کد خبر: ۸۰۲۳
۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۴
«مهیار تقی خانی» بر اساس مستندات و ضوابط و شرایط قانونی، فاقد شرایط لازم و مدارک قانونی معتبر برای اطلاق عنوان خبرنگار جهت فعالیت رسانه‌ای است.

جابری انصاری گفت: رعایت قانون و احراز ضوابط موضوعه، مبنای اطلاق عنوان خبرنگاری و بهره مندی از حمایت‌های عرصه مطبوعات است.

به گزارش اکوپل نیوز، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با اشاره به اخبار منتشره در فضای مجازی مبنی بر محکومیت قضایی فردی (مهیار تقی خانی) که مدعی خبرنگاری و فعالیت حرفه‌ای در حوزه مطبوعات و خبرنگاری البرز است، توضیحاتی را ارائه کرد.

او گفت: پیرو خبر منتشره مبنی بر رسیدگی قضایی به تخلف فردی که در فضای مجازی، از وی به عنوان خبرنگار توصیف شده به اطلاع عموم می‌رساند؛ فرد مذکور بر اساس مستندات و ضوابط و شرایط قانونی، فاقد شرایط لازم و مدارک قانونی معتبر برای اطلاق عنوان خبرنگار جهت فعالیت رسانه‌ای است و همانگونه که طی استعلام صورت گرفته از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز انجام شد، نامبرده فاقد سابقه اطلاعات و ثبت نام در سامانه جامع رسانه‌ای کشور و یا خانه مطبوعات البرز بوده است.

اداره ارشاد البرز: فعالیت «مهیار تقی خانی» در عرصه خبرنگاری غیرقانونی بوده است

جابری انصاری گفت: بر اساس مقررات ناظر بر فعالیت در مطبوعات، شرایط ثبت نام خبرنگاری و صدور کارت خبرنگاری بدین شرح است که متقاضیان باید ابتدا در سامانه جامع رسانه‌ای کشور ثبت نام انجام دهند و پس از آن در خانه مطبوعات استان به عنوان تنها تشکل صنفی رسانه‌ای نیز ثبت نام و عضویت داشته باشند و کارت خبرنگاری برای ایشان صادر شود که بر همین اساس از خانه مطبوعات البرز نیز استعلام به عمل آمد و نتیجه آن بیانگر هرگونه سابقه مشارالیه در خانه مطبوعات البرز است.

او می‌گوید: علاوه بر موارد فوق، باید از سوی مرجع رسانه ای، برای فردی که عنوان خبرنگار به وی اطلاق می‌شود، حق بیمه رسانه‌ای واریز شود که بازهم درخصوص نامبرده، هیچیک از موارد فوق، صورت نگرفته است.

جابری انصاری در مورد انتشار تصویر کارتی از نامبرده به عنوان خبرنگار روزنامه عصر توسعه در فضای مجازی گفت: مدیران روزنامه مذکور باید به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز توضیحات لازم را ارائه کنند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز افزود: فعالان رسانه‌ای و خبرنگاران بر اساس قوانین نظام جامع رسانه‌ای در هر منطقه و استان محل فعالیت خود، می‌بایست از مجرای خانه مطبوعات به عنوان تشکیلات صنفی مورد وثوق، اقدام به احراز هویت و اعتبار سنجی کنند.

وی ادامه داد: خبرنگاران در واقع نمایندگان رسانه‌های خود بوده و هرگونه اظهار نظر و فعالیت خبری آن‌ها به لحاظ حقوقی متوجه مدیران رسانه نیز می‌شود و بر همین اساس مدیران مسوول بایستی در این زمینه مراقبت و پاسخگویی لازم را داشته باشند.

این مقام مسئول تاکید کرد: افرادی که به عنوان خبرنگار آزاد نیز میخواهند در فضای رسانه‌ای به انتشار خبر اقدام کنند بایستی حتما در سامانه جامع رسانه‌ای و مراجع رسمی ثبت نام و مجوز فعالیت کسب کنند در غیر اینصورت اطلاق آن‌ها بعنوان خبرنگار، می‌تواند موجب تبعات شود.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر