کد خبر: ۵۱۶۲
۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۵
ما می‌خواهیم به سمت دریافت مالیات از فراریان مالیاتی، مودیان جدید و کسانی که بیشتر از چند هزار نفر نمی‌شوند درآمد مالیاتی را محقق کنیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: ما می‌خواهیم به سمت دریافت مالیات از فراریان مالیاتی، مودیان جدید و کسانی که بیشتر از چند هزار نفر نمی‌شوند، اما با داشتن درآمد‌های بالا بیرون از تور شناسایی سازمان امور مالیاتی قرار دارند و یا از طرق روابط فسادآلود، مالیات خود را نپرداخته و خود را ایمن می‌کردند، درآمد مالیاتی را محقق کنیم.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از خانه ملت، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه نشست امروز عصر کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ با حضور در جمع خبرنگاران گفت: منابع درآمدی دولت از محل درآمد‌های مالیاتی، گمرکی، فروش اموال و اوراق در جلسه امروز بررسی و به سوالات نمایندگان در این خصوص پاسخ داده شد.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر با اوج گرفتن تحریم‌ها، سهم درآمد‌های وصولی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی افزایش یافته، بر این اساس نمایندگان سوالاتی را پیرامون میزان تحقق پذیری درآمد‌های پیش‌بینی شده در بودجه سال آینده مطرح کرده که پاسخ دادیم و امیدواریم در جمع‌بندی کمیسیون تلفیق بتوانیم بودجه واقع‌بیانیه و نزدیک به پیشنهادات کارشناسانه و واقع گرایانه را مطرح کنیم و بودجه سال ۱۴۰۱ تصویب شود.

خاندوزی تصریح کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی تلاش دارد تا به سهم خود در بودجه سال آینده کسری تراز عملیاتی را کاهش دهد، کسری که موجب فاصله میان میزان خرج جاری، حقوق و دستمزدها، حقوق بازنشستگان و یارانه‌ها با میزان درآمد‌های جاری دولت و نه درآمد‌های نفتی و استقراض می‌شود.

وزیر اقتصاد: به دنبال فراریان مالیاتی هستیم

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: تلاش داریم تا با کاهش میزان کسری بودجه در سال آینده میزان فشار به سفره مردم، ایجاد تورم و پیام‌های نامناسب را کاهش دهیم و آن را کمتر از سال گذشته در نظر بگیریم.

البته وضعیت مطلوبی وجود ندارد، با توجه به اینکه تنها حدود ۴ ماه از آغاز دولت سیزدهم گذشته و باید در سال آینده میزان کسری بودجه کمتر شود، اما به قدر گام اول دولت در اولین بودجه سنواتی خود تلاش شده تا کسری بودجه و فشار ناشی از آن مهار شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه با وجود تعیین ۶۴۴ هزار میلیارد تومان درآمد‌های وزارت اقتصاد، شما چه برنامه‌ای برای تحقق آن دارید، گفت: بخشی از درآمد‌ها به تغییر نحوه محاسباتی درآمد‌های ناشی از حقوق گمرکی یا واردات در بودجه باز می‌گردد. در سال آینده به جای محاسبه حقوق گمرکی با دلار ۴۲۰۰ تومانی با دلار نرخ ETS محاسبه خواهد شد و این منابع درآمدی جدید محسوب می‌شود.

خاندوزی بیان کرد: اما بخش دیگری از تحقق منابع درآمدی به کوشش و تلاش مالیاتی که دولت می‌خواهد، انجام دهد باز می‌گردد، زیرا در سال آینده ۵ درصد نرخ مالیات برای شرکت‌های تولیدی کاهش یافته و یک درصد سهم دولت نیز کاهش و بر سهم شهرداری‌ها اضافه شده است، در این میان هنر ما در وزارت امور اقتصادی باید کاهش فشار بر اقشار تولیدکننده، حقوق‌بگیران، اصناف و کسبه و گروه‌هایی که شفاف مالیات خود را پرداخت می‌کنند، باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: ما می‌خواهیم به سمت دریافت مالیات از فراریان مالیاتی، مودیان جدید و کسانی که بیشتر از چند هزار نفر نمی‌شوند، اما با داشتن درآمد‌های بالا بیرون از تور شناسایی سازمان امور مالیاتی قرار دارند و یا از طرق روابط فسادآلود، مالیات خود را نپرداخته و خود را ایمن می‌کردند، درآمد مالیاتی را محقق کنیم.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر