کد خبر: ۱۳۳۸
۱۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۶
قالیباف :
قالیباف با تأکید بر اینکه از IPU می‌خواهیم به عنوان یک قدرت پارلمانی جلوی یکجانبه گرایی آمریکا را بگیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی کشور‌ها با پول و امکانات بر سازمان‌های بین‌المللی تسلط پیدا می‌کنند، گفت: اینجاست که یکجانبه‌گرایی شکل می‌گیرد و هر تصمیمی که آن‌ها می‌گیرند باید اجرایی شود که نمونه آن تحریم ایران از سوی آمریکاست که سازمان ملل و شورای امنیت تصمیمی می‌گیرد و آمریکا با یک حرف تمام آن‌ها را نادیده گرفته و تصمیم خود را اجرا می‌کند.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (جمعه، ۱۵ مردادماه) با دوآرته ونتورا پاچکو رئیس اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) که به منظور حضور در مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری به ایران سفر کرده بود، دیدار و گفتگو کرد.

قالیباف

 


قالیباف در ابتدای این دیدار ضمن تشکر از حضور رئیس پرتغالی اتحادیه بین المجالس جهانی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری گفت: شما به عنوان یک پرتغالی می‌توانید ارتباط پارلمانی خوبی میان دو کشور برقرار کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه IPU باید بیش از پیش از ظرفیت خود در شرایط متفاوت امروز دنیا استفاده کند، اظهار داشت: باید پذیرفت دیپلماسی عمومی دنیای امروز به خاطر حضور رسانه‌ها و فضای مجازی قدرتمند شده و قدرت‌های یکجانبه گرا اگر می‌خواستند، می‌توانستند آن را مدیریت و کنترل کنند البته آن‌ها نیز در حوزه رسانه تسلط دارند، ولی NGO‌ها و تشکل‌های غیردولتی نیز توانسته اند قدرت خوبی در این خصوص کسب کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه اتحادیه بین المجالس جهانی می‌تواند به عنوان نماینده پارلمان‌ها حد واسطی میان مردم، دولت‌ها و قدرت‌ها باشد، عنوان کرد: نمایندگان مجلس به مردم نزدیک‌تر هستند و بهتر می‌توانند حرف آن‌ها را منتقل کنند، هرچند در نگاه اول قدرت‌های بزرگ، خود را نماینده مردم جلوه می‌دهند، اما نوع قدرت آن‌ها به گونه‌ای است که ممکن است حتی بعد از مدتی در شرایطی مقابل مردم هم بایستند.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه قدرت‌های جهانی ساختار‌هایی را سازماندهی کرده اند که تولید قدرت کرده و هیچ گاه از بین نمی‌رود و صرفا افراد در آن جابجا می‌شوند، گفت: در گذشته جامعه ملل را داشتیم که امروز تحت عنوان سازمان ملل فعالیت دارد و این سازمان شورای امنیتی دارد که در کنار آن رژیم‌هایی تشکل شده و امنیت، اقتصاد، FATF و ... را در دست گرفته اند.

به گزارش خانه ملت، رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: دولت‌هایی که پول و امکانات بیشتری داشته باشند بر این سازمان‌ها تسلط پیدا می‌کنند و اینجاست که یکجانبه گرایی شکل گرفته و هر تصمیمی آن‌ها می‌گیرند باید اجرایی شود.

وی در ادامه به موضوع تحریم ایران از سوی آمریکا اشاره و بیان کرد: سازمان ملل و شورای امنیت تصمیمی می‌گیرد و آمریکا با یک حرف تمام آن‌ها را نادیده گرفته و حرف کنگره و دولت خود را اجرا می‌کند، لذا آن‌ها نه می‌توانند نماینده مردم خود باشند و نه نماینده مردم جهان.

قالیباف با تأکید بر اینکه از IPU می‌خواهیم به عنوان یک قدرت پارلمانی جلوی یکجانبه گرایی آمریکا را بگیرد، عنوان کرد: آن‌ها این قدرت را دارند که رژیم‌های بین المللی، تشکل‌ها و NGO‌ها را به خصوص سازمان‌هایی همچون FATF، فیفا و یونسکو را تحت تأثیر خود قرار دهند، لذا اتحادیه بین المجالس جهانی باید از فرصت استفاده کرده و با فعالیت مؤثر در موضوعات بین المللی و منطقه‌ای تأثیرگذار باشد تا به امنیت و توسعهساز کشور‌ها به عنوان یک اولویت توجه شود.

رئیس قوه مقننه در پایان خاطرنشان کرد: IPU می‌تواند در ایجاد صلح و امنیت منطقه غرب آسیا نیز مؤثر باشد و ما نباید به دولت‌های خارجی اجازه نفوذ و دخالت در منطقه را بدهیم.

گزارش خطا
خبرهای مرتبط
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر