کد خبر: ۹۱۳۰
۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۷
عضو هیئت رئیسه مجلس:
این بیانیه نشان داد میرحسین موسوی همچنان بر مواضع غیرمنطقی و غیراصولی خود علیه جمهوری اسلامی ایران پافشاری دارد.

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: اصلاحات شفاف‌سازی کند که راه خود را از میرحسین جدا خواهد کرد یا از او حمایت می‌کند، البته اگر عقلانیتی داشتبه باشند باید نسبت به اعلامیه اخیر اعلام برائت کنند.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از مهر، احمد نادری در رابطه با بیانیه اخیر میرحسین موسوی و حرمت‌شکنی او نسبت به مدافعان حرم گفت: این بیانیه بار دیگر نشان داد سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حصر میرحسین موسوی و عدم محاکمه او بسیار رئوفانه بوده و نظام از سال ۸۸ تاکنون با رأفت تمام و کمال با وی برخورد کرده است.

وی تأکید کرد: این بیانیه نشان داد میرحسین موسوی همچنان بر مواضع غیرمنطقی و غیراصولی خود علیه جمهوری اسلامی ایران پافشاری دارد.

‌اصلاح‌طلبان نسبت به بیانیه میرحسین موسوی اعلام برائت کنند

نظام با رأفت نسبت به فتنه‌گران برخورد کرده است

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بدون شک اگر نظام جمهوری اسلامی می‌خواست بدون رأفت با میرحسین و سایر فتنه گران سال ۸۸ برخورد کند، باید آن‌ها را محاکمه می‌کرد و نتیجه این محاکمه قطعاً آنچه امروز تحت عنوان حصر شاهد آن هستیم نبود و بسیار تفاوت داشت.

نادری با بیان اینکه منطق دولت‌های ملی مبتنی بر حفظ نظم اجتماعی درونی است، عنوان کرد: هیچ دولت ملی در قلمرو خود آشوب و بر هم زدن نظم را بر نتابیده و برنمی‌تابد و به جدی‌ترین شکل ممکن با آن برخورد می‌کند. نظریه‌پردازان دولت‌های مدرن، بحث‌های مفصلی درباره استفاده از خشونت مقابل برهم‌زنندگان نظم اجتماعی عنوان کرده و از آن تحت عنوان «خشونت مشروع» یاد می‌کنند و آن را ابزار و منطق دولت‌های ملی می‌شناسند.

وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی با منطق دولت ملی عمل کرده و می‌کند، اما اگر سال ۸۸ با چنین منطقی با میرحسین موسوی و سایر همدستان او برخورد کرده بود، امروز وضعیت متفاوتی وجود داشت و شرایط به گونه‌ای نبود که او بتواند بیانیه‌ای بدهد، نظام را متهم کند و مسائلی واهی را بر سر زبان‌ها بیندازد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حرف‌هایی که مکرراً در این سال‌ها از زبان اصلاح‌طلبان درباره سوریه و پیدایش داعش شنیده می‌شد، در این بیانیه یک بار دیگر عنوان شده است؛ بنابراین حرف‌های جدیدی نبوده، بلکه همان مسائلی است که جریان اصلاحات سال‌ها مطرح می‌کرده و هنوز هم همان حرف‌ها را می‌زند.

دفاع از سوریه منافع ایران را تأمین کرده است

نادری با تاکید بر اینکه استراتژی دفاع ایران از تمامیت ارضی سوریه و ورود به درگیری این کشور با داعش، پیش از هر چیز امنیت جمهوری اسلامی و مردم کشورمان را تأمین می‌کند، بیان کرد: آنچنان که در بیانات رهبر انقلاب آمده است، اگر دشمن در سوریه متوقف نمی‌شد امروز باید در کردستان، همدان و اراک با آن‌ها می‌جنگیدیم و این موضوعی منطقی و مبتنی بر عقلانیت است.

وی عنوان کرد: طرف مقابل ما در صحنه سوریه، طرفی غربی، عربی و عبری بود و به قصد شکستن بال مقاومت و قطع کردن دست بلند ایران که تا مدیترانه رسیده است، به میدان آمده بود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قاعدتاً جمهوری اسلامی با منطق روابط بین‌الملل و پارادایم رئالیستی باید ماشین جنگی داعش را در سوریه متوقف می‌کرد تا علاوه بر حفظ کردن دست بلند قدرت خود در منطقه و به ویژه مدیترانه، منافع و امنیت کشور و ملت ایران را نیز تأمین کند.

نادری تاکید کرد: نکاتی که بدان اشاره شد، به هیچ عنوان مسائلی ایدئولوژیک نبوده و تماماً بر پایه رئالیستی منطبق است. به علاوه، وقتی این منطق را کنار مؤلفه‌های مذهبی و شیعی جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از حرم ائمه اطهار (ع) قرار می‌دهیم، ورود به مساله سوریه اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند.

تاختن به سردار همدانی رذیلانه بود

وی عنوان کرد: حمله به «دفاع از حرم» یکی از استراتژی‌هایی بوده است که اصلاح‌طلبان در این سال‌ها آن را دنبال کرده‌اند و میرحسین نیز همان حرف‌ها را در قالب جدیدی تکرار می‌کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره آنکه موسوی پیدایش داعش را به جمهوری اسلامی ایران پیوند داده است، گفت: چنین ادعایی یا مبتنی بر حماقت بر آمده از جهل و ندانستن بوده یا برگرفته از رذالت است که به نظر می‌رسد مورد دوم در رابطه با میرحسین موسوی اتفاق افتاده است. آمریکا خود معترف پدید آوردن داعش است و اینکه پیدایش داعش، نسل‌کشی‌های عربستان و پیوند دولت‌های منطقه با اسرائیل به جمهوری اسلامی ربط داده می‌شود، ادعا‌های اصلاح‌طلبان است که از سال‌ها پیش آن را عنوان می‌کنند. اقدام اخیر میرحسین نیز نشان داد که او هم بر مواضع احمقانه و رذیلانه خود پابرجاست و از این قبیل دیدگاه‌ها دفاع می‌کند.

نادری با اشاره به اینکه سوءاستفاده میرحسین و امثال او از رأفت جمهوری اسلامی نشان‌دهنده مظلومیت این نظام است، گفت: لازم است به مدافعان حرم به ویژه سردار همدانی ادای دین داشته باشم. تاختن به سردار همدانی با ادبیات پَست فطرتانه و رذیلانه که توسط میرحسین به کار گرفته شده است نشان می‌دهد که شهید همدانی کار خود را در سال ۸۸ و در سوریه به درستی تمام انجام داده است. شهید همدانی همواره خود را سرباز جمهوری اسلامی و مدافع امنیت و استقلال مردم ایران می‌دانست.

بیانیه میرحسین خنجری به مذاکرات زد

وی در رابطه با شرایط اخیر میرحسین موسوی در حصر گفت: یکی، دو سال گذشته به میرحسین موسوی توصیه شده است که از حصر بیرون بیاید؛ اما او خود نخواسته لذا حصر برای او محدودیت‌های قبل را ندارد. کما اینکه می‌توان گفت کروبی تقریباً در حصر نیست.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در رابطه با علت صدور بیانیه در چنین زمانی، اظهار کرد: ایران در اوج و میان معرکه مذاکرات قرار دارد و مطرح کردن این اتهامات به ویژه در خصوص موضوعاتی همچون سوریه، یمن و سیاست‌های منطقه‌ای ایران در راستای اهداف آمریکا و اسرائیل بوده و تیم مذاکره کننده ما را تضعیف می‌کند و به مثابه خنجری است که از پشت به ایران زده می‌شود.

نادری با اشاره به اینکه انتشار بیانیه میرحسین، اصلاح‌طلبان را بر سر دو راهی قرار داده است، خاطرنشان کرد: این بیانیه از آن منظر خوب بود که فرصتی ایجاد کرد تا اصلاح‌طلبان راه خود را از میرحسین جدا کرده و نظر خود را نسبت به دیدگاه‌های او و بیانیه اخیرش مشخص کنند.

اصلاحات نسبت به بیانیه موسوی اعلام برائت کند

وی اضافه کرد: در حال حاضر توپ در زمین اصلاح‌طلبان است و آن‌ها به ویژه شخص محمد خاتمی که مدافع مواضع میرحسین بوده‌اند باید شفاف‌سازی کنند که همچنان دیدگاه‌های میرحسین را قبول دارند یا خیر؟ چرا که برخی از اصلاح‌طلبان با نوعی ریاکاری ادعا می‌کنند که طرفدار اصلاح در جمهوری اسلامی هستند و کلیت نظام را قبول دارند، اما این بیانیه ساختارشکنانه علیه کلیات نظام است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اصلاحات باید شفاف کند که آیا راه خود را از میرحسین جدا خواهد کرد یا کماکان از او حمایت می‌کند، البته اگر عقلانیتی در اصلاحات وجود داشته باشد باید نسبت به اعلامیه اخیر اعلام برائت کند.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر