کد خبر: ۸۴۰۴
۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۹
کنسرت همایون شجریان با بلیت‌فروشی برای ۳۰ اجرا و سه بار تمدید، رکورد برگزاری کنسرت‌های موسیقی را پس از چهار سال در ایران شکست.

کنسرت همایون شجریان با بلیت‌فروشی برای ۳۰ اجرا و سه بار تمدید، رکورد برگزاری کنسرت‌های موسیقی را پس از چهار سال در ایران شکست.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، از اواخر سال ۱۳۹۸ به دلیل شیوع کرونا و ممنوع شدن برنامه‌های حضوری برای پیشگیری از شیوع این بیماری، امکان برگزاری کنسرت‌های موسیقی در کشور وجود نداشت، برخی از خوانندگان طی دو سال اخیر به خصوص خوانندگان موسیقی سنتی همچون همایون شجریان، علیرضا قربانی، شهرام ناظری و محمد معتمدی برنامه‌هایی را در خارج از کشور برگزار کردند، هر چند برخی نیز با کنسرت‌های مجازی میزبان علاقه‌مندان بودند.

از دی ماه سال گذشته با بهبود شرایط شیوع کرونا و واکسیناسیون عمومی، امکان برگزاری کنسرت‌های موسیقی با ۵۰ درصد ظرفیت سالن‌ها و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی امکانپذیر شد، با این وجود برگزاری تعداد کنسرت‌های موسیقی سنتی در مقایسه با کنسرت‌های موسیقی پاپ بسیار اندک بود.

همایون شجریان رکورد شکست

امسال به خصوص پس از عید سعید فطر، کنسرت‌های خوانندگان موسیقی سنتی از جمله علیرضا قربانی، سالار عقیلی و شهرام ناظری نیز در داخل کشور برگزار شد، اما بسیاری از این کنسرت‌ها در شهرستان‌ها میزبان علاقه‌مندان بود.

همایون شجریان از اواخر سال گذشته و همزمان با آغاز قرن جدید کنسرت‌هایی را با همراهی گروه سیاوش در کشور‌های بلژیک، فرانسه و هلند اجرا کرد، همچنین ۱۲ اردیبهشت امسال نیز با همراهی این گروه موسیقی کنسرتی را در دبی اجرا کرد. گروه سیاوش به سرپرستی و خوانندگی همایون شجریان از جمله مجموعه‌های شناخته شده موسیقی ایرانی طی سال‌های گذشته است.

شجریان ۲۲ اردیبهشت امسال در نشست خبری و آیین رونمایی از آلبوم موسیقی گاه فراموشی وعده داده بود که تیرماه امسال کنسرتی را در تهران برگزار خواهد کرد که این وعده نیز محقق و مقرر شد کنسرت این خواننده موسیقی سنتی با عنوان به رنگ صدا همراه با ارکستر سیاوش به رهبری آرش گوران در سالن وزارت کشور روی صحنه برود.

ابتدا مقرر شد کنسرت به رنگ صدا یکم، دوم، سوم، پنجم و ششم تیرماه برگزار شود، ۲۲ خرداد فعالیت سامانه فروش بلیت از طریق سایت تیوال آغاز شد، این سایت در ساعات اولیه به دلیل استقبال علاقه‌مندان، از دسترس خارج شد و در این باره اعلام کرد: «به دلیل استقبال بسیار بالا فروش این برنامه موقتا متوقف شد، اطلاعات تکمیلی به زودی اعلام می‌شود.» بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی ضمن ابراز گلایه از مشکلات سایت تیوال اعلام کردند که موفق به خرید بلیت کنسرت نشدند.

شجریان در صفحه شخصی خود در فضای مجازی اعلام کرد که کنسرت به غیر از روز‌های یک، ۲، سه، پنج و ۶ تیرماه که شروع مجدد ارائه بلیت آن‌ها متعاقباً اعلام خواهد شد، با تمدید روز‌های بیشتر کنسرت، تاریخ‌های ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۷، ۱۸ و ۱۹ تیرماه نیز برای حضور علاقه‌مندان به آن‌ها اضافه خواهد شد.

۲۴ خرداد تمامی بلیت‌های ۱۱ روز اعلام شده برای برگزاری کنسرت موسیقی به رنگ صدا به پایان رسید و رکوردی برای شجریان به ثبت رسید؛ فروش اکثر بلیت‌های ۱۱ سانس کنسرت (بیش از ۳۰ هزار بلیت) ظرف مدت چهار ساعت بی‌سابقه بود.

پس از نخستین تمدید به رنگ صدا به دلیل استقبال علاقه‌مندان و اتمام فروش بلیت، کنسرت برای بار دوم، روز‌های ۲۱ تا ۲۶ تیرماه تمدید و مقرر شد به رنگ صدا، ۱۷ روز در سالن وزارت کشور برگزار شود.

این کنسرت به دلیل استقبال علاقه‌مندان و اتمام فروش بلیت، برای سومین بار و ۱۳ اجرای دیگر تمدید شد و شجریان ۲۷ خرداد در صفحه شخصی خود در فضای مجازی با اعلام این خبر نوشت: «عزیزان گرامی کنسرت برای ۱۳ اجرای دیگر تمدید شد. ۵، ۶، ۱۰، ۱۷، ۱۹، ۲۲ و ۲۵ تیر (سانس دوم). ۲ مرداد (سانس اول و دوم). ۳، ۴ مرداد (سانس اول). ۵ مرداد (سانس اول و دوم). سانس اول ساعت ۱۸:۳۰ و سانس دوم ساعت ۲۲ است.

عزیزان می‌توانند برای تهیه بلیت روز یکشنبه ۲۹ خرداد به سایت تیوال مراجعه کنند.» در نهایت مجموع اجرای کنسرت شجریان پس از چهار سال به عدد ۳۰ رسید و این آمار در سال‌های اخیر برای برگزاری کنسرت به خصوص پس از شیوع کرونا بی‌سابقه است.

بهای بلیت کنسرت به رنگ صدا، ۱۲۰ تا ۳۹۵ هزار تومان است، اما بنا بر اعلام بعضی از سایت‌های خبری بلیت این کنسرت سر از بازار سیاه درآورد؛ این ماجرا به دلیل استقبال فراوان مخاطبان از این کنسرت رخ داده است. در یکی از وب‌سایت‌های خرید و فروش آنلاین، چند آگهی با قیمت توافقی و یک آگهی با قیمت یک میلیون تومان اعلام شده بود. یک آگهی، قیمت سه بلیت جایگاه E همکف را ۳ میلیون تومان اعلام کرده بود، این در حالی است که این بلیت‌ها ۳۰۰هزار تومان خریداری شده بودند البته وب‌سایتی که بلیت‌های بازار سیاه از آن سردرآورده بود. به دلیل آنچه حمایت از کاربران دانست، این آگهی را حذف کرد.

استقبال حدود ۱۷۰۰ دانشجو از کنسرت «به رنگ صدا»

در کنسرت به رنگ صدا، جایگاه VIP به صورت رایگان به دانشجویان اختصاص داده شده است و در این زمینه اعلام شده بود؛ دانشجویان می‌توانند در صورت تمایل، شماره دانشجویی خود را به شماره ۲۰۰۰۹۰۹۰ ارسال کنند. چنانچه درخواست‌های رسیده بیش از گنجایش جایگاه مذکور باشد، انتخاب به قید قرعه انجام خواهد شد.

شجریان در صفحه شخصی خود در فضای مجازی در این باره اعلام کرده بود: «دانشجویان محترم قرعه‌کشی جایگاه VIP برای ۱۷ اجرای تیرماه در ساعت ۱۸ روز چهارشنبه ۲۵ خرداد بین ۱۶۷۵۴۸ کد دانشجویی غیرتکراری ارسالی به سرشماره ۲۰۰۰۹۰۹۰ انجام شد. به اطلاع می‌رساند تیم اجرایی کنسرت از طریق سرشماره ۲۰۰۰۹۰۹۰ مراحل دریافت بلیت رایگان را به برندگان اعلام خواهد کرد.»

آزاد میرزاپور (عود و سه تار)، مهیار طریحی (سنتور)، مهرزاد اعظمی‌کیا (کمانچه)، حسین رضایی‌نیا (دف، طبل باس، بندیر، شیکر)، همایون نصیری (بندیر باس، کاخن، کوزه، اسنیر، درام، راید،‌های هت)، آیین مشکاتیان (تنبک، کوزه، کاخن)، ویلن یک؛ میثم مروستی، پدرام فریوسفی، دانیال جورابچی و فرشاد شیرانی، ویلن دو؛ نیلوفر محبی، آرمین قضاتی، علیرضا چهره قانی و بهار فلسفی، ویلن آلتو؛ مازیار ظهیرالدینی، پیمان ابوالحسنی و پرهام میلانی، ویلنسل؛ مهدی عبدی، یاسمن کوزه‌گر، هادی اسماعیلی (کنترباس) و امیر دارابی (پیانو) نوازندگان ارکستر به رنگ صدا هستند.

سحر فروزان مدیر برنامه، غلامرضا صادقی صدابردار، رضا موسوی طراحی و کارگردانی صحنه، مصطفی طباطبایی و گروه همراه ساخت و اجرای دکور، محمد صیدآبادی طراح نور، اجرای نور؛ گروه نور تالار، آیدا آب‌پرور تولید تصاویر، خشایار لهراسبی طراحی و ساخت ویدیوکلیپ دیار عاشقی‌هایم، اجرا و مپینگ؛ آیدین کشاورز به همراهی تیم مپینگ، شیما میرحمیدی طراح لباس، کامیار مینوکده عکس از دیگر عوامل این کنسرت هستند.

«همایون شجریان» رکورد شکست

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر