کد خبر: ۹۶۸۹
۳۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۲
کره شمالی گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر انتقال تسلیحات به روسیه در طول جنگ اوکراین را به شدت مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد که هیچ برنامه‌ای برای این کار نداشته و ندارد.

کره شمالی صدور تسلیحات به روسیه در بحبوحه جنگ اوکراین را رد کرد. کره شمالی گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر انتقال تسلیحات به روسیه در طول جنگ اوکراین را به شدت مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد که هیچ برنامه‌ای برای این کار نداشته و ندارد و این ادعا‌ها را تلاشی برای خدشه دار کردن وجهه این کشور عنوان کرد.

به گزارش اکوپل نیوز به نقل از یورونیوز؛ در یک گزارش رسانه دولتی در روز پنجشنبه۲۲ سپتامبر، یک مقام دفاعی کره شمالی که نامش فاش نشده، به ایالات متحده گوشزد کرده که از «اظهارات بی پروا» خودداری کند و «دهان خود را ببندد».

کره شمالی: هرگز به روسیه سلاح نفرستاده‌ایم؛ آمریکا دهان خود را ببندد

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اوایل ماه جاری میلادی مدعی شده بود که روسیه برای پیشبرد جنگ در اوکراین برنامه‌ای را برای خرید میلیون‌ها راکت و مهمات توپخانه از کره شمالی در دستور کار دارد.

پیش‌تر نیز موضوع استفاده از پهپاد‌های ایرانی توسط ارتش روسیه در جنگ اوکراین خبر ساز شده بود. هر چند تهران تاکنون بطور رسمی فروش هواپیما‌های بدون سرنشین به روسیه را تایید نکرده است، ولی اوکراین بتازگی ادعای سرنگون کردن یکی از این پهپاد‌ها را مطرح کرده بود. وال استریت ژورنال هم در گزارشی مجزا مدعی شده بود روسیه با استفاده از پهپاد‌های ایرانی ضربات سختی به اوکراین وارد کرده است.

بیانیه کره شمالی چند هفته پس از آن منتشر شد که مسکو یافته‌های اطلاعاتی آمریکا را «جعلی» عنوان کرد. صادرات تسلیحات کره شمالی به روسیه ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل است و این کشور را از واردات یا صادرات سلاح منع می‌کند.

یک مقام کره شمالی تاکید کرد که پیونگ یانگ تحریم‌های «غیرقانونی» شورای امنیت سازمان ملل علیه این کشور را که توسط آمریکا و نیرو‌های دست نشانده آن ساخته شده است هرگز به رسمیت نشناخته است.

بر اساس بیانیه منتشر شده توسط خبرگزاری مرکزی رسمی کره شمالی، صادرات و واردات تجهیزات نظامی «حق قانونی مختص یک کشور مستقل» است.

این مقام که از او به عنوان معاون مدیر کل وزارت دفاع ملی کره شمالی معرفی شده، گفت: «اما ما از این فرصت استفاده می‌کنیم تا یک چیز را روشن کنیم. ما قبلا هرگز سلاح یا مهمات به روسیه صادر نکرده‌ایم و برنامه‌ای نیز برای صادرات آن‌ها نخواهیم داشت.»

او در ادامه افزود: «مطمئن نیست که این شایعه که ایالات متحده در حال انتشار آن است از کجا سرچشمه گرفته است، اما یقینا هدف آن مخدوش کردن وجهه کره شمالی است».

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر