کد خبر: ۵۲۶۳
۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۷
تا یک ماه آینده ممنوعیت و محدودیت صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه برطرف خواهد شد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: بازدید از بستر‌های تولیدی در ایران توسط روسیه تا ۱۰ روز آینده انجام و تا یک ماه آینده ممنوعیت و محدودیت صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه برطرف خواهد شد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایانا، شاهپور علایی مقدم در رابطه با رفع مشکلات صادراتی با روسیه اظهار کرد: طی جلسات و مذاکراتی که با روسیه، سرویس فدرال مواد بهداشتی و گیاهی و دامی روسیه و سرویس فدرال حمایت از مصرف کنندگان این کشور داشتیم و با توجه به تغییر پروتکلی که انجام شده بود، مقرر شد طی مدت ۲۰ روز که روسیه در تعطیلات ماه ژاونویه است، ایران بستر‌های تولید، تولیدکنندگان و سمومی که در کشور برای تولیدات سبزی و صیفی و عمدتا در گلخانه‌ها استفاده می‌شود را برای روسیه ارسال کند.

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه تا یک ماه آینده برداشته می‌شود

وی افزود: تیم ایران هم ۲۵ روز پیش سفری را به روسیه داشت که در این کشور مقرر شد پس از تعطیلات ژانویه تیم روسیه از گلخانه‌ها و تولیدات در ایران بازدید کنند؛ امروز جلسه‌ای را با سرویس فدرال و رئیس سازمان حفظ نباتات روسیه داشتیم و توافق شد تا در اولین فرصت بازدید از بستر‌های تولید در ایران انجام شود.

علایی مقدم خاطرنشان کرد: روسیه اعلام آمادگی کرده تا پس از این بازدید کلیه محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی را که به دلیل تغییر پروتکل ایجاد شده است از میان بردارد.

وی افزود: ایران و روسیه دو تفاهم نامه را با هم خواهند داشت که در سفر رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی به این کشور به امضا خواهد رسید که این تفاهم نامه‌ها در رابطه با نحوه مدیریت و استفاده از آفت کش‌ها و تبادل اطلاعات قرنطینه‌ای میان دو کشور است و متن این تفاهم نامه‌ها امروز نهایی شده است و در این سفر، به امضای وزرای کشاورزی دو کشور خواهد رسید.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: ما مشکلی برای صادرات به کشور‌های دیگر نداریم و نسبت به ماه گذشته حدود ۱۲ هزار تن افزایش صادرات به کشور‌های هدف را داشته‌ایم.

وی، با بیان این که دو محصول ایرانی توسط روسیه با ممنوعیت و محدودیت صادرات مواجه هستند، افزود: فلفل دلمه‌ای و سیب دو محصول محدود شده توسط روسیه هستند که درخصوص سیب پس از بازدید از سردخانه‌های ما و در بحث فلفل دلمه‌ای پس از بازدید از گلخانه ها، این ممنوعیت و محدودیت برطرف خواهد شد.

علایی مقدم گفت: بازدید از بستر‌های تولیدی در ایران تا ۱۰ روز آینده انجام و تا یک ماه آینده ممنوعیت و محدودیت صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه برطرف خواهد شد.

وی در رابطه با اخبار منتشر شده از معدوم سازی فلفل دلمه‌ای ایران در جمهوری آذربایجان، با بیان این که این اخبار منبع موثقی ندارد و در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود، عنوان کرد: ممنوعیت یا بازگشت محصولات تابع پروتکل‌هایی است و اگر محصولی به کشور بازگردانده شود باید تابع شرایط قرنطینه‌ای باشد؛ روز گذشته در نامه‌ای که به مراکز قرنطینه‌ای در پایانه‌های مرزی کشور با جمهوری آذربایجان ابلاغ شد، هیچ گونه گزارشی مبنی بر برگشت محصولات کشاورزی از کشور آذربایجان گزارش نشده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: درخصوص امحای محصولات هم با حفظ نباتات آذربایجان مکاتبه داشتیم، هیچ گونه گزارشی مبنی بر ویروسی بودن محصول ایران ارائه نشده است و این اخبار را کاملا تکذیب می‌کنیم.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر