کد خبر: ۸۹۷۰
۰۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۱
دنیا منتظر تکمیل زیرساخت‌های کشورمان نمی‌ماند و باید تمام دستگاه‌های ذی ربط به ویژه وزارت راه و شهرسازی در هم افزایی با یکدیگر در مسیر احیای کریدور شمال ـ جنوب گام برداریم.

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مراسم تکریم و معارفه رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه این منطقه آزاد با وجوه ارزشمند متعدد و ظرفیت ویژه خود از مناطق آزاد پر ظرفیت کشور محسوب می‌شود، گفت: قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال ـ جنوب و ظرفیت مبادله کالا با کشور‌های حاشیه دریای خزر و اوراسیا از ظرفیت‌های ویژه این منطقه محسوب می‌شود که باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از فرینا، سعید محمد با انتقاد از عدم پرداخت بایسته به ظرفیت‌ها و فرصت‌های کریدور شمال ـ جنوب، افزود: فعال سازی این مسیر ترانزیتی معطوف به رفع دو حلقه مفقوده‌ای است که در حال تکمیل و رفع است. سرعت بخشیدن به فرآیند تکمیل و اتصال منطقه آزاد انزلی به خط ریل، باعث رونق و افزایش حجم ترانزیت کالا از این مسیر می‌شود و این در حالی است که هنوز بنادر این منطقه به خط ریلی وصل نبوده، اما بخش اعظم کالا‌های اساسی کشور از این طریق وارد می‌شود.

وی، افزایش نقل و انتقال کالا را زمینه ساز رونق فضای کسب و کار، اشتغالزایی بیشتر و درآمد‌های عمومی مردم استان و شکوفایی گیلان اعلام کرد و افزود: در مذاکرات صورت گرفته با نماینده ویژه پوتین بر اهمیت و عزم جدی دو کشور در مسیر فعال سازی سریعتر کریدور شمال ـ جنوب تأکید و در این راستا با همکاری منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان گام‌های خوبی به منظور احیای مسیر ترانزیتی فوق برداشته شده است.

سعید محمد: دنیا منتظر تکمیل زیرساخت‌های ترانزیتی کشورمان نخواهد ماند

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با تأکید بر اینکه دنیا منتظر تکمیل زیرساخت‌های کشورمان نمی‌ماند و باید تمام دستگاه‌های ذی ربط به ویژه وزارت راه و شهرسازی در هم افزایی با یکدیگر در مسیر احیای کریدور شمال ـ جنوب گام برداریم؛ به عملکرد مدیرعامل پیشین منطقه آزاد انزلی پرداخت و گفت: اکبری مقدم فعالیت‌های خوبی را در حوزه تکمیل طرح ملی اتصال این منطقه به خط ریل سراسری و اسکله‌های بندر کاسپین انجام داده و برهمین اساس منطقه آزاد انزلی در زمینه‌های صنعتی و حمایت از تولید و صادر کنندگان از بهترین مناطق آزاد کشور محسوب می‌شود.

سعید محمد با اشاره به اینکه کمبود زمین در منطقه آزاد انزلی از مهمترین مشکلات این منطقه در مسیر جذب سرمایه گذار است، اظهار داشت: در همین راستا طرح الحاق شهرک صنعتی سفید رود، فرودگاه رشت و نقاط دیگر به صورت منفصل به منطقه آزاد انزلی به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

وی ارتقای جایگاه صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات شیلاتی و کشاورزی با توجه به ظرفیت‌های استان گیلان، بهمراه صنایع دریا محور و ترانزیت را از مهمترین اولویت‌های منطقه آزاد انزلی اعلام نمود و افزود: به منظور تسهیل و گسترش مبادلات تجاری، تأسیس بانک فرامرزی و بورس بین الملل به عنوان ظرفیت جدید در اختیار فعالین اقتصادی قرار می‌گیرد و ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشور‌های حاشیه دریای خزر به ویژه روسیه در دستور کار قرار دارد.

مشاور رییس جمهور با اشاره به نقش کارآمدی، همدلی و انسجام در نیروی انسانی در مسیر شکوفایی مناطق آزاد، هم افزایی با منابع مدیریتی استان را زمینه ساز توفیق بیش از پیش این مناطق بیان کرد و گفت: هم اکنون همدلی خوبی مابین مسئولین اجرایی و نمایندگان استان گیلان در ارتباط با منطقه آزاد انزلی وجود دارد.

سعید محمد، با قدردانی از زحمات اکبری مقدم، نظم و انظباط سازمان منطقه آزاد انزلی و پیگیری پروژه‌های برجای مانده و مسائل حقوقی که گریبان منطقه را گرفته بود را از مهمترین ویژگی‌های وی عنوان کرد و در خصوص انتصاب عیسی فرهادی به عنوان رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی تأکید کرد: انتخاب مدیری با توانمندی‌های ملی با عنایت به حساسیت‌های این منطقه، در دستور کار قرار داشت و باید باید هر روز با یک گام رو به جلو برای کشور و فرزندان این سرزمین برداریم.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر