت رسانی می‌کنند. یکی از مسائل مهم برای گروه پزشکی، آزمون پذیرش دستیاری است که در این امتحان معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر شرکت می‌کنند که حدود ۳ تا ۴ هزار نفر، پذیرفته می‌شوند.

وی ادامه داد: در مورد رفرنس‌های آزمون دستیاری نیز روال، تصمیم هیات ممتحنه و اعضای بورد است و حتما رفرنس‌ها باید از قبل اعلام شده باشد تا متقاضیان بتوانند خودشان را برای آزمون، آماده کنند که این مورد نیز توسط شورای آموزش پزشکی و تخصصی اعلام خواهد شد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: یکی از تصمیمات خیلی مهم که در جلسه امروز گرفته شد، در مورد هیات ممتحنه بورد کشوری بود. در دنیا یک گروه بسیار دانشمند در هر رشته هستند که به آن‌ها گروه بورد می‌گوییم و این گروه ها، کشوری هستند که از همه دانشگاه‌های کشور، در این گروه حضور دارند و در وزارت بهداشت نیز این رویه وجود داشته، اما امروز تصمیم گرفته شد که بورد در سطح کشوری با حضور دانشمندان برتر کشور تشکیل شود و امتحانات را هر ساله در بورد برگزار کنند و این می‌تواند شاخص خیلی مهمی برای ایران باشد، چون مدارک تحصیلی کشور ما در بسیاری از کشور‌های دنیا، قابل قبول است و سازمان جهانی آموزش پزشکی، مدارک پزشکی ایران را اعتباربخشی کرده است.

عین اللهی یادآور شد: یکی از نکاتی که امروز در جلسه مطرح و تصویب شد، این بود که متاسفانه ظرفیت‌های اعلامی از سوی وزارت بهداشت، تکمیل نمی‌شد و یکی از مصوبات این بود که متقاضیان آزمون دستیاری در امتحان ورودی، در یک آزمون با ضرایب مشخص و نه در آزمون‌های متعدد، شرکت کنند و متقاضیان مجاز خواهند بود که در ۱۰۰ رشته محل، انتخاب رشته کنند.

تربیت نیرو با توجه به ظرفیت و زیرساخت دانشگاه‌ها

وی گفت: در آزمون دستیاری سال گذشته حدود یکهزار نفر، پذیرفته نشدند که در مرحله تکمیل ظرفیت حدود ۲۶۰ نفر، پذیرفته شدند؛ هدف ما این است که ظرفیت دانشگاه‌ها را باتوجه به زیرساخت‌های آنها، تکمیل کنیم. در رشته‌های تخصصی به ویژه جراحی باید به اندازه‌ای نیرو تربیت کنیم که بتوانیم زیرساخت‌های آن را فراهم کنیم. ما با حداکثر زیرساخت ها، این اقدام را خواهیم کرد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر