کد خبر: ۹۹۰۷
۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۲
طی یک سال گذشته تجارت کشور‌های حاشیه دریای خزر حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اعلام اینکه طی یک سال گذشته تجارت کشور‌های حاشیه دریای خزر حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است، گفت: کشور‌های حاشیه دریای خزر بر افزایش سوآپ نفت و گاز و انجام تسویه‌های تجاری برپایه پول‌های ملی و اتصال شبکه بانکی تأکید کردند.

به گزارش اکوپل نیوز، سید احسان خاندوزی درباره اهداف هیئت ایرانی در دومین مجمع اقتصادی دریای خزر اظهار کرد: با توجه به اراده سیاسی کشور‌های حاشیه دریای خزر که از سوی رؤسای جمهور پنج کشور اعلام شده، لازم بود که به صورت جزئی، توافقات و قرارداد‌هایی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تنظیم و منعقد شود.

وی با بیان اینکه جلسه بسیار خوبی بین وزرای اقتصاد پنج کشور حاشیه دریای خزر برگزار شد، افزود: البته نشست اصلی با حضور معاون اول رییس جمهور کشورمان و نخست وزیران کشور‌های حاشیه برگزار شده و نتایج جلسه وزرای اقتصاد در نشست نخست وزیران مطرح شد.

وزیر اقتصاد: تجارت کشور‌های حاشیه خزر ۳۰ درصد افزایش یافته است

وزیر اقتصاد گفت: در طول یک سال گذشته تجارت کشور‌های حاشیه دریای خزر حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

طبق اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، خاندوزی با بیان اینکه در نشست معاون اول رییس جمهور کشورمان و نخست وزیران کشور‌های حاشیه، پنج محور مورد تأکید قرار گرفت، اضافه کرد: محور اول، تکمیل سریع کریدور‌های شمال- جنوب است. ما در شرق دریای خزر، نقطه اتصال راه آهن اینچه برون و در غرب دریای خزر نیز نقطه اتصال راه آهن آستارا را داریم که به صورتی ریلی به راه آهن کشور و منطقه خلیج فارس و دریای عمان متصل خواهد شد.

وی ادامه داد: محور دومی که مورد تأکید قرار گرفت، افزایش سوآپ نفت و گاز بین کشور‌های حاشیه دریای خزر و محور سوم، تسریع در مسیر سبز گمرکی و تبادل الکترونیکی اسناد تجاری و همسان سازی تعرفه‌های حمل و نقل بود.

وزیر اقتصاد اظهار کرد: محور دیگری که مورد تأکید قرار گرفته، انجام تسویه‌های تجاری برپایه پول‌های ملی و اتصال شبکه بانکی و کارت‌های بانکی کشور‌های حاشیه دریای خزر با یکدیگر (از جمله شبکه شتاب ایران با شبکه میر روسیه) است.

خاندوزی گفت: همچنین قرار شد که وزرای اقتصاد پنج کشور حاشیه خزر، نقشه راه تعاملات اقتصادی را با جزئیات کامل تهیه کنند تا در دستور کار نشست‌های بعدی قرار بگیرد.

وی درباره دستاورد‌های این نشست گفت: به طور مشخص، درباره سرعت بخشیدن به احداث مسیر‌های خط آهن شرق و غرب دریای خزر از ورودی اینچه برون و همچنین ورودی آستارا اجماع نظر صورت گرفت که پیش‌قرارداد‌های لازم در این باره در حال آماده شدن است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه امیدواریم قرارداد اینچه‌برون به سرعت نهایی شود، افزود: در حوزه افزایش سوآپ نیز توافقاتی بین وزیر نفت ایران و مقامات روسیه و قزاقستان صورت گرفت.

خاندوزی اضافه کرد: پیش از این سفر، در جریان مذاکرات رییس کل گمرک ایران، مقدمات لازم برای ایجاد مسیر سبز گمرکی فراهم شده بود و ما باید به آن، سرعت ببخشیم.

وی ادامه داد: درباره تسویه با پول‌های ملی و تسریع در ارتباط شبکه بانکی نیز نشستی با بانک مرکزی روسیه داشتیم که این توافقات، نقطه اتصال بانکی با کشور‌های آسیای میانه و کشور‌های CIS خواهد بود تا از این طریق، ایران بتواند با همه کشور‌های حاشیه دریای خزر وارد مبادله با پول‌های ملی شود.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر