کد خبر: ۸۹۲۹
۳۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۳
در طرح دارویار بیمه‌ها تقویت شده است از این رو هیچ گونه افزایشی در قیمت دارو‌های مورد نیاز مردم رخ نمی‌دهد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در طرح دارویار بیمه‌ها تقویت شده است از این رو هیچ گونه افزایشی در قیمت دارو‌های مورد نیاز مردم رخ نمی‌دهد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از ایرنا، بهرام عین اللهی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از شرکت داروسازی ثامن مشهد در جمع خبرنگاران افزود: از طریق طرح دارویار، پوشش دارویی افزایش یافته و ۴۶۰ قلم داروی پرمصرف که زیر پوشش بیمه‌ها نبوده را شامل شده است.

وی ادامه داد: افزایش پوشش دارویی حتی در برخی اقلام دارویی منجر به کاهش قیمت شده است و آنچه در موضوع تامین دارو اهمیت دارد این که مردم حتما از بیمه‌های خود در این مورد استفاده کنند.

وزیر بهداشت: قیمت دارو تغییر نمی کند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که بیمه، وسیله‌ای برای کاهش هزینه‌های بیماران است گفت: مکانیسمی فراهم شده است که اقلام دارویی از طریق بیمه در دسترس مردم قرار گیرد از این رو توصیه می‌شود شهروندان از بیمه‌ها استفاده کنند.

عین اللهی با اشاره به این که صدور نسخه الکترونیکی در کشور پیشرفت خوبی داشته است افزود: در شورای عالی بیمه مصوب شد هر فردی که در نسخه الکترونیکی سابقه داشته باشد می‌تواند تا ۲ نوبت بدون نسخه قبلی به داروخانه مراجعه و داروی خود را دریافت کند.

وی ادامه داد: همچنین در شورای عالی بیمه مصوب شد تا سه ماه تمامی مردم حتی افرادی که در حوزه بیمه اقدامی نکرده اند زیر پوشش بیمه قرار گیرند و تاکنون با بودجه ۶۰ هزار میلیارد ریالی مجلس شورای اسلامی ۶ میلیون نفر به صورت رایگان بیمه شده اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود یک میلیون شهروندی که تاکنون برای پوشش بیمه‌ای اقدامی نکرده اند تا سه ماه بیمه آن‌ها رایگان است تا در این فرصت به دفاتر پیشخوان مراجعه و آزمون وسع انجام دهند و بیمه خود را قطعی کنند.

در خصوص تامین دارو و واکسن در اوجگیری‌های احتمالی کرونا نگرانی نداریم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا گفت: به هیچ وجه کمبود اقلام دارویی و واکسن در موج بعدی کرونا وجود ندارد و تنها نگرانی ما عدم اقدام برخی شهروندان به تزریق واکسن و کاهش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی است.

عین اللهی با بیان این که امکانات و تجربه درمان کرونا در کشور فراوان است افزود: هم اینک ۱۰ درصد تخت‌های بیمارستانی و ۲۰ درصد تخت‌های آی. سی. یو به بیماران کرونایی اختصاص دارد و عمده ظرفیت، خالی است که امید است با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و واکسیناسیون به موقع ظرفیت خالی مراکز درمانی تکمیل نشود.

وی ادامه داد: توصیه می‌شود بیماران کرونایی یک هفته قرنطینه شوند و در منزل استراحت کنند چرا که حضور آن‌ها در اجتماع و دید و بازدید‌های خانوادگی علاوه بر این که عملی غیر اخلاقی است سبب انتشار ویروس می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با فعالیت‌های این وزارتخانه و بخش‌های مختلف، ۶ واحد تولید واکسن در کشور فعال است و نیازی به واردات واکسن نداریم.

عین اللهی افزود: امروز علاوه بر توان تولید واکسن به اندازه کافی، ۴۰ میلیون واحد واکسن ذخیره داریم که در کل کشور توزیع و بخشی از آن در انبار‌ها ذخیره شده است.

وی ادامه داد: در ملاقات با وزیران بهداشت سایر کشور‌ها امکان صادرات واکسن به کشور‌های آفریقایی و برخی کشور‌های دیگر هم فراهم است و نیز پنج میلیون واکسن آماده اهدا داریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یکی از علل تداوم کرونا در جهان نابرابری در فرایند واکسیناسیون است برای نمونه میانگین واکسیناسیون در کشور ما ۷۶ درصد است، اما در برخی کشور‌های آفریقایی این میزان ۶ درصد است که سبب شده ویروس همچنان فعال باشد.

عین اللهی با اشاره به ظرفیت شرکت‌های داروسازی افزود: طرح دارویار و حمایت دولت از صنایع دارویی موجب شکوفایی این واحد‌ها شده است و نیز شرکت‌ها نسبت به تامین مواد اولیه دارویی خود اقدام و اختلاف قیمت را دولت و بیمه‌ها پرداخت می‌کنند.

وی ادامه داد:یکی ار افتخارات کشور پیشرفت‌های زیاد در صنایع دارویی با وجود تحریم‌ها بوده است و در این مسیر با تلاش دانشمندان، محققان و مدیران علاقه‌مند به سمت خودکفایی حرکت کرده‌ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اینک ۴۵ درصد داروی کشور را بخش خصوصی تولید می‌کند که با حمایت از این شرکتها، علاوه بر تامین نیاز‌های داخلی، صادرات به کشور‌های منطقه مورد توجه قرار گرفته است.

عین اللهی افزود: شرکت داروسازی ثامن از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که با کیفیت‌ترین سرم‌های جهان و انواع سرم‌ها با حجم زیاد را تولید می‌کند و امروز از چند نمونه تولیدات این شرکت برای نخستین بار در کشور بهره برداری شد.

در طرح دارویار یارانه دارو‌ها به انتهای زنجیره منتقل می‌شود و از طریق بیمه‌ها به مصرف‌کننده نهایی تخصیص می‌یابد. این اقدام در راستای سیاست‌های کلی نظام سلامت مبنی بر مدیریت منابع از طریق نظام بیمه‌ای صورت می‌گیرد.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر