کد خبر: ۹۵۱۳
۱۶ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱
اداره کل آمار عربستان سعودی روز چهارشنبه اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور در یکسال منتهی به سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۱۲.۲ درصد افزایش یافته است.

اقتصاد عربستان سعودی فراتر از ارزیابی‌های خوشبینانه، بالاترین نرخ رشد خود را در ۱۱ سال گذشته ثبت کرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز، اداره کل آمار عربستان سعودی روز چهارشنبه اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور در یکسال منتهی به سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۱۲.۲ درصد افزایش یافته است. این سریع‌ترین رشد اقتصاد عربستان از سال ۲۰۱۱ محسوب می‌شود.

عربستان سعودی پس از انتشار گزارش رشد اقتصادی ۹.۹ درصدی در سه ماهه نخست امسال برآورد کرده بود که این نرخ در سه ماهه دوم به ۱۱.۸ درصد افزایش خواهد یافت.

پیشروی سریع عربستان در میان ۲۰ اقتصاد برتر دنیا

گزارش روز چهارشنبه اداره آمار عربستان همچنین حاکیست که بخش غیرنفتی اقتصاد این کشور که موتور ایجاد اشتغال محسوب می‌شود، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۸.۲ درصد رشد کرده که این نرخ نیز فراتر از برآورد ۵.۴ درصدی صورت گرفته در سه ماهه نخست سال جاری است.

اداره آمار عربستان پیشتر نیز گزارش داده بود که شاخص تولید صنعتی این کشور در ژوئن ۲۰۲۲ نسبت به ماه مشابه سال پیش ۲۰.۸ درصد رشد کرده است.

بزرگترین صادرکننده نفت جهان در حال دستیابی به سریع‌ترین رشد اقتصادی در میان کشور‌های عضو گروه بیست در سال ۲۰۲۲ است.

رشدی که بیش از همه متاثر از افزایش قیمت جهانی نفت پس از همه‌گیری ویروس کرونا و تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین است، ولی گزارش رسمی این کشور نشان می‌دهد که این رونق فراتر از بخش نفت، به صنعت این کشور را نیز سرایت کرده است.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر