کد خبر: ۹۴۶۹
۱۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۳
اظهاراتی که اگر از سر دلسوزی، واقعی و مستند باشد باید به مسئولین ذی ربط اطلاع داده شود و تیتر زرد رسانه‌ای در شان یک نماینده ملت نیست.

روابط عمومی و امور بین الملل دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به سخنان سید علی یزدیخواه نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر در مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد.

واکنش شورای عالی مناطق آزاد به سخنان نماینده مجلس درخصوص سرو مشروبات الکلی در مناطق آزاد

به گزارش اکوپل نیوز؛ در بیانیه شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی آمده است: اخیراً یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در اظهاراتی غیرکارشناسی و غیر مستند از سفارش آزادانه مشروبات الکی و رواج بی‌حجابی در مناطق آزاد صحبت کرده است؛

اظهاراتی که اگر از سر دلسوزی، واقعی و مستند باشد باید به مسئولین ذی ربط اطلاع داده شود و تیتر زرد رسانه‌ای در شان یک نماینده ملت نیست و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، دفاع، تبیین و پاسخ به اظهارات غیرکارشناسی و شائبه برانگیز پیرامون خانواده بزرگ این مناطق اعم از سرمایه گذاران، فعالین اقتصادی، شاغلین، ساکنان و بومیان آن را بر خود فرض می‌داند.

مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی پس از انقلاب اسلامی با بهره گیری از ایده موفق دنیا در ایجاد این مناطق، از سال ۱۳۷۲ با تبدیل جزیره زیبای کیش به اولین منطقه آزاد جمهوری اسلامی ایران در کشور پا گرفتند و به تدریج جمع مناطق آزاد کشور به ۸ منطقه رسید. مناطق آزادی که اکنون با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و اجرایی سازی آن‌ها در دولت سیزدهم، ۷ منطقه‌ی جدید دیگر را نیز شامل می‌شوند.

مناطق آزاد کشور، از همان ابتدا همواره یک ایهام را با خود حمل کرده اند، ایهامی که در پاسخ به یک پرسش عامیانه ایجاد می‌شود: آزاد از چه چیز؟ و پاسخی پر واضح که در عنوان کامل این مناطق نهفته است، یعنی «مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی»، مناطقی حراست‌شده که از شمول برخی از مقررات جاری کشور متبوع، خارج هستند و با بهره‌گیری از مزایایی مانند معافیت‌های مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی، نبود تشریفات دست‌وپاگیر ارزی و اداری، تسریع در فرآیند‌های واردات و صادرات با جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری به توسعه کشور کمک می‌کنند.

دوگانه فرهنگ و اقتصاد

مناطق آزاد به علت حجم تراکنش مالی بالا و نقش آفرینی قانونی در اقتصاد، همواره مورد توجه بوده اند، توجهی که گهگاه با اظهارات سهوی افراد غیرمطلع و کلی گویی عمدی برخی ذی نفعان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، موجب ایجاد ذهنیت منفی از این مناطق شده است.

ذهنیتی که پاشنه آشیل آن در تعمیم پوپولیستی واژه «آزاد» این مناطق برای به حاشیه کشیدن آن است. در حالی که تمامی سکنه‌ی این مناطق، همین مردمان شریف و غیور کشور عزیزمان هستند و ایجاد دوگانگی فرهنگی و اقتصادی یا ریختن آب به آسیاب این دوگانگی، گناهیست نابخشودنی که دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، دفاع، تبیین و پاسخ به اظهارات غیرکارشناسی و شائبه برانگیز پیرامون خانواده بزرگ این مناطق اعم از سرمایه گذاران، فعالین اقتصادی، شاغلین، ساکنان و بومیان آن را بر خود فرض می‌داند.

در آخر، آمادگی این دبیرخانه و تمامی سازمان‌های مناطق آزاد سطح کشور، برای دریافت نقدها، شنیدن پیشنهادات و بررسی گزارشات صحیح مستند در تمامی حوزه‌های تحت مسئولیت از جمله موضوعات فرهنگی و اجتماعی اعلام گشته و از دلسوزان واقعی کشور و انقلاب برای اجتناب از سیاه نمایی و اطلاع رسانی موثق به مسئولین ذی ربط دعوت به عمل می‌آید.

به گزارش اکوپل نیوز، سید علی یزدیخواه در گفتگو با یکی از رسانه های کشور گفته است: از زمان تشکیل مناطق آزاد، رواج بی‌حجابی و سرو مشروبات الکلی در بین اتباع و مسافرین خارجی (که نوعاً از کشور‌های شرقی هستند) را شاهد بوده‌ایم و در این زمینه با ضعف‌های فراوانی روبرو هستیم.

مناطق آزاد که باید به دروازه صادراتی کشور تبدیل شوند محلی برای واردات، فرار مالیاتی، دپوی کالا و ... بوده و برای اقتصاد سودمند نبوده‌اند، از طرفی مشکلات فرهنگی مختلفی نیز در این مناطق ایجاد شده است که امیدواریم در دوره جدید این مشکلات مرتفع شود.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر